Izačić
Dobro nam dosli dragi posjetioci !! Zamoljavamo vas da se registrirate i na takav nacin pomognete u daljnjem radu naseg Portala..! Naravno registracija nije obavazna vec je na dobrovoljnoj bazi. Ako ipak ne zelite da se registrirate kliknite na---Do not display again-- zatvorite ovaj prozorcic i ostanite uz nas jer ima jako puno interesantnih tema koje su vam dostupne i bez registracije.Hvala na posjeti i ljepo Druzenje zeli vam Izy...

PS: ZA KORISTENJE NASEG CHATA KLIKNITE U NAVIGACIJI NA NATPIS "PORTAL"...

Lijepo druzenje zeli vam ADMIN naseg Foruma Izacic-Vikici..

Ko je prisutan na forumu
Ukupno 0 korisnika online: 0 registrovanih, 0 skriven, 0 gost :: 1 Bot

niko

[ View the whole list ]

Najviše korisnika koji su istovremeno bili na forumu do sada bilo je 712 dana: Tue Aug 30, 2011 9:07 am
Statistika
Registrovani članovi 193
Najnoviji član foruma Selma bihac

Ukupan broj komentara naših članova je 2648 in 439 subjects
Latest topics
» Mitovi da li je tacno ili ne !?
Mon Oct 03, 2016 8:04 pm by Admin

» ANKETA OTKRIVA Evo zašto muškarci vole starije partnerke!
Mon Aug 22, 2016 1:49 pm by Admin

» Poucna prica - Svi smo isti
Fri Aug 19, 2016 9:21 pm by Admin

» Duh iz lampe
Mon Jul 25, 2016 7:10 pm by Admin

» Reci ranije..
Mon Jul 25, 2016 7:03 pm by Admin

» POUČNA PRIČA Sve se vraća, sine moj
Mon Jul 25, 2016 6:47 pm by Admin

» Smjesni video
Tue Mar 08, 2016 1:37 am by Admin

» ZVANIČNO Misimović i Salihović predstavljeni kao novi igrači Guizhoua
Tue Jun 16, 2015 11:47 pm by Admin

» Dali si to ti
Wed Jun 10, 2015 10:55 pm by Admin

» Oprosti mi voljena
Wed Jun 10, 2015 10:45 pm by Admin

» Hadžić: Ako treba, stat ću i na gol umjesto Begovića
Wed Jun 10, 2015 3:13 pm by Admin

» Hajrović: Mislimo pozitivno i nadamo se pobjedi
Wed Jun 10, 2015 3:04 pm by Admin

» Dan kad si otisla
Wed Jun 03, 2015 1:01 pm by Admin

» Prestani da cekas..!!!
Wed Jun 03, 2015 12:52 pm by Admin

» Sarajevo nakon 7 godina prvak Bosne i Hercegovine
Sat May 30, 2015 10:13 pm by Admin

» Kup Njemacke
Sat May 30, 2015 10:08 pm by Admin

» Rijeci duse..
Sat May 30, 2015 10:04 pm by Admin

» Pocjepana jedra....
Sat May 30, 2015 3:11 pm by Admin

» Mnogo se Voljeli a nikad se nisu sreli..!!
Sat May 30, 2015 3:07 pm by Admin

» Varali su me...
Sat May 30, 2015 2:44 pm by Admin

Top posters
Admin (823)

EMILA (380)

KOV@ (361)

raza (147)

SELMA (119)

bosanka (103)

icko (103)

HarisHarko (99)

EDO (83)

EMIR_82 (78)

RSS feeds

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Vasa poruka?

Shoutbox
Anketa

Sta vi mislite o sudijskim greskama

100% 100% [ 1 ]
0% 0% [ 0 ]
0% 0% [ 0 ]

Ukupno glasova : 1

Donacija za nas rad

ISLAM,ISLAM ,DIN

Stranica 1/7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

ISLAM,ISLAM ,DIN

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:40 am

Vrijednost ramazana i posta

Pravni propisi o mjesecu ramazanu i postu mjeseca ramazana, tematika je na koju su napisane biblioteke knjiga pravno-fikhskog karaktera. Da ne bismo otišli isuviše u širinu kod obradivanja ove teme, fokusirat cemo se samo na neke specificnosti koje su spomenute u tradicionalnim šerijatskim izvorima. Kur’an kaže: „U mjesecu ramazanu objavljen je Kur’an, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz pravog puta i razlikovanja dobra od zla.” Taberani bilježi od Abdullaha b. Mes’uda: „Odabrani mjesec je mjesec ramazan, a odabrani dan je dan džume (petak).”

Buharija i Muslim bilježe od Ebu Hurejre, koji prenosi od Vjerovjesnika, s.a.v.s, da je rekao: „Ko noc Kadra provede u dobrovoljnom vidu klanjanja sa cvrstim vjerovanjem i samokontrolom , bit ce mu oprošteni raniji grijesi. A ko isposti ramazan sa cvrstim vjerovanjem i samokontrolom bit ce mu oprošteni raniji grijesi.” Ahmed, El-Bezzar i Bejheki od Ebu Hurejre bilježe da je Allahov Poslanik, a.s, rekao: „Moj ummet je odlikovan ramazanom sa pet stvari koje nisu date ni jednom drugom narodu prije: ...

1. dah iz usta postaca ljepši je kod Allaha od mirisa miska,
2. i ribe u vodi traže oprost za njih sve dok se ne omrse,

3. Allah, dž.š, svaki dan uljepša svoj džennet govoreci: ,Dobri vjernici samo što nisu odbacili svoj dunjalucki teret i uputili se tebi.’,

4. sputaju se napasni šejtani, tako da ne mogu zavoditi uz ramazan i ciniti ono što inace rade u drugim mjesecima i

5. oproste im se (postacima) grijesi u zadnjoj ramazanskoj noci. Receno je: ,Allahov Poslanice, je li to noc Kadra?’ On rece: 'Ne, radnik dobija nagradu za svoj posao kada ga okonca.’”

Muslim bilježi predanje od Ebu Hurejre: „Pet dnevnih namaza (namaz do slijedeceg), džuma do druge džume, a ramazan do drugog ramazana, brišu grijehe, ako se kloni velikih.” Hakim bilježi da je Allahov Poslanik, a.s, rekao: „Uslišaj Bože!”, nakon što je melek Džibril rekao: „Teško onom ko doceka ramazan pa mu se (zbog ramazana) ne oprosti.” Ibni Huzejme bilježi od Selmana da je rekao: „Allahov Poslanik, a.s, održao nam je hutbu na kraju mjeseca ša’bana, rekavši: 'Ljudi, dolazi vam velicanstveni mjesec, mjesec pun bereketa, u kome ima jedna noc vrjednija od hiljadu drugih mjeseci. Allah, dž.š, odredio je u tome mjesecu post kao strogu obavezu, a teraviju - namaz koji se obavlja u tim nocima - kao dobrovoljni vid ibadeta. Ko se Allahu, dž.š, približi kakvim dobrocinstvom, tretirace se kao da je obavio farz (strogu obavezu) u nekom drugom mjesecu. Ko obavi strogu obavezu (farz), tretirace se kao da je obavio sedamdeset farzova u nekom drugom mjesecu. To je mjesec strpljivosti, za koju je nagrada džennet i mjesec pomaganja kada se povecava opskrba vjernika. Ko u njemu priredi iftar i nahrani postaca, bit ce mu to oprost od grijeha i iskup od vatre, a dobit ce nagradu kao i postac, bez umanjenja njegove nagrade.’ Rekoše: 'Allahov Poslanice, nismo svi u mogucnosti nahraniti postaca.’ Muhammed, a.s, odgovori: 'Allah, dž.š, tu nagradu daje i onome ko ponudi postacu hurmu (datulu) ili ga napoji vodom ili gutljajem mlijeka.'

To je mjesec ciji je pocetak milost, sredina oprost, a kraj iskup od vatre. Ko olakša nekome u tom mjesecu Allah, dž.š, mu oprašta grijehe i oslobada ga od vatre… Ko napoji postaca, napojice ga Allah, dž.š, sa moga Havda (pojilo) tako da nece ožedniti do ulaska u džennet.” Bilježe Muslim, Ahmed, Nesai i Buharija ali u malo izmijenjenoj verziji, od Ebu Hurejre da je Alahov Poslanik, s.a.v.s, rekao: „Allah, dž.š, kaže: 'Svi poslovi covjeka su njegovi, osim posta. Post je Moj i Ja za njega dajem nagradu.’

Post je štit, pa kada neko posti, neka ne govori ružne rijeci i neka ne vice. Ako ga neko napadne i uvrijedi, neka kaže: 'Ja postim, ja postim.’ Tako mi Onoga u cijoj je ruci moja duša, dah iz usta postaca je kod Allaha, dž.š, na Sudnjem danu ljepši od mirisa miska. Postac ima dvije radosti; prva mu je radost kada se mrsi prilikom iftara, a druga kad sretne svoga Gospodara.”

Od Ebu Hurejre se prenosi: „Ko se omrsi jedan dan ramazana, bez opravdanog razloga kao što je olakšica (putniku) ili bolest, ne može ga nadoknaditi makar i citav život postio.” Od Džabira b. Abdullaha El-Ensarije prenosi se: „Kada zapostiš, neka poste uši tvoje, i oci tvoje, i tvoj jezik neka posti od laži i zabranjenih stvari. Ostavi se uznemiravanja i napadanja komšije. Neka se na tebi ogleda post i smirenost. I neka ti dan posta ne bude kao dan kada se mrsiš.” Buharija i Muslim bilježe predanje od Ebu Hurejere da je Allahov Poslanik, a.s, rekao: „Kada dode ramazan pootvaraju se vrata dženneta a pozatvaraju vrata džehennema i sputaju (povežu) šejtani.”

