Izačić
Dobro nam dosli dragi posjetioci !! Zamoljavamo vas da se registrirate i na takav nacin pomognete u daljnjem radu naseg Portala..! Naravno registracija nije obavazna vec je na dobrovoljnoj bazi. Ako ipak ne zelite da se registrirate kliknite na---Do not display again-- zatvorite ovaj prozorcic i ostanite uz nas jer ima jako puno interesantnih tema koje su vam dostupne i bez registracije.Hvala na posjeti i ljepo Druzenje zeli vam Izy...

PS: ZA KORISTENJE NASEG CHATA KLIKNITE U NAVIGACIJI NA NATPIS "PORTAL"...

Lijepo druzenje zeli vam ADMIN naseg Foruma Izacic-Vikici..



Join the forum, it's quick and easy

Izačić
Dobro nam dosli dragi posjetioci !! Zamoljavamo vas da se registrirate i na takav nacin pomognete u daljnjem radu naseg Portala..! Naravno registracija nije obavazna vec je na dobrovoljnoj bazi. Ako ipak ne zelite da se registrirate kliknite na---Do not display again-- zatvorite ovaj prozorcic i ostanite uz nas jer ima jako puno interesantnih tema koje su vam dostupne i bez registracije.Hvala na posjeti i ljepo Druzenje zeli vam Izy...

PS: ZA KORISTENJE NASEG CHATA KLIKNITE U NAVIGACIJI NA NATPIS "PORTAL"...

Lijepo druzenje zeli vam ADMIN naseg Foruma Izacic-Vikici..


Izačić
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DOBRO NAM DOSLI !! VI SE NALAZITE NA FORUMU IZACIC ! NA NASEM FORUMU MOZETE DA SLUSATE NAS RADIO IZACIC ISTO TAKO DA KORISTITE CHAT ILI JEDNOSTAVNO DA SE UKLJUCITE U DISKUSIJE KOJE SE VODE NA FORUMU ! PS : AKO NAS RADIO NE STARTA AUTOMATSKI MOZETE MANUELNO DA UKLJUCITE SA KLIKOM NA PLAY NA PLAYERU !!

Go down
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:09 pm
SAHIH HADIS 25

EBU HUREJRE

je rekao: "Vidio sam sedamdeset stanara džamijske sofe, a da ni jedan od njih nije imao ogrtača, ili je imao samo veš, ili košulju, koje su zavezali sebi o vrat i koji su dosezale nekom do ispod koljena, a nekom do članaka, pa bi ih skupljao rukama bojeći se da mu se ne ukaže sramotno mjesto."
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:09 pm
SAHIH HADIS 26

DŽABIR IBN ABDULLAH

priča: "U početku je Allahov Poslanik, a.s., držao hutbe s jednog palminog panja, a kada je postavljen minber, čuli smo jecanje poput glasa steone deve. Allahov Poslanik, a.s. sišao je, stavio ruku na panj i panj se smirio."


(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:10 pm
SAHIH HADIS 27

HUZEJFE IBN JEMAN

prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., učio kada bi lijegao u postelju: "Bismikellahumme ahja ve emut" (Gospodaru, u Tvoje ime živim i umirem).

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:10 pm
SAHIH HADIS 28

EBU HUREJRE

prenosi od Allahovog Poslanika, , da je rekao: Tako mi Onoga u čijoj je ruci duša Muhammedova, ko bude čuo za mene, od pripadnika ovog ummeta, židova ili kršćana, i umre, a ne povjeruje u ono s čim sam poslan, biće stanovnik Vatre.

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:11 pm
SAHIH HADIS 29

EBU HUREJRE
Allah, dž.š. veli: "Nema druge nagrade za Mog roba mu`mina kojem Ja usmrtim njegovu voljenu osobu na ovome svijetu (njegovo dijete), pa se on - nadajući se nagradi - strpi na tom gubitku, osim Dženneta.

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:11 pm
SAHIH HADIS 30

MUGIRE IBN ŠUBE

kazuje: "Niko nije više od mene pitao Allahovog Poslanika, a.s., o Dedžalu. Jednog dana mi reče: ‘A šta ti može naškoditi?' 'Govore', rekoh mu,'da će imati brdo kruha i rijeku pitke vode?'' On je kod Allaha prezren i pored toga!', odgovori on.

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:12 pm
SAHIH HADIS 31

ABDURRAHMAN IBN SEAD ES-SAIDI

pripovijeda: "Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, poslao je jednog čovjeka iz plemena Ezd kome bijaše ime Ibn-Lutbijje - kao sakupljaca zekata. Kada se vratio sa zadatka, rekao je: 'Ovo je vaše, a ovo je moje, što sam dobio kao hedijul' Tada Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, ustade, uspe se na mimber, zahvali se Allahu, dz.š., i reče: 'Zaista, ja odredim nekog od vas za posao za koji me je Allah ovlastio, a on dođe pa rekne: - Ovo je vaše, a ovo je hedija meni poklonjenal - Što nije sjedio u kući svoga oca ili majke i čekao da mu dođe njegova hedija, ako je iskren? Tako mi Allaha, niko do vas neće uzeti tuđi hak, a da ga neće licno sobom donijeti pred Allaha, na Kijametskom danu! Zato, neka niko od vas sutra ne dođe pred Allaha noseći sa sobom devu koja riče (obznanjuje da je tuđi hak), ili kravu koja riče, ili ovcu koja bleci. ‘ Zatim je visoko podigao svoje ruke, tako da smo mu ugledali bjelinu koze ispod pazuha i rekao: 'Allahu dragi, jesam li dostavio i objelodanio naređeno?"'

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:13 pm
SAHIH HADIS 32

ABDULLAH IBN EŠ-ŠIHIR

je rekao: “Došao sam kod Vjerovjesnika, s.a.v.s., dok je učio (elhaku muttekasur). Onda je rekao: "Čovjek govori: 'Moj imetak, moj imetak!' ‘O čovječe, zar ti imaš od svog imetka išta osim ono što si pojeo, pa uništio, i što si obukao, pa poderao, ili što si kao sadaku dao, pa ćeš za nju imati nagradu."'

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:14 pm
SAHIH HADIS 33

ABDULLAH IBN JEZID EL-HATIMI

prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., kada bi htio ispratiti vojsku, govorio: "Ostavljam kod Allaha na čuvanje vašu vjeru, vašu sigurnost i emanet, i ishod i svršetak vašeg rada (i života)."

(Ebu Davud Es-Sidžistani, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:14 pm
SAHIH HADIS 34

ABDULLAH IBN ZEJD

veli da je vidio Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, kako leži na ledima u mesdžidu, prebacivši nogu preko noge.

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:15 pm
SAHIH HADIS 35

ABDULLAH IBN ABDURRAHMAN IBN EBU SASA

pripovijeda da mu je Ebu-Se'id el Hudri, r.a., rekao: "Vidim da voliš ovce i pustinju, pa kada si sa svojim ovcama ili u svojoj pustinji i htjedneš ezan za namaz proučiti, podigni svoj glas, jer, sve što čuje glas mujezina bio džin, insan, ili nešto drugo svjedočit će mu na Sudnjem danu." Zatim Ebu-Se'id reče: "To sam čuo od Allahovog Poslanika, s.a.v.s."

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:15 pm
SAHIH HADIS 36

ABDULLAH IBN MUGAFFEL

prenosi od Vjerovjesnika, s.a.v.s., da je rekao: "Klanjajte prije akšamskog farza", da bi treći put dodao: "... onaj ko hoće."

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:16 pm
SAHIH HADIS 37

EBU ABBAS ABDURRAHMAN IBN DŽUBEJR

prenosi da je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: 'Noge (Allahova) roba, koje su se zaprašile na Allahovom putu, neće doticati Vatra."'