Dragi brate i cijenjena sestro! Mjesec ramadan je pred nama. Ovaj mjesec je mjesec Allahove milosti i oprosta. Svi mi imamo raznovrsnih grijeha i zbog svih njih nam je dužnost Allahu se pokajati i zamoliti Ga da nam oprosti.Traženje oprosta treba da bude i jezikom i srcem zajedno. Uslov njihovog prihvatanja je prestajanje sa grijehom za koji se kaje. Nemojmo dozvoliti da nas brojnost naših grijeha još više udalji od tevbe.
Sjetite se onog covjeka iz prijašnjih naroda, koji se ni sa kim nije zavadio a da ga nije ubio. Ubio je 99 ljudi, a onda mu se srce smekšalo i poceo je tražiti najveceg pobožnjaka da ga pita ima li mu oprosta kod Allaha. Kada ga ljudi uputiše na njega, i on ga upita šta je htio, pobožnjak se naljuti i grubo se postavi prema njemu, negirajuci mogucnost za njegovo pokajanje.Ovaj zlocinac ga ubi. Potom se opet pokaja i opet potraži najucenijeg covjeka da ga pita za svoj slucaj. Kada mu dode ovaj mu rece: "Da, i za tebe su otvorena vrata tevbe - pokajanja. Ali idi u tu i tu zemlju tamo žive cestiti ljudi pa živi sa njima" Ovaj se pokaja i krenu tamo. Na pola puta ga zadesi smrt i bi presudeno da je umro kao vjernik a Allah mu je sve njegove grijehe oprostio zbog njegovog iskrenog pokajanja.....

Da bi bili ohrabreni ka cinjenju pokajanja, sjetimo se Allahovih ajeta o tome, te nekih hadisa Poslanika, s.a.v.s. :
"A onima koji hrdava djela rade, pa se poslije pokaju i vjernici postanu, Gospodar tvoj ce, poslije toga, sigurno oprostiti i samilostan biti." (El-Araf, 153.) "Ja cu sigurno oprostiti onome koji se pokaje i uzvjeruje i dobra djela cini, i koji zatim na pravom putu istraje." (Ta ha, 82.) "a onaj ko se bude pokajao i dobra djela cinio, on se, uistinu, Allahu iskreno vratio;" ( El-Furkan, 71.)

Od Enesa ibn Malika el-Ensarije, Poslanikovog sluge, r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Allah se više raduje tevbi nekoga od vas nego što se neko od vas raduje povratku izgubljene deve (u pustinji)" (mutefekun alejhi) Od el-Eggarre ibn Jessara el-Muznija, r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "O ljudi! Kajte se Allahu i molite ga da vam oprosti, a ja se u danu pokajem Allahu 100 puta." (Muslim) "Onaj ko kakvo zlo ucini ili se prema sebi ogriješi, pa poslije zamoli Allaha da mu oprosti, - naci ce da Allah prašta i da je Milostiv." (Prijevod znacenja - En-Nisa, 110.)

Od Aiše, r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., prije smrti cesto govorio: "Slavljen i hvaljen neka je Allah, njemu se kajem i od njega oprosta tražim." (mutefekun alejhi) Od Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Tako mi onoga u cijoj ruci je moja duša, da vi ne griješite, Allah bi mjesto vas doveo druge ljude, koji bi griješili i Njemu se kajali, a On bi im opraštao". (Muslim) Od Enesa, r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Rekao je Uzvišeni Allah: "O sine Ademov, ako me pozoveš i zamoliš za oprost, ja cu ti oprostiti, bez obzira na grijehe. O sine Ademov, da grijesi tvoji dopru do nebesa, pa me ti potom zamoliš za oprost, Ja cu ti ih sve oprostiti. O sine Ademov da mi dodeš sa grijesima kolika je Zemlja, a ne budeš mi pripisivao druga, Ja cu ti dati oprosta kolika je Zemlja." (Tirmizi)

Rekao je Katade, r.a.: "Kur'an vas upucuje na vašu bolest i na vaš lijek. Vaša bolest su grijesi, a vaš lijek je istigfar" Kod koga na Sudnjem danu dobra djela prevagnu loša, pa makar i za jedno djelo, uci ce u Džennet. A kod koga prevagnu zla djela nad dobrima, pa makar prevagnula i zbog jednog djela, uci ce u Vatru. Kod koga se izjednace djela na vagi (dobra i loša) njegova stvar pripada Allahu. Na Sudnji dan ce doci covjek sa samo jednim dobrom i doci ce drugi kome treba smo jedno dobro djelo da ude u Džennet, pa ce mu ovaj prvi reci: "Uzmi ovo moje jedino dobro djelo! Jer ja sam svakako propao!" Tada ce mu Allah reci: "Prihvati se za ruku svoga brata i udi u Džennet!". A najveci stepen je Allahov oprost grijeha, jer je on pretekao oproštenje i Milost u ajetu: "pobriši grijehe naše i oprosti nam, i smiluj se na nas. Ti si Gospodar naš pa nam pomozi protiv naroda koji ne vjeruje! (El-Bekare, 286.)

KOV@

Broj komentara : 361
Reputacija : 0

Character sheet
Igrice Igrice: 10

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:42 am

Jezičko značenje riječi es-sawm, tj. post znači ustegnuti se i suzdržati od nečega. Ova riječ u jezičkom značenju upotrebljava se za svaki vid suzdržavanja, odnosno suzdržavanja od svega, kao što npr. možemo vidjeti iz riječi Uzvišenog Allaha u kojima nas obavještava o Merjemi: "... Ja sam se zavjetovala Milostivom da ću šutjeti ..." (Prijevod značenja Merjem, 26)
Šerijatsko značenje riječi es-sawm jeste obožavanje Allaha suzdržavanjem od svih stvari koje kvare post od zore do zalaska Sunca.
Post je jedna velika medresa, škola u kojoj vjernik razvija i stiče mnoge plemenite osobine; škola u kojoj vjernik razvija osjećaj bogobojaznosti, strahopoštovanja, osjećaj strpljivosti, razvija osjećaj samilosti, ljubavi, pravednosti i jednakosti među svim vjernicima.

Blagodati posta
Ebu-Hurejre, radijallahu 'anh, prenosi da je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: "Uzvišeni Allah je rekao: 'Svaki rad sina Ademovog je za njega osim posta, uistinu je on za Mene i Ja nagrađujem za njega.' Post je štit. Kada bude neko od vas postio neka ružno ne govori i neka ne diže glas. Ako ga neko bude psovao ili htio da se bije s njim, neka kaže: 'Ja sam, uistinu, postač. Ja sam, uistinu, postač.' Tako mi Onoga u čijoj je ruci Muhammedova duša, zadah postača ljepši je kod Allaha od mirisa miska. Za postača su dvije radosti. Raduje se kada se iftari i radovat će se svome postu kada sretne svoga Gospodara." (Buharija)...
Takođe, od Ebu-Hurejre, radijallahu 'anh, se prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem: "Ko posti mjesec ramazan iskreno vjerujući, bit će mu oprošteni ranije počinjeni grijesi." (Buharija)

Ebu-Se'id el-Hudri, radijallahu 'anh, prenosi da je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem: "Ko god na Allahovom putu posti jedan dan, Allah će udaljiti njegovo lice od džehennemske vatre za rastojanje od sedamdeset godina." (Muttefekun alejh)

Od Sehla, radijallahu 'anh, se prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem: "U Džennetu ima jedna kapija koja se zove Rejjan. Na Sudnjem danu kroz nju će ulaziti samo postači i niko više. Kada se poviče: 'Gdje su postači?' –ustat će postači i samo oni na tu kapiju će ući. Kada uđu, kapija će se zatvoriti i niko više na nju neće ući." (Buharija)
Postoje dvije vrste stvari koje kvare post:
I . Stvari koje kvare post i obavezuju napaštanje istog broja dana. Te stvari su:
1. Namjerno uzimanje hrane i pića. Ovo povlači, po ispravnijem mišljenju, samo napaštanje istog broja dana dok ne postoji nikakav dokaz koji pored napaštanja obavezuje i keffaret. (Mugni, 3/130; Medžmu'u, 6/329)
2. Namjerno povraćanje. Ebu-Hurejre, radijallahu 'anh, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Ko namjerno prouzrokuje povraćanje, neka naposti.“ (Sahih: Ebu-Davud, 2380; Tirmizi, 716; Ibnu-Madže, 1676 i drugi)
3. Hajz i nifas, pa makar i pred sami zalazak Sunca.
4. Izlazak sjemena sa strašću, po mišljenju većine islamskih učenjaka.
5. Čvrsta odluka o prekidu posta pa makar se post i ne prekinuo jer svakom čovjeku pripada samo ono što je nanijetio.
6. Odmetništvo od islama, pa makar se isti dan vratio ponovo u islam.
II Stvari koje kvare post i obavezuju keffaret-otkupninu:
To je samo odnos supruznika
Ebu-Hurejre, radijallahu 'anh, je rekao: „Sjedili smo kod Allahova poslanka, sallallahu 'alejhi ve sellem, kada mu je neki čovjek došao i rekao: 'Allahov poslaniče! Propao sam!' 'Šta ti je?'-Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, ga je upitao. Rekao je: 'Imao sam odnos sa ženom a postač sam'. Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, ga je upitao: 'Jesi li u mogućnosi da oslobodiš roba?' Rekao je: 'Ne.' 'Jesi li u mogućnosti da postiš uzastopno šezdeset dana?'- Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, ga je upitao, a on je odgovorio: 'Ne.' 'Jesi li u mogućnosti da nahraniš šezdeset siromaha?- ponovo ga je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, upitao, a on je opet rekao: 'Ne.' Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je ušutio.