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:16 pm
SAHIH HADIS 38

ABDULLAH IBN ZUBEJR

prenosi da je on izgovarao na kraju svakog namaza, kada predaje selam: "La ilahe illallahu vahdehu la šerike lehu, lehu-I-mulku ve lehuI-hamdu, ve huve'ala kulli šej'in kadir. La havle va la kuwete illa billahi ve la nabudu illa ijjahu, lehun-n-i'metu ve lehu-I-fadlu, ve lehu es-senau-I-hasenu. La ilahe illallahu muhlisine lehu-ddine ve lev kerihe-I-kafirun" (Nema drugog boga, osim Allaha, On je jedini i nema sudruga. Njemu pripada sva vlast i svaka hvala i On je svemoćan. Nema moći i snage bez Allaha. Nema boga, osim Allaha, i obožavamo samo Njega. Njemu pripada svaka blagodat, svaka dobrota i svaka dobra pohvala. Nema drugog boga, osim Allaha, iskreno ispovijedamo Njemu (našu) vjeru, pa makar to kafiri (nevjernici) mrzili.) Ibn ez-Zubejr zatim je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., ovim je riječima veličao Allaha (izgovarao la ilahe illallahu) poslije svakog namaza."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:17 pm
SAHIH HADIS 39

ABDULLAH IBN HUBEJB

kazuje da mu je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Ako uvečer i ujutro tri puta proučiš: ‘Kul huvallahu ehad, Kul e'uzu bi rabbi-I-felak i Kul e'uzu bi rabbi-n-nas', zaštitit će te od svakog zla."

(EBU DAVUD ES-SIDŽISTANI, TIRMIZI, Hasen-sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:17 pm
SAHI HADIS 40

EBU DŽUHEJM ABDULLAH IBN HARIS IBN SIMME EL-ENSAR

prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Kada bi znao koliki grijeh čini onaj ko prolazi ispred klanjača, bilo bi mu bolje da sačeka četrdeset (dana, mjeseci ili godina) nego da prođe ispred njega."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:23 pm
SAHIH HADIS 41

AHNEF IBN KAJS

je rekao: - Pošao sam da pomognem ovom čovjeku (Aliji b. Ebu Talib) pa me je susreo Ebu Bekret i rekao: "Kuda namjeravaš?" - Da pomognem ovom čovjeku - odgovorio sam. - Vrati se! - rekao je Ebu Bekret. Čuo sam Božijeg poslanika gdje kaže: "Kada se dvojica muslimana sabljama naoružana međusobno sukobe, u džehenm će i ubica i ubijeni." - Božiji poslaniče! - rekao sam - ubica (treba), a zašto ubijeni? - Pa i on je žudio da ubije svoga brata - odgovorio je on.

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:23 pm
SAHIH HADIS 42

AMR IBN EL-AHVAS EL-DŽUŠENI

prenosi da je čuo Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, kada je na Oprosnom hadžu, nakon što je učinio zahvalu i tesbih Allahu, dž.š., rekao: "I lijepo sa ženama postupajte, jer su one samo zatočenice kod vas. Ništa drugo vi od njih nemate, izuzev ako otvoren zinaluk učine. Pa ako to urade, onda ih napustite u postelji (prilikom spavanja), i udarite ih tako da ih ne ozlijedite, a ako vam poslušne budu, onda nemojte izmišljati neopravdane razloge da ih zbog njih korite. Zaista, vi imate odredena prava kod svojih žena, a isto tako i one imaju svoja prava kod vas. Vaše je pravo da im zabranite da dozvole ulazak u vašu kuću i sjedenje (boravak) u njoj onima koje vi ne želite, a njihovo je pravo da ih pristojno odijevate i hranite."

(NESAI, TIRMIZI, Hasen-sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:24 pm
SAHIH HADIS 43

EBU SEID AMR IBN HUREJS

priča: "Kao da sada gledam u Allahovog Poslanika, na njegovoj glavi crna imama (turban), s krajevima opuštenim izmedu njegovih pleća." U jednom drugom, Muslimovom predanju stoji da je Resulullah, sallallahu ‘alejhi ve selleme, držao hutbu (vaz), a na glavi mu crna imama (turban).

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:25 pm
SAHIH HADIS 44

EBU KEBŠE AMR IBN SAD EL-ENMARI

prenosi kako je čuo Allahovog Poslanika, a.s., da kaže: "Zaklinjem se da su tri stvari istinite, i još ću vam nešto reći, pa to zapamtite. (Zaklinjem se): da sadaka ne umanjuje imetak čovjeka; da neće čovjeku biti učinjena nepravda pa je on strpljivo podnese, a da mu Allah, dž.š., (zbog toga) ne uveća njegovu čast i ugled; da neće čovjek početi prositi, a da mu Allah, dž.š., (zbog toga) ne dadne siromaštvo i neimaštinu. I još ću vam ovo reći, pa to zapamtite: Dunjaluk je za četiri vrste ljudi: - čovjeka kojem je Allah, dž.š., dao imetak i (korisno) znanje, pa se on u tome boji svoga Gospodara, pomaže bližnju rodbinu, i ne zaboravlja Allahovo pravo na to (uvakufljenje i podučavanje), i ovaj je na najboljem stepenu (kod Allaha, dž.š.); - čovjeka kojem je Allah, dž.š., dao znanje a nije mu dao imetak, pa on sa iskrenim nijetom i željom govori: ‘Kad bih ja imao imetka i ja bih radio kao što taj i taj radi', i on bit će nagrađen prema svojoj namjeri, a nagrada njih dvojice (prvog i drugog) je jednaka. - čovjeka kojem je Allah, dž.š., dao imetak a nije mu dao znanje, pa se on nepromišljeno razbacuie tim imetkom i u tom se ne boji svoga Gospodara, niti pomaže bližnju rodbinu, niti priznaje u tome (što posjeduje) Allahovo, dž.š, pravo, i ovaj (čovjek) je na najgorem stepenu kod Allaha, dž.š.; - čovjeka kojem Allah, dž.š., nije dao ni imetak ni znanje, pa on kaže: 'Kad bih ja imao imetka, i ja bih radio kao što taj i taj (misli na trećeg) radi!' On će biti osuđen prema svojoj namjeri i grijeh njih dvojice (trećeg i četvrtog) je jednak."

(TIRMIZI, Hasen-sahih,)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:25 pm
SAHIH HADIS 45

EBU ABDURRAHMAN AVF IBN MALIK

priča: "Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, klanjao je jednom dženazu, pa sam od dove koju je proučio zapamtio slijedeće riječi: 'Gospodaru naš, oprosti mu, smiluj mu se, sačuvaj ga (kazne) i grijehe mu izbriši! Podari mu lijepo mjesto u Džennetu i kabur mu učini prostranim! Očisti ga vodom, snijegom i ledom (obaspi ga Svojom neizmjernom milošću) i učini ga od grijeha čistim, kao što očistiš bijelu odjeću od prljavšine (oprosti mu sve grijehe)! Zamijeni mu kuću boljom od njegove kuće, porodicu boljom od njegove porodice, ženu boljom od njegove! Uvedi ga u Džennet i sačuvaj ga od kaburskog azaba i (džehenemske) kazne!'" Ravija veli: "Poželio sam (zbog ove dove) da sam ja taj mejit."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:26 pm
SAHIH HADIS 46

EBU BEKR IBN EBU MUSA EL-EŠARI

je rekao: "Čuo sam svoga oca, r.a., kako kaže, dok je čekao neprijatelja: 'Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: - Zaista su dženetska vrata pod sjenama sablji! - Tada usta jedan čovjek, koji bijaše loše obučen, i upita: ‘O Ebu Musa, jesi li ti čuo Allahova Poslanika da to kaže?' A on mu odgovori: ‘Da!' On se zatim vrati svojim drugovima i reče: ‘Ja vas poselamljujem!' Zatim je slomio korice svoje sablje i bacio ih. Ondaje krenuo sa sabljom na neprijatelja i njome udarao, dok nije ubijen."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:26 pm
SAHIH HADIS 47