Dok smo sjedili i čekali, Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je došao s velikom posudom punom suhih datula i rekao: 'Gdje je onaj što je pitao?' Čovjek se javio i Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, mu je rekao: 'Uzmi ovo i podijeli ga.' Čovjek je rekao: 'Allahov poslaniče! Zar ima neko siromašniji od mene?! Tako mi Allaha! U mome naselju nema siromašnije kuće od moje.' Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, se nasmijao a zatim rekao: 'Nahrani njime svoju porodicu.'“ (Buharija, 1936; Muslim, 1111)

Sta ne kvari post
1. Da čovjek osvane nečist od dženabeta, okupa se i nastavi s postom.
2. Da poljubi suprugu i zabavlja se s njom ukoliko je siguran da neće polucirati. Naprotiv, Ibnu-Hazm, rahmetullahi 'alejh, je rekao: „Ništavan je govor onih koji kažu da je ovo pokuđeno. Ispravno je da je to dobro i poželjno djelo. Jedan od sunneta i stvari koje približavaju Allahu, subhanehu ve te'ala, slijedeći u tome Vjerovjesnika, sallallahu 'alejhi ve sellem.“ (Muhalla, 6/208)
3. Kupanje i rashlađivanje.
4. Ispiranje usta i nosa pri abdestu bez pretjerivanja u tome.
5. Kušanje hrane ukoliko postoji potreba za tim. Ibnu-Abbas, radijallahu 'anhuma, je rekao: „Nema smetnje da postač proba nešto od hrane, ukoliko je ne unosi u svoj jednjak.“ (Ibnu Ebi Šejbe, 3/47) Ibnu-Tejmijje, rahmetullahi 'alejh, je rekao: „Kušanje hrane bez potrebe je pokuđeno, ali ne kvari post. U slučaju potrebe jednako je ispiranju usta pri abdestu.“ (Medžmu'ul-fetava, 25/266)
6. Hidžama i davanje krvi za onoga koji se ne boji malaksalosti i slabosti. U hadisu Ebu-Se'ida el-Hudrija, radijallahu 'anh, je došlo: „Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je dao olakšicu postaču po pitanju hidžame.“ (Sahih li gajrihi: Nesa'i u „Sunenul-Kubra“, 3241; Darekutni, 2/182; Bejheki, 4/264) Sabit, radijallahu 'anh, je upitao Enes b. Malika, radijallahu 'anh: „Jeste li hidžamu smatrali pokuđenom za postača u vrijeme Allahova poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem?“ Odgovorio je: „Ne, osim zbog slabosti.“ (Buharija, 1940)
7. Injekcija, kapi ukoliko ne stignu u jednjak, mirisanje mirisa.
8. Upotreba misvaka i paste za zube.
9. Nenamjerno povraćanje.
10. Nenamjerna upotreba hrane i pića

SUNETI ISPRAVNOSTI POSTA
1. Sehur. Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao: „Ustajte na sehur, jer je u sehuru, doista, bereket.“ (Buharija, 1923; Muslim, 1095)
2. Odgađanje sehura do pred sami ezan. Enes prenosi od Zejd b. Sabita, radijallahu 'anhuma, da je rekao: „Sehurili smo sa Allahovim poslanikom, sallallahu 'alejhi ve sellem, a zatim je on ustajao na namaz.“ Upitao sam: „Koliko je bilo vremena između ezana i sehura?“ Rekao je: „Koliko je potrebno da se prouči pedeset ajeta.“ (Buharija, 1921; Muslim, 1097)
3. Požurivanje sa iftarom. Sehl b. Sa'd, radijallahu 'anh, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Ljudi će neprestano biti na dobru sve dok budu požurivali sa iftarom.“ (Sahih: Ebu-Davud, 2333; Hakim, 1/426)
4. Iftarenje svježim ili suhim datulama, ili, u njihovom nedostatku, vodom. Enes, radijallahu 'anh, je rekao: „Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, bi se iftario svježim datulama prije nego li bi klanjao. Ako ne bi imao svježih, onda bi se iftario suhim. A ako ne bi imao ni suhih, onda bi se iftario sa nekoliko gutljaja vode.“ (Hasen: Ebu-Davud, 2356; Tirmizi, 692)
5. Učenje dove prilikom iftara. Ibnu-Omer, radijallahu 'anhuma, je rekao: „Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, kada bi iftario učio bi: 'Zehebe ez-zame'u vebtelletil-'uruku ve sebetel-edžru inšaallah.- Otišla je žeđ, žile su se natopile i postigla se, inšaallah, nagrada.'“ (Hasen: Ebu-Davud, 2357)
6. Plemenitost i darežljivost.
7. Učenje i proučavanje Kur'ana. Ibnu-Abbas, radijallahu 'anhuma, je rekao: „Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je bio najdarežljiviji čovjek kada je u pitanju dobro, a najdarežljiviji je bio u ramazanu kada bi se susretao sa Džibrilom. Džibril, alejhi selam, bi mu dolazio svake noći u ramazanu, sve dok se ne bi završio mjesec. Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, bi učio Kur'an pred njim.“ (Buharija, 6; Muslim, 2308)
8. Klonjenje grijeha, javnih i tajih, koji uništavaju nagradu posta. Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao: „Ko ne ostavi lažan govor i rad po njemu, pa, Allah nema potrebe za njegovim ostavljanjem hrane i pića.“ (Buharija, 1903; Ebu-Davud, 2345; Tirmizi, 702)
9. Ukoliko postača neko bude psovao ili grdio neka kaže: „Ja sam postač.“ Ebu-Hurejre, radijallahu 'anh, prenosi da je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Kada neko od vas bude postio neka ružno ne govori i neka ne diže glas, neka ne bude neznalica. Ukoliko ga neko bude psovao ili htio da se bije s njim, neka kaže: 'Ja sam, doista, postač'.“ (Buharija, 1904; Muslim, 1151)

FARZOVI ISPRAVNOSTI POSTA
1. Čistoća od hajza i nifasa.
2. Nijjet jer je post ibadet pa, kao i ostali ibadeti, nije ispravan bez nijjeta čije je mjesto u srcu. Takođe, nijjet ima svoje uslove:
a) čvrsta odluka za post,
b) odluka šta se posti jer nije ispravno da se nanijeti post općenito,
c) donošenje nijjeta prije zore, tj. od zalaska Sunca do pojave zore narednog dana zbog hadisa Hafse, radijallahu 'anha, da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Ko ne donese nijjet za post prije zore, njemu nema posta.“ (Ebu-Davud, 2454; Tirmizi, 730; Nesai, 4/196; Ibnu-Madže, 1700. Šejh Albani, rahmetullahi 'alejh, ocijenio ga je vjerodostojnim u „Sahihul-džami'i“, 6538) Islamski učenjaci se razilaze oko vremena nijjeta za dobrovoljni post. Allah najbolje zna, ispravnije je da se i nijjet za dobrovoljni post donese prije zore. (Nejlul-evtar, 4/233)...
d) donošenje nijjeta za svaki dan posta posebno, što je mišljenje većine islamskih učenjaka zbog hadisa Hafse, radijallahu 'anha, i zbog toga što je svaki dan posta zaseban ibadet, tj. post u jednom danu nije spojen s postom u drugom danu.

Po mišljenju Imama Malika, rahmetullahi 'alejh, dovoljno je da se na početku mjeseca ramazana donese nijjet da će se postiti cio ramazan i da je to dovoljno. Ispravnije je, inšaallah, mišljenje većine islamskih učenjaka s kojim se slažu čak i neki učenjaci malikijske pravne škole poput Ibn Abdu-Hakema.
Rukn posta: Ustezanje od stvari koje kvare post od zore do zalaska Sunca. Svevišnji Allah je rekao: „Zato se sada sastajte sa njima (svojim ženama) u želji da dobijete ono što vam je Allah već odredio. Jedite i pijte sve dok ne budete mogli razlikovati bijelu nit od crne niti zore; od tada postite sve do noći.“ (Prijevod značenja El-Bekara, 187)
OBAVEZNOST RAMAZANSKOG POSTA

Post mjeseca ramazana obavezan je za svakog muslimana i muslimanku, punoljetnog, pametnog, zdravog i onoga koji nije na putu, koji nije putnik.Post mjeseca ramazana je jedan od ruknova islama ,na čiju obaveznost upućuju Kur'an, Sunnet i Idžma'a.

Dokaz iz Kur'ana koji upućuje na obaveznost posta mjeseca ramazana su riječi Uzvišenog Allaha: "O vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se grijaha klonili, i to neznatan broj dana; a onome od vas koji bude bolestan ili na putu – isti broj drugih dana. Onima koji ga jedva podnose – otkup je da jednog siromaha nahrane. A ko drage volje da više, za njega je bolje. A bolje vam je, neka znate, da postite. U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji putokaz ljudima i jasan dokaz pravog puta i razlikovanje dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuće, neka ga u postu provede, a ko se razboli ili se na putu zadesi, neka isti broj dana naposti, - Allah želi da vam olakša, a ne da poteškoće imate -, da određeni broj dana ispunite, i da Allaha veličate zato što vam je ukazao na pravi put, i da zahvalni budete." (El-Bekara, 183-185)
Dokaz iz Sunneta koji upućuje na obaveznost posta mjeseca ramazana- Ibnu-Omer r.a. prenosi da je rekao "Allahov Poslanik s.a.v.s. : 'Islam se temelji na pet stvari: svjedočenju da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed Allahov poslanik, obavljanju namaza, izdvajanju zekata, obavljanju hadždža i postu mjeseca ramazana.'" (Muttefekun alejh)
Muslimanska ulema (Idzma) su jednoglasnog mišljenja da je post mjeseca ramazana jedan od temelja islama. Onaj ko porekne njegovu obavezu postaje nevjernik i njegova obaveznost ne spada ni s jednog punoljetnog i pametnog muslimana, osim s nekim od opravdanih šerijatskih razloga (bolest,putovanje,....)

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

PREVOD SURE BEKARE NA BOSANSKI

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:44 am

SURA 2
EL-BEKARA - KRAVA
(Medina, 286 ajeta)

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
1. Elif. Lam. Mim!
2. Taj Kitab, u kojeg nema sumnje, Uputa je za bogobojazne,
3. One koji vjeruju u nevidljivoi obavljaju salati od onog čim smo ih opskrbili, udjeljuju,
4. I one koji vjeruju u ono šta je objavljeno tebi i šta je objavljeno prije tebe,a u Ahiretsu oni sigurni.
5. Takvi su na Uputi od Gospodara njihovog, i ti takvi su uspješni.
6. Uistinu! Oni koji ne vjeruju- isto im je opominjao ih ili ih ne opominjao - oni neće vjerovati.
7. Zapečatio je Allah srca njihova i sluh njihov, i na vidovima njihovim je pokrivka a imaće oni kaznu užasnu.
8. I ima ljudi koji govore: “Vjerujemo u Allaha i u Dan posljednji”,a oni nisu vjernici.
9.Misle da varaju Allaha i one koji vjeruju - a ne varaju, izuzev duše svoje, a ne opažaju.
10. U srcima njihovim je bolest. Pa - povećava Allah njima bolest, a imaće oni kaznu bolnu za ono što lažu.
11. A kad im se kaže: “Ne pravite fesadna Zemlji”, govore: “Mi smo samo mirotvorci.”
12. Zar nisu uistinu oni, oni mufsidi, ali ne opažaju?
13. I kad im se kaže: “Vjerujte kao što vjeruju ljudi”, govore: “Zar da vjerujemo kao što vjeruju budale?”Zar nisu uistinu oni, oni budale, ali ne znaju?
14. I kad sretnu one koji vjeruju, govore: “Vjerujemo!” A kad se osame sa šejtanima svojim, kažu: “Uistinu, mi smo s vama, mi se samo rugamo.”
15. Allah se ruga njima i pušta ih da u pretjeranosti svojoj lutaju.
16. Takvi su oni koji su kupili zabludu za Uputu, pa ne profitira trgovina njihova i nisu upućeni.
17. Primjer njihov je kao primjer onog ko potpali vatru, pa pošto osvijetli ono oko njega, ukloni Allah svjetlo njihovo i ostavi ih u tminama pa oni ne vide.
18. Gluhi, nijemi, slijepi su pa se ne povraćaju.
19. Ili kao kišni oblak s neba, u njemu tmine i grmljavina i sijevanje. Stavljaju prste svoje u uši svoje zbog gromova, bojeći se smrti; a Allah je Onaj koji obuhvata nevjernike!
20. Gotovo da munja oduzme vidove njihove. Kad god im bljesne, pođu u njoj, a kad im zamrači, stanu. A da hoće Allah, sigurno bi oduzeo sluh njihov i vidove njihove. Uistinu! Allah je nad svakom stvari Posjednik moći.
21. O ljudi! Obožavajte Gospodara vašeg koji je stvorio vas i one prije vas, da biste se vi zaštitili.
22. Koji je za vas učinio Zemlju ležištem, a nebo zdanjem; i spušta s neba vodu, pa izvodi njome od plodova opskrbu za vas. Zato ne postavljajte Allahu ravne, a vi znate.
23. A ako ste u sumnji a o onom šta smo objavili robu Našem, tad dajte suru sličnu njoj i pozovite svjedoke svoje mimo Allaha, ako istinu govorite.
24. Pa ako ne učinite - a nećete učiniti - tad se bojte vatre, one čije će gorivo biti ljudi i kamenje. Pripremljena je za nevjernike.
25. I obraduj one koji vjeruju i čine dobra djela, da će oni imati bašče ispod kojih teku rijeke. Kad god budu opskrbljeni iz njih plodom - opskrbom, reći će: “Ovo je ono čim smo bili opskrbljeni ranije”, a biće im dato tome slično. I imaće oni u njima družice čiste, i oni će u njima biti vječito.
26. Uistinu! Allah se ne stidi da navede primjer kao što je komarac, te ono što je iznad njega,a Pa što se tiče onih koji vjeruju, ta znaju da je to Istina od Gospodara njihovog, a što se tiče onih koji ne vjeruju pa govore: “Šta želi Allah ovim primjerom?” - zavodi njime mnoge i upućuje njime mnoge. A ne zavodi njime, izuzev grješnike.
27. Oni koji krše zavjet Allahov nakon potvrde njegove, i sijeku ono šta je Allah naredio da bude sjedinjeno i čine fesad na Zemlji. Takvi su gubitnici.
28. Kako ne vjerujete u Allaha, a bili ste mrtvi, pa vas je oživio, zatim će vas usmrtiti! Potom će vas oživiti, zatim ćete Njemu biti vraćeni.

29. On je Taj koji je stvorio za vas sve što je na Zemlji, zatim se usmjerio ka nebu, te ih uredio kao sedam nebesa, a On je o svakoj stvari Znalac.
30. I kad reče Gospodar tvoj melecima: “Uistinu! Ja sam Taj koji će načiniti na Zemlji halifu.Rekoše: “Zar ćeš načiniti na njoj onog ko će fesad praviti na njoj i prolivati krv, a mi Te slavimo sa hvalom Tvojom i svetost Ti kličemo?” Reče: “Uistinu! Ja znam ono šta ne znate.”
31. I pouči Adema imenima - svakom od njih - zatim ih izloži melecima, pa reče: “Obavijestite Me o imenima ovih, ako ste iskreni.”
32. Rekoše:“Slava neka je Tebi! Nemamo mi znanja, izuzev šta si nas naučio. Uistinu! Ti, Ti si Znalac, Mudri.”
33. Reče: “O Ademe! Obavijesti ih o imenima njihovim.” Pa pošto ih obavijesti o imenima njihovim, reče: Zar vam nisam rekao: ’Uistinu! Ja znam nevidljivo nebesa i Zemlje. I znam šta objelodanjujete i šta krijete.”
34. I kad rekosmo melecima: “Učinite sedždu Ademu!” Tad padoše na sedždu, izuzev Iblisa. Odbi i uzoholi se i bi od nevjernika.
35. I rekosmo: “O Ademe! Nastani se ti i žena tvoja u Džennetu i jedite plodove iz njega obilno, gdje god hoćete; a ne približavajte se ovom drvetu pa da budete od zalima.”
36. Tad učini šejtan da njih dvoje iz njega pokliznu, te ih izvede iz onog u čemu su bili. I rekosmo: “Siđite! Vi ste jedni drugima neprijatelj, a imaćete vi na Zemlji prebivalište i uživanje neko vrijeme.”
37. Pa primi Adem od Gospodara svog riječi, te mu oprosti. Uistinu! On, On je Primalac pokajanja, Milosrdni.
38. Rekosmo: “Siđite iz njega svi! Pa sigurno će vam doći od Mene Uputa, pa ko bude slijedio Uputu Moju, tad neće biti straha nad njima i neće oni tugovati.
39. A oni koji ne budu vjerovali i poricali ajete Naše, takvi će biti stanovnici vatre, oni će u njoj biti vječno.
40. O sinovi Israilovi! Sjetite se blagodati Moje kojom sam vas obdario i ispunite zavjet Meni, ispuniću zavjet vama, i Mene - ta Mene se bojte!
41. I vjerujte u ono šta sam objavio - potvrđujući ono što je uz vas - i ne budite prvi nevjernik u njega. I ne prodajite ajete Moje za cijenu malu i Mene - ta Mene se bojte.
42. I ne presvlačite Istinu s neistinom, i ne skrivajte Istinu, a vi znate.
43. I obavljajte salat i dajite zekat, i činite ruku’ sa onima koji čine ruku’.
44. Zar naređujete ljudima dobročinstvo, a zaboravljate duše svoje, a vi čitate Knjigu?Pa zar ne shvatate?
45. I tražite pomoć u strpljenju i salatu. A uistinu, to je teško, izuzev skrušenima,
46. Koji znaju da će oni sresti Gospodara svog i da će se oni Njemu vratiti.
47. O sinovi Israilovi! Sjetite se blagodati Moje kojom sam vas obdario i da sam Ja odlikovao vas nad svjetovima.
48. I bojte se Dana kad neće koristiti duša duši ništa, niti će se primiti od nje posredovanje, niti uzimati od nje nadomjestak, niti će oni biti pomognuti.
49. I kad vas spasismo od ljudstva faraonovog: izlagali su vas najgoroj kazni, klali sinove vaše, a pošteđivali žene vaše. A u tom je bilo veliko iskušenje od Gospodara vašeg.
50. I kad rastavismo za vas more, pa vas spasismo, a potopismo ljudstvo faraonovo i vi gledaste,
51. I kad odredismo Musau četrdeset noći, potom uzeste tele poslije njega, a vi ste bili zalimi,
52. Zatim smo vam oprostili poslije toga, da biste vi zahvaljivali.
53. I kad dadosmo Musau Knjigu i Furkan, da biste se vi uputili,
54. I kad reče Musa narodu svom: “O narode moj! Uistinu, vi ste učinili zulm dušama svojim, vašim uzimanjem teleta. Zato se pokajte Tvorcu svom, te ubijte duše svoje. To je najbolje za vas kod Tvorca vašeg, zato će vam oprostiti. Uistinu! On, On je Primalac pokajanja, Milosrdni.
55. I kad rekoste: “O Musa! Nećemo ti vjerovati dok ne vidimo Allaha otvoreno.” Tad vas je udario grom, a vi ste gledali,
56. Zatim smo vas podigli poslije smrti vaše, da biste vi zahvaljivali.
57. I zasjenili smo vas oblakom bijelim, i spustili na vas mennu i prepelice. “Jedite od dobrih stvari kojima smo vas opskrbili.” I nisu učinili zulm Nama, nego su činili zulm dušama svojim.
58. I kad rekosmo: “Uđite u ovaj grad pa jedite u njemu gdje god hoćete, obilno, i uđite na kapiju sa sedždom i recite: “Hitta” - oprostićemo vam greške vaše i povećaćemo dobročiniteljima.
59. Tad su zamijenili oni koji su činili zulm riječ drugom koja im je rečena, pa smo spustili na one koji su činili zulm kaznu s neba, zato što su griješili.

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

PREVOD SURE BEKARE NA BOSANSKI

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:45 am

60. I kad zatraži Musa za narod svoj napajanje, tad rekosmo: “Udri štapom svojim kamen!” Tad provri iz njega dvanaest izvora. Doista je znalo svako pleme pojilište svoje. “Jedite i pijte iz opskrbe Allahove, i ne činite zlo na zemlji, postavši mufsidi.”
61. I kad rekoste: “O Musa! Nećemo trpiti hranu jednu, zato prizivaj za nas Gospodara svog,da nam iznikne nešto od onog čime rađa zemlja - od povrća njenog i krastavaca njenih i žita njenog i leće njene i luka njenog.” Reče: “Hoćete li zamijeniti ono što je bolje, onim što je lošije? Siđite u Misr pa ćete uistinu vi imati šta ste tražili.” I pogodi ih poniženje i bijeda, a navukli su srdžbu od Allaha. To stoga što oni nisu vjerovali u ajete Allahove i ubijali vjerovjesnike bez prava; To stoga što nisu slušali, a prevršili su.
62. Uistinu! Oni koji vjeruju i koji su jevreji i kršćani i Sabijci - ko vjeruje u Allaha i Dan posljednji i čini dobro - pa imaće oni nagradu svoju kod Gospodara njihovog, i bez straha nad sobom će biti i neće oni žaliti.
63. I kad uzesmo zavjet vaš i uzdigosmo nad vama brdo: “Uzmite čvrsto šta smo vam dali i sjećajte se onog šta je u njemu, da biste se vi zaštitili.”
64. Zatim ste se okrenuli poslije toga. Pa da nije dobrote Allahove prema vama i milosti Njegove, sigurno biste bili od gubitnika.
65. I doista ste znali one između vas koji su prekršili stvari sebta, pa smo im rekli: “Budite majmuni prezreni!”
66. Pa smo učinili to primjerom za ono ispred tog i ono iza tog, i poukom bogobojaznima.
67. I kad reče Musa narodu svom: “Uistinu! Allah vam naređuje da zakoljete kravu.” Rekoše: “Zar ćeš nas uzeti izrugivanju?” Reče: “Tražim zaštitu u Allaha, da ne budem od neznalica.”
68. Rekoše: “Moli za nas Gospodara svog, da nam objasni kakva je ona.” Reče: “Doista, On kaže: ’Uistinu, to je krava ni stara ni mlada; srednja, između toga. Zato učinite šta vam se naređuje.”
69. Rekoše: “Moli za nas Gospodara svog da nam objasni, kakva je boja njena”. Reče: “Doista, On kaže: ’Uistinu, to je žuta krava. Svijetla je boja njena, raduje posmatrače.”
70. Rekoše: “Moli za nas Gospodara svog da nam objasni kakva je ona. Uistinu, krave su za nas slične, a uistinu mi ćemo, ako htjedne Allah, biti upućeni.”
71. Reče: “Doista, On kaže: ’Uistinu ta krava nije podvrgnuta oranju zemlje niti natapanju usjeva. Besprijekorna je, bez mahane na sebi.” Rekoše: “Sad si iznio istinu.” Tad je zaklaše i jedva to učiniše.
72. I kad ubiste dušu, pa se prepiraste o njoj, a Allah je Taj koji je iznio ono šta ste krili,
73. Tad rekosmo: “Udarite ga dijelom njenim!” Tako oživljava Allah mrtve, a pokazuje vam znakove Svoje, da biste vi shvatili.
74. Zatim su otvrdla srca vaša poslije toga, te su ona bila kao kamen ili jače tvrdoće. A uistinu, od kamena postoji onaj, iz kojeg izviru rijeke, i uistinu od njega postoji, onaj što raspukne, pa izbija iz njega voda, i uistinu, od njega postoji, onaj što pada iz straha od Allaha. A nije Allah nemaran za ono šta radite.
75. Pa zar žudite da vam vjeruju, a već je grupa njih slušala Riječ Allahovu, zatim su je iskrivljavali nakon što bi je shvatili, a oni znaju.
76. I kad sretnu one koji vjeruju, kažu: “Vjerujemo”, a kad se osame jedni s drugima, govore: “Pričate li im o onom šta vam je otkrio Allah, da biste se vi prepirali o tome kod Gospodara vašeg.” Pa zar ne razumijete?
77. A zar ne znaju da Allah zna šta skrivaju i šta otkrivaju?
78. I od njih ima neukih, ne znaju Knjigu, jedino želje, a oni samo nagađaju.
79. Zato teško onima koji pišu knjigu rukama svojim, pa kažu: “Ovo je od Allaha”, da bi stekli time cijenu malu. Pa teško njima zbog onog šta pišu ruke njihove, i teško njima zbog onog šta zarađuju!
80. I govore: “Neće nas doticati vatra, izuzev nekoliko dana.” Reci: “Jeste li primili od Allaha obećanje? Pa neće prekršiti Allah obećanje Svoje; ili govorite protiv Allaha šta ne znate?”
81. Svakako! Ko stekne zlodjelo i opkoli ga pogreška njegova - pa takvi će biti stanovnici vatre, oni će u njoj biti vječito.
82. A oni koji vjeruju i rade dobra djela, takvi će biti stanovnici Dženneta; oni će u njemu biti vječito.
83. I kad uzesmo zavjet sinova Israilovih: “Nećete obožavati, izuzev Allaha, a roditeljima dobro činiti i rodbini i siročadi i siromasima, i govoriti ljudima dobro, i obavljati salat i davati zekat.” Zatim ste se okrenuli, izuzev malo vas, i vi ste odvračeni.
84. I kad uzesmo zavjet vaš: “Nećete prolijevati krv svoju i nećete se protjerivati iz kuća vaših.” Zatim ste potvrdili, a vi svjedočite.
85. Zatim ste se vi takvi ubijali i protjerali grupu vas iz kuća njihovih, pomagali ste protiv njih grijehom i neprijateljstvom. A ako vam dođu kao zarobljenici, otkupljujete ih, a njihovo protjerivanje - to vam je zabranjeno. Pa zar vjerujete u dio Knjige, a ne vjerujete u dio? Pa šta je plaća onom od vas ko to čini, sem poniženje u životu Dunjaa, a na Dan kijameta biće vraćen najžešćoj kazni. A nije Allah nemaran za ono šta radite.
86. Takvi su oni koji su kupili život Dunjaa Ahiretom, zato se neće njima olakšati kazna, niti će oni biti pomognuti.
87. I doista smo dali Musau Knjigu i slali iza njega poslanike. I dali smo Isau, sinu Merjeminu, dokaze jasne i pomogli ga Ruhul-kudusom. Zar se ne biste, kad god bi vam poslanik donio ono što ne žele duše vaše, uzoholili? Tad biste grupu porekli, a grupu poubijali.
88. I rekoše: “Naša srca su omoti.” Naprotiv, prokleo ih je Allah zbog nevjerovanja njihovog - pa malo što vjeruju!
89. Pa pošto im dođe Knjiga od Allaha, potvrda za ono što je uz njih - a prije su tražili pobjedu nad onima koji ne vjeruju - pa pošto im dođe šta prepoznaju, ne povjerovaše u njega. Zato neka je prokletstvo Allahovo nad nevjernicima.
90. Jadno je ono za što su prodali duše svoje: da ne vjeruju u ono šta je objavio Allah, iz zavisti što objavljuje Allah iz dobrote Svoje, kome hoće od robova Svojih. Pa su navukli srdžbu na srdžbu; a imaće nevjernici kaznu prezrenu.
91. I kad im se kaže: “Vjerujte u ono šta je objavio Allah”, kažu: “Vjerujemo u ono šta je objavljeno nama”, a ne vjeruju u ono iza toga, a to je Istina koja potvrđuje ono uz njih. Reci: “Pa zašto ste ubijali vjerovjesnike Allahove ranije, ako ste bili vjernici?”
92. I doista vam je došao Musa s dokazima jasnim; zatim ste uzeli tele poslije njega, i vi ste bili zalimi.
93. I kad uzesmo zavjet vaš i uzdigosmo nad vama brdo: “Uzmite čvrsto šta smo vam dali i slušajte.” Rekoše: “Čuli smo, a nećemo poslušati.” I upilo se u srca njihova tele s nevjerovanjem njihovim. Reci: “Jadno je ono što vam naređuje vjerovanje vaše, ako ste vjernici.”
94. Reci: “Ako je za vas kuća Ahireta kod Allaha posebno mimo ljudi, tad zaželite smrt, ako ste govornici istine.”
95. A neće je zaželiti nikada, zbog onog šta su pripravile ruke njihove; a Allah je Znalac zalima.
96. I sigurno ćeš ih naći pohlepnijim ljudima prema življenju i od onih koji pridružuju. Volio bi pojedinac njihov da živi hiljadu godina. A da poživi, ne bi on bio udaljen od kazne. A Allah je Vidilac onog što rade.
97. Reci: “Ko je neprijatelj Džibrilu?” Pa uistinu on ga spušta na srce tvoje, s dozvolom Allahovom, potvrđujući ono ispred njega, i Uputu i radosnu vijest vjernicima.
98. Ko je neprijatelj Allahu i melecima Njegovim i poslanicima Njegovim i Džibrilu i Mikalu? Pa uistinu! Allah je neprijatelj nevjernicima!
99. I doista smo ti objavili ajete jasne, a u njih neće vjerovati samo grješnici.
100. Zar! Kad god sklope sporazum, odbaci ga skupina između njih. Naprotiv, većina njih ne vjeruje.

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

SURA BEKARE

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:46 am

101. I pošto im je došao Poslanik od Allaha, potvrđujući ono što je uz njih, odbacila je skupina onih kojima je data Knjiga, Knjigu Allahovu iza leđa svojih, kao da oni ne znaju.
102. I slijede šta su kazivali šejtani protiv carstva Sulejmanovog. A nije nevjerovao Sulejman; međutim šejtani nisu vjerovali učeći ljude sihru i onom šta je spušteno dvojici meleka u Babilu, Harutu i Marutu. A nisu učili nikoga dok ne bi rekli: “Mi smo samo iskušenje, zato nemoj nevjerovati.” Pa su učili od njih dvojice ono čime će prouzročiti razdvajanje između muža i žene njegove. A nisu oni štetili time nikome, izuzev s dozvolom Allahovom. I učili su šta će im štetiti, a neće im koristiti. I doista su znali da onaj ko to kupuje - sigurno on neće imati u Ahiretu nikakva udjela. A sigurno je loše ono zašto su prodali duše svoje, kad bi znali.
103. A da su oni vjerovali i bojali se, sigurno bi nagrada od Allaha bila bolja, kad bi znali!
104. O vi koji vjerujete! Ne govorite: “Ra’ina!” - a govorite “Unzurna!” i slušajte. A nevjernici će imati kaznu bolnu.
105. Ne vole oni koji ne vjeruju između sljedbenika Knjige niti mušrici da vam se spusti ikakvo dobro od Gospodara vašeg. A Allah odabire milosti Svojoj koga hoće; i Allah je Posjednik dobrote veličanstvene.
106. Ne uklonimo nijedan ajet, niti ga učinimo zaboravljenim, a da ne donesemo bolji od njega ili njemu sličan. Zar ne znaš da je Allah nad svakom stvari Posjednik moći?
107. Zar ne znaš da Allahu- Njemu pripada vlast nebesa i Zemlje? A nemate vi mimo Allaha nikakva zaštitnika, niti pomagača.
108. Zar želite da pitate Poslanika svog, kao što je pitan Musa ranije? A ko zamijeni nevjerovanjem vjerovanje, tad je doista izgubio ravni put.
109. Voljeli bi mnogi od sljedbenika Knjige da vas povrate nakon vjerovanja vašeg, u nevjernike, zavišću iz duša svojih, nakon što im je postala jasna Istina.Pa oprostite i prijeđite, dok Allah ne dođe s naredbom Svojom. Uistinu! Allah je nad svakom stvari Posjednik moći.
110. I obavljajte salat i dajite zekat. A šta pripravite za duše vaše od dobrog, naći ćete ga kod Allaha. Uistinu! Allah je onog što radite Vidilac.
111. I govore: “Ući će u Džennet jedino onaj ko je jevrej ili kršćanin.” To su želje njihove! Reci: “Donesite dokaz svoj, ako ste govornici istine!”
112. Svakako! Ko preda lice svoje Allahu i on bude dobročinitelj, pa imaće on nagradu svoju kod Gospodara svog; i neće biti straha nad njima, niti će oni žaliti.
113. I kažu jevreji: “Nisu kršćani ni na čemu”, i kažu kršćani: “Nisu Jevreji ni na čemu”, a oni čitaju Knjigu. Tako su govorili oni koji ne znaju - poput govora njihovog. Pa presudiće Allah među njima na Dan kijameta o onom u čemu su se razilazili.
114. A ko je nepravedniji od onog ko zabranjuje mesdžide Allahove, da se spominje u njima ime Njegovo i trudi se na rušenju njihovom? Takvi - nije za njih da ulaze u njih, izuzev prestrašeni. Imaće oni poniženje na Dunjau i imaće oni na Ahiretu kaznu strahovitu.
115. A Allahov je istok i zapad. Pa kud god se okrenete, pa tamo je lice Allahovo. Uistinu! Allah je Sveobuhvatni, Znalac.
116. I govore: “Uzeo je Allah dijete.” Slava neka je Njemu! Naprotiv, Njemu pripada šta je na nebesima i Zemlji. Sve je Njemu pokorno.
117. Začetnik nebesa i Zemlje! A kad odluči stvar, tad samo kaže tome: “Budi”, tad biva.
118. I govore oni koji ne znaju: “Zašto ne govori s nama Allah ili nam ne dođe znak.” Tako su govorili oni prije njih - poput govora njihovog: slična su srca njihova. Doista smo objasnili znakove ljudima koji su sigurni.
119. Uistinu! Mi smo poslali tebe s Istinom, kao donosioca radosnih vijesti i opominjača. A nećeš biti pitan o stanovnicima džehima.
120. I neće biti zadovoljni tobom jevreji ni kršćani, dok ne budeš slijedio millet njihov. Reci: “Uistinu! Uputa Allahova - to je Uputa.” A ako bi slijedio strasti njihove, nakon što ti je došlo nešto znanja, ne bi ti imao od Allaha nikakva zaštitnika, niti pomagača.
121. Oni kojima smo dali Knjigu, uče je ispravnim učenjem njenim. Takvi vjeruju u nju. A ko ne vjeruje u nju - pa ti takvi su gubitnici.
122. O sinovi Israilovi! Sjetite se blagodati Moje koju sam vam podario i da sam Ja bio odlikovao vas nad svjetovima.
123. I bojte se Dana kad neće koristiti duša duši nimalo, niti će se primiti od nje nadoknada, i neće joj koristiti posredovanje, niti će oni biti pomognuti.
124. I kad je kušao Ibrahima Gospodar njegov riječima, pa ih je ispunio. Reče: “Uistinu! Ja sam Taj koji je učinio tebe imamom ljudima.” Reče: “A od potomstva mog?” Allah reče: “Moje obećanje neće doseći zalime.”
125. I kad smo učinili Kuću stjecištem ljudima i sigurnošću, i: “Uzmite stajalište Ibrahimovo musallom”, i naložili Ibrahimu i Ismailu: “Očistite Kuću Moju za one koji čine tawaf i one koji obavljaju itikaf i one koji čine ruku’, i one koji čine sedždu.”
126. I kad reče Ibrahim: “Gospodaru moj! Učini ovaj grad sigurnim i opskrbi stanovnike njegove raznim plodovima, onog od njih ko vjeruje u Allaha i Dan posljednji.” Allah reče: “A ko ne vjeruje - pa daću da malo uživa, zatim ću ga natjerati u kaznu vatrom”, a loše li je dolazište!
127. I kad je podizao Ibrahim temelje Kuće i Ismail: “Gospodaru naš! Primi od nas. Uistinu! Ti, Ti si Onaj koji čuje, Znalac.
128. Gospodaru naš! I učini nas dvojicu predanim Tebi i od potomstva našeg ummet predan Tebi. I pokaži nam obrede naše i oprosti nam. Uistinu! Ti, Ti si Primalac pokajanja, Milosrdni.
129. Gospodaru naš! I podigni među njima poslanika od njih, da im uči ajete Tvoje i pouči ih Knjizi i mudrosti i očisti ih. Uistinu! Ti, Ti si Moćni, Mudri.”
130. A ko ne želi millet Ibrahimov, do onaj ko zabudali dušu svoju? I doista, odabrali smo njega na Dunjau, a uistinu, on će na Ahiretu biti od pravednih.

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

SURA BEKARA

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:47 am

131. Kad reče njemu Gospodar njegov: “Predaj se!” Reče: “Predajem se Gospodaru svjetova.”
132. I naložio je to Ibrahim sinovima svojim, i Jakub: “O sinovi moji! Uistinu je Allah odabrao za vas vjeru, pa umrite vi jedino kao muslimani.”
133. Zar ste bili svjedoci kad dođe Jakubu smrt, kad reče sinovima svojim: “Šta ćete obožavati poslije mene?” Rekoše: “Obožavaćemo Boga tvog iBoga predaka tvojih, Ibrahima i Ismaila i Ishaka, Boga Jedinog i mi ćemo Njemu biti predani.”
134. Taj ummet je već nestao. Njegovo je šta je zaradio, a vaše šta ste zaradili, i nećete biti pitani za ono šta su radili.
135. I govore: “Budite jevreji ili Nazarenci, bit ćete upućeni.” Reci: “Naprotiv, millet Ibrahima hanife.” A nije bio od mušrika.
136. Recite: “Vjerujemo u Allaha i ono što je objavljeno nama, i ono što je objavljeno Ibrahimu i Ismailu i Ishaku i Jakubu i plemenima i ono što je dato Musau i Isau, i što je dato vjerovjesnicima od Gospodara njihovog. Ne pravimo razliku između ijednog od njih, i mi smo Njemu pokorni.”
137. Pa ako budu vjerovali u slično onom u što vjerujete, tad su se doista uputili. A ako se okrenu, tad su samo oni u raskolu. Pa dovoljan će ti biti protiv njih Allah; a On je Onaj koji čuje, Znalac.
138. Bojenje Allahovo!, a ko je bolji od Allaha bojenjem? A mi smo Njegovi obožavatelji.
139. Reci: “Zar raspravljate s nama o Allahu, a On je naš Gospodar i vaš Gospodar? I nama pripadaju djela naša, a vama djela vaša, i mi smo Njemu odani.”

140. Zar govorite: “Uistinu, Ibrahim i Ismail i Ishak i Jakub i plemena, bili su jevreji ili kršćani?” Reci: “Da li ste vi najbolji znalac ili Allah?” A ko je nepravedniji od onog ko skriva kod sebe svjedočanstvo od Allaha? A nije Allah nemaran prema onom šta radite.
141. Ta zajednica je već nestala; njeno je šta je zaslužila, a vaše šta ste zaslužili. I nećete biti pitani za ono šta su radili.
142. Budale između ljudi će reći: “Šta ih je odvratilo od kible njihove - one na kojoj su bili?” Reci: “Allahov je istok i zapad, upućuje koga hoće putu pravom.”
143. I tako smo vas učinili zajednicom srednjom, da budete svjedoci protiv ljudi i bude Poslanik protiv vas svjedok. I načinili smo kiblu - onu za koju si - jedino da razaznamo ko slijedi Poslanika, od onog ko će se okrenuti na petama svojim. A sigurno je teško, osim onima koje je uputio Allah. I neće Allah dati da propadne vjerovanje vaše. Uistinu, Allah je ljudima Samilostan, Milosrdan.
144. Doista vidimo okretanje lica tvog nebu. Pa sigurno ćemo te okrenuti kibli kojom si zadovoljan. Zato okreni lice svoje prema Mesdžidul-haramu. I ma gdje bili okrećite lica svoja u pravcu njega. A uistinu, oni kojima je data Knjiga, znaju da je to Istina od Gospodara njihovog. A nije Allah nemaran prema onom šta rade.
145. I kad bi donio onima kojima je data Knjiga svaki znak, ne bi slijedili kiblu tvoju. A nećeš ti biti sljedbenik kible njihove, i neće oni biti sljedbenici kible drugih. A ako bi slijedio želje njihove, nakon što ti je došlo nešto znanja, uistinu bi ti tad bio od zalima.
146. Oni kojima smo dali Knjigu prepoznaju ga kao što prepoznaju sinove svoje. A uistinu, skupina njih krije Istinu, a oni znaju.
147. Istina je od Gospodara tvog, zato nikako ne budi od sumnjivaca.
148. Za svakog ima smjer kojem se on okreće. Zato se natječite dobrim djelima. Gdje god bili, dovešće vas Allah sve. Uistinu! Allah je nad svakom stvari Posjednik moći.
149. I odakle god izađeš, ta okreni lice svoje u pravcu Mesdžidul-harama. A doista, to je Istina od Gospodara tvog. A nije Allah nemaran prema onom šta radite.

150. I otkud god izađeš, pa okreni lice svoje u pravcu Mesdžidul-harama. I ma gdje bili, ta okrećite lica svoja u pravcu njega, da ne bi imali ljudi izgovor protiv vas, izuzev onih od njih koji čine zulm - zato se ne bojte njih, a bojte se Mene - da bih upotpunio blagodat Svoju prema vama i da biste se vi uputili.
151. Kao što smo poslali među vas Poslanika od vas - uči vam ajete Naše i čisti vas i uči vas Knjizi i mudrosti, i uči vas onom šta niste znali.
152. Zato se sjetite Mene, sjetiću se vas, i zahvaljujte Mi i ne niječite Me!
153. O vi koji vjerujete! Tražite pomoć u strpljenju i salatu. Uistinu! Allah je sa strpljivima.
154. I ne recite za onog ko je ubijen na putu Allahovom: “Mrtvi su!” Naprotiv, živi su, međutim ne opažate.
155. A sigurno ćemo vas iskušavati, malo strahom i glađu i gubljenjem imetaka i duša i plodova. A obraduj strpljive,
156. Koji, kad ih zadesi nesreća kažu: “Uistinu, mi smo Allahovi i uistinu, mi smo Njemu povratnici.”
157. Nad tim takvima su salawati Gospodara njihovog i milost, a takvi - oni su upućeni.
158. Uistinu! Safa i Merwa su od znakova Allahovih. Zato ko hodočasti Kuću ili obavi umru, tad mu nije grijeh da tawafi njih dvoje. A ko dobrovoljno učini dobro, pa uistinu, Allah je Zahvalni, Znalac.
159. Uistinu, oni koji skrivaju šta smo objavili od dokaza jasnih i Upute, nakon što smo to objasnili ljudima u Knjizi - takve će prokleti Allah i prokleće ih oni koji proklinju,
160. Izuzev onih koji se pokaju i poprave i obejane- pa to su ti kojima opraštam; a Ja sam Primalac pokajanja, Milosrdni.

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

SURA BEKARA

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:48 am

161. Uistinu, oni koji ne vjeruju i umru, a oni budu nevjernici, na tim takvima je prokletstvo Allahovo, i meleka i ljudi svih.
162. Vječno će biti u njemu. Neće im se olakšati kazna, niti će im biti odloženo.
163. A vaš Bog je Bog Jedini!, nema boga osim Njega, Milostivog, Milosrdnog.
164. Uistinu! U stvaranju nebesa i Zemlje, i promjeni noći i dana, i plovilu koje plovi morem sa onim što koristi ljudima, i onom šta spušta Allah od vode s neba, pa oživljava njome zemlju nakon mrtvila njenog - a rasijao je po njoj svaku živoinu - i promjeni vjetrova i oblacima potčinjenim između neba i zemlje - znaci su za ljude koji shvataju.
165. I od ljudi je ko uzima rivale Allahu pored Allaha, vole ih kao voljenjem Allaha. A oni koji vjeruju, jače su ljubavi prema Allahu. A kad bi mogli vidjeti oni koji su činili zulm, kad ugledaju kaznu, da će moć biti Allahova sva i da će Allah biti žestoke kazne.
166. Kad se odreknu oni koji su bili slijeđeni, onih koji su slijedili, i vide kaznu, i presjeku im se veze,
167. I reknu oni koji su slijedili: “Da nam je povratak, pa da ih se odreknemo kao što su se odrekli nas.” Eto tako će im pokazati Allah djela njihova kao žalosti za njih. I neće oni biti ti koji će izaći iz vatre.

168. O ljudi! Jedite od onog šta je na zemlji dopušteno, dobro; i ne slijedite korake šejtanove. Uistinu, on vam je neprijatelj otvoreni.
169. Samo vam naređuje zlo i razvrat, i da govorite protiv Allaha šta ne znate.
170. I kad im se kaže: “Slijedite šta je objavio Allah”, govore: “Naprotiv, slijedimo ono na čemu smo zatekli očeve naše.” Zar?, mada očevi njihovi nisu shvatali ništa, niti su slijedili Uputu!
171. A primjer onih koji ne vjeruju je kao primjer onog ko viče ono šta čuje samo zov i viku. Gluhi su, nijemi, slijepi, zato oni ne shvataju.
172. O vi koji vjerujete! Jedite od dobrih stvari kojima smo vas opskrbili, i zahvaljujte Allahu, ako Njega obožavate.
173. Jedino vam zabranjuje lešinu i krv i meso svinje, i ono nad čim je zazvan drugi, a ne Allah. Pa ko bude natjeran, bez želje i pretjerivanja, tad mu nije grijeh. Uistinu! Allah je Oprosnik, Milosrdni.
174. Uistinu, oni koji skrivaju šta je objavio Allah od Knjige i prodaju to za cijenu malu, takvi jedu u trbuhe svoje samo vatru. I neće govoriti Allah s njima na Dan kijameta, niti će ih očistiti; a imaće oni kaznu bolnu.
175. Takvi su oni koji su kupili zabludu Uputom i kaznu oprostom. Pa kako su strpljivi oni nad vatrom?
176. To zato što je Allah objavio Knjigu s Istinom. A uistinu, oni koji se razilaze o Knjizi, u raskolu su dalekom.
177. Nije vrlina da okrećete lica svoja prema Istoku i Zapadu, nego je vrlina ko vjeruje u Allaha i Dan posljednji i meleke i Knjigu i vjerovjesnike; i daje imetak za ljubav Njegovu rodbini i siročadi i siromasima i sinu puta i prosjacima i za robove; i obavlja salat i daje zekat; i koji budu ispunjavali obećanje svoje kad obećaju, i strpljivi u bijedi i nevolji i vremenu kuraži. Takvi su oni koji su istiniti, a ti takvi su bogobojazni.
178. O vi koji vjerujete! Propisuje vam se odmazda za ubojstvo: slobodan za slobodnog, i rob za roba i žensko za žensko. Pa onom kome oprosti brat njegov nešto, tad je nastavak uljudan i podmirenje njemu sa dobročinstvom. To je olakšanje od Gospodara vašeg i milost. Pa ko prevrši nakon ovog, ta imaće on kaznu bolnu.
179. A vama je u odmazdi život, o posjednici razuma, da biste se vi zaštitili.
180. Propisuje vam se: kad se približi nekom od vas smrt, a ostavlja hajr, oporuka je na dvoje roditelja i rodbinu pristojno; dužnost je bogobojaznih.
181. Pa ko je zamijeni nakon što ju je čuo - grijeh toga je samo na onima koji je mijenjaju. Uistinu! Allah je Onaj koji čuje, Znalac.
182. A ko se boji skretanja ili grijeha oporučitelja, te ih izmiri, pa nema mu grijeha. Uistinu! Allah je Oprosnik, Milosrdni.
183. O vi koji vjerujete! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se vi zaštitili,
184. Određen broj dana. Pa ko od vas bude bolestan ili na putovanju, tad isti broj drugih dana. A koji ga jedva podnose, fidja je hranjenje siromaha. Pa ko dobrovoljno učini dobro - pa to je bolje za njega. A da postite - bolje je za vas, kad biste znali!
185. Mjesec ramazan je taj u kojem je spušten Kur’an, Uputa ljudima i jasni dokazi Upute i Furkan. Pa ko bude prisutan od vas u tom mjesecu, tad neka ga posti. A ko bude bolestan ili na putovanju, tad isti broj drugih dana. Allah vam želi lahkoću, a ne želi vam teškoću, i da ispunite broj, i da veličate Allaha što vas je uputio, i da biste vi zahvaljivali.
186. A kad te upitaju robovi Moji o Meni, pa uistinu Ja sam blizu! Odazivam se dowi molitelja kad Me priziva. Zato neka Mi se odazovu i neka vjeruju u Mene, da bi se oni ispravno usmjerili.
187. Dopušta vam se u noći posta refes sa ženama vašim. One su odjeća vaša, a vi ste odjeća njihova. Zna Allah da ste vi obmanjivali duše svoje pa je primio pokajanje vaše i oprostiovam. Zato im sada pristupajte i tražite šta je propisao Allah za vas. I jedite i pijte dok vi ne budete razlikovali nit bijelu od crne niti zore - zatim ispunite post do noći. A ne pristupajte im i kad vi budete povučeni u mesdžidima, to su granice Allahove, zato im se ne približujte. Tako objašnjava Allah znakove Svoje ljudima, da bi se oni pobojali.
188. I ne jedite imetke vaše između sebe iprazno, i ne nudite ga sudijama da biste pojeli dio imetaka ljudi grješno, a vi znate.
189. Pitaju te o mlađacima - reci: “Oni su određena vremena za ljude i hadždž.” A nije vrlina da ulazite u kuće s leđa njihovih, nego je vrlina ko se boji. I ulazite u kuće na vrata njihova, i bojte se Allaha da biste vi uspjeli.
190. I borite se na putu Allahovom protiv onih koji se bore protiv vas, a ne prekoračujte. Uistinu! Allah ne voli one koji prevršuju.
191. I ubijajte ih gdje god ih nađete, i istjerajte ih odakle god istjeruju vas. A fitneluk je gori od ubijanja. I ne borite se protiv njih kod Mesdžidul-harama, dok se ne budu borili protiv vas u njemu. Pa ako budu borili protiv vas, tad ih ubijajte. Takva je plaća nevjernicima.
192. Pa ako prestanu, pa uistinu, Allah je Oprosnik, Milosrdni.
193. I borite se protiv njih dok ne bude više fitneluka i ne bude vjera Allahova. Pa ako prestanu, tad nema neprijateljstva, izuzev prema zalimima!
194. Mjesec sveti za mjesec sveti, i za svetinje je odmazda. Pa onog ko napadne vas, tad napadnite i vi njega, slično kao što vas je napao. I bojte se Allaha i znajte da je Allah uz bogobojazne.
195. I trošite na putu Allahovom, a ne bacajte se rukama svojim u propast, i činite dobro. Uistinu! Allah voli dobročinitelje.
196. I obavljajte hadždž i umru radi Allaha! Pa ako budete spriječeni, tad zakoljite šta je dostupno od kurbana, i ne brijte glave svoje dok ne stigne kurban odredištu svom. Pa ko od vas bude bolestan ili on imadne bol glave svoje, tad je iskup post ili sadaka ili kurban. Pa kad budete sigurni, onda ko se zadovolji umrom do hadždža, tad neka zakolje šta je dostupno od kurbana. Pa ko ne nađe, tad je post tri dana na hadždžu i sedam kad se vratite, to je deset ukupno. To je za onog čija porodica nije prisutna u Mesdžidul-haramu. I bojte se Allaha i znajte da je Allah žestok kaznom.
197. Hadždž je u mjesecima poznatim, pa ko se u njima obaveže za hadždž, tad nema refesa i nema griješenja, niti svađe na hadždžu. A šta učinite od dobrog, zna ga Allah. I snabdijte se; pa uistinu, najbolja oprema je bogobojaznost - i bojte se Mene, o posjednici razuma!
198. Nije vam grijeh da tražite blagodat od Gospodara vašeg. Zato kad pohrlite sa Arefata, tad spominjite Allaha kod Meš’aril-harama. I spominjite Ga kao što vas je uputio, mada ste prije toga bili od zalutalih.
199. Zatim pohrlite otkud hrle ljudi, i tražite oprost od Allaha. Uistinu, Allah je Oprosnik, Milosrdni.
200. Pa kad završite obrede svoje tad spominjite Allaha kao vašim spomenom otaca vaših ili jačim spomenom. Ta od ljudi je ko govori: “Gospodaru naš! Daj nam na Dunjau”, a neće biti za njega na Ahiretu nikakva udjela.

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

SURA BEKARA

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:49 am

201. I od njih je ko govori: “Gospodaru naš! Daj nam na Dunjau dobro i na Ahiretu dobro i sačuvaj nas kazne vatrom.”
202. Ti takvi će imati udio od onog šta su zaslužili; a Allah je brz obračunom.
203. I spominjite Allaha u danima nabrojanim. Pa ko požuri u dva dana, pa nije mu grijeh. A ko ostane, pa nije grijeh onom ko se boji. I bojte se Allaha i znajte da ćete vi Njemu biti sabrani.
204. I od ljudi je onaj čiji te govor zadivljuje u životu Dunjaa, i poziva svjedokom Allaha za ono što je u srcu njegovom, a on je najzagriženiji od protivnika,
205. I kad se okrene, brza po zemlji, da bi činio fesad na njoj i uništio usjev i priplod; a Allah ne voli fesad.
206. I kad mu se kaže: “Boj se Allaha!”, obuzme ga snaga grijeha. Zato je njemu dovoljan Džehennem, a doista je loše odmorište!
207. I između ljudi je ko prodaje dušu svoju tražeći zadovoljstvo Allahovo; a Allah je Samilostan robovima Svojim.
208. O vi koji vjerujete! Stupite u mir svi i ne slijedite korake šejtanove. Uistinu, on vam je neprijatelj otvoreni.
209. Pa ako posrnete nakon što su vam došli dokazi jasni, tad znajte da je Allah Moćni, Mudri.
210. Da li samo čekaju da im dođe Allah u tminama oblaka i meleci, i bude stvar svršena? A Allahu se vraćaju stvari.
211. Upitaj sinove Israilove koliko smo im jasnog znaka dali. A ko izmijeni blagodat Allahovu nakon što mu je došla, pa uistinu Allah je žestok kaznom.
212. Uljepšan je život Dunjaa onima koji ne vjeruju i izruguju se onima koji vjeruju. A oni koji se boje, biće iznad njih na Dan kijameta. A Allah opskrbljuje koga hoće bez računa.
213. Bili su ljudi zajednica jedna, pa je slao Allah vjerovjesnike, donosioce radosnih vijesti i opominjače, i objavljivao uz njih Knjigu s Istinom, da sudi ljudima o onome u čemu su se razilazili. A nisu se razilazili o njoj, izuzev oni kojima je ona data, nakon što su im došli jasni dokazi, zavišću međusobnom. Pa je uputio Allah one koji su vjerovali onom u čemu su se razilazili od Istine, s dozvolom Svojom; a Allah upućuje koga hoće putu pravom.
214. Zar mislite da ćete ući u Džennet, a još vam nije došao primjer onih koji su prošli prije vas. Snalazile su ih bijeda i nevolja i bili su potresani dok je govorio poslanik i oni koji su vjerovali s njim: “Kad će pomoć Allahova?” Zar nije uistinu Allahova pomoć blizu!
215. Pitaju te šta da udjeljuju. Reci: “Ono šta trošite od dobra, pa to je za dvoje roditelja i rodbinu i siročad i siromahe i sina puta.” A šta uradite od dobrog, pa uistinu - Allah je o tome Znalac.
216. Propisuje vam se borba, a ona ja za vas odvratnost. I moguće je da nešto mrzite, a to je dobro za vas; i moguće je da volite nešto, a to je zlo za vas. A Allah zna, a vi ne znate.
217. Pitaju te o mjesecu svetom, ratovanju u njemu. Reci: “Ratovanje u njemu je velik grijeh. A odvraćanje od puta Allahovog i nevjerovanje u Njega, i Mesdžidul-harama i progon stanovnika njegovih iz njega - veće je kod Allaha. A fitneluk je gori od ubijanja. I neće se prestati boriti protiv vas dok vas ne odvrate od vjere vaše, ako mognu. A ko od vas odbaci din svoj pa umre, a on bude nevjernik: pa takvima će propasti djela njihova na Dunjau i Ahiretu i takvi će biti stanovnici vatre, oni će u njoj biti vječito.
218. Uistinu, oni koji vjeruju i koji se isele i bore na putu Allahovom - takvi se nadaju milosti Allahovoj. A Allah je Oprosnik, Milosrdni.
219. Pitaju te o alkoholu i kocki. Reci: “U njima dvoma je grijeh veliki i korist za ljude, a grijeh njihov je veći od koristi njihove.” Pitaju te šta da udjeljuju. Reci: “Višak.” Tako Allah objašnjava vama znakove, da biste vi razmišljali,
220. O Dunjau i Ahiretu. I pitaju te o siročadi. Reci: “Sređivanje prilika za njih je najbolje.” A ako se izmiješate s njima, pa braća su vaša. A Allah razaznaje smutljivca od dobročinitelja. A da je htio Allah, sigurno bi vas preopteretio. Uistinu! Allah je Moćni, Mudri.
221. I ne ženite mušrikinje, dok ne budu vjerovale. A sigurno je robinja vjernica bolja od idolopoklonke, makar vas zadivljavala. I ne ženite mušrike vašim ženskima,dok ne budu vjeroval. A sigurno je rob vjernik bolji od idolopoklonika, makar vas zadivljavao.Takvi pozivaju vatri, a Allah poziva Džennetu i oprostu s dopuštenjem Svojim i objašnjava znakove