DŽUBEJR IBN MUTIM

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Neće ući u Džennet onaj koji prekine veze sa svojom rodbinom."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:27 pm
SAHIH HADIS 48

DŽUVEJRIJA BINT EL-HARIS

prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., izašao od nje rano, nakon što je klanjao sabah, a ona je ostala na mjestu gdje je klanjala. Zatim se vratio kada je nastupilo vrijeme duha (namaza), a ona je i dalje sjedila na svom mjestu, pa joj je rekao: "Još uvijek si ondje gdje sam te ostavio?" Rekla sam: "Da." Tada je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: "Nakon što sam otišao, rekao sam četiri riječi tri puta; kada bi vagali s onim što si rekla (proučila) od jutros, bile bi od toga teže." (Rekao sam): "Subhanallahi ve bi hamdihi adede halkihi, ve ridae nefsihi, ve zinete 'Aršihi, ve midade kelimatihi" (Slavljen je Allah i Njemu pripada hvala, koliko ima Njegovih stvorenja, koliko je On zadovoljan, koliko je težak Njegov arš i koliko ima tinte kojom su (ispisane) Njegove riječi). U drugom rivajetu, stoji: "Subhanallahi adede halkihi, subhanallahi ridae nefsihi, subhanallahi zinete'Aršihi, subhanallahi midade kelimatihi." U rivajetu Et-Tirmizija stoji: "Hoćeš li da te naučim riječima koje ćeš učiti?'Subhanallahi adede halkihi, Subhanallahi adede halkihi, subhanallahi adede halkihi, subhanallahi rida nefsihi, subhanallahi rida nefsihi, subhanallahi rida nefsihi, subhanallahi zinete'Aršihi, subhanallahi zinete 'Aršihi, subhanallahi zinete'Aršihi, subhanallahi midade kelimatihi, subhanallahi midade kelimatihi, subhanallahi midade kelimatihi. "

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:27 pm
SAHIH HADIS 49

EBU DŽEMRE

je rekao: Bio sam Ibn Abbasov tumač, kada se obraćao ljudima. Jedanput je došla neka žena i pitala ga o moštu koji se pravi u glinenoj posudi. Tada je Ibn Abbas rekao: Izaslanstvo plemena Abdu-l-Kajs došlo je kod Allahovog Poslanika, , pa ih je upitao: Čije je izaslanstvo? Ili: Odakle je narod? Rebi'a, rekli su. Dobrodošao taj narod - ili izaslanstvo - koje neće biti poniženo niti će se kajati , rekao je Allahov Poslanik, . Rekli su: Allahov Poslaniče, dolazimo ti izdaleka. Između nas i tebe nalazi se nevjerničko pleme Mudar. Zbog toga ti možemo doći samo u svetom mjesecu. Zato nas zaduži nečim jasnim i nedvosmislenim kako bismo o njemu obavijestili one koji su ostali iza nas. Naredi nam ono što će nas uvesti u Džennet. Poslanik im je tada naredio i zabranio po četvero. Naredio im je da samo Allaha obožavaju, upitavši: Znate li šta znači samo Allaha obožavati? Allah i Njegov Poslanik to najbolje znaju, odgovorio su. Rekao je: Svjedočenje da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed Njegov Poslanik, obavljanje namaza, davanje zekjata, post mjeseca ramazana i davanje petine od ratnog plijena. Zabranio im je korištenje tikvenih posuda, zelenih ćupova i posuda oblijepljenih ziftom. Šu'be je rekao: A možda je kazao: I u kacama od palminih trupaca. A zatim im je dodao: Zapamtite to i prenesite svom narodu. Ibn Mu'az u predaji ovog hadisa od svog oca dodao je: Allahov Poslanik, je El-Ešedždžu Abdul Kajsu rekao: Kod tebe postoje dvije osobine koje voli Allah. To su: razboritost i smirenost!

(MUSLIM, Sahih)
Sponsored content

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 4 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Na vrh
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu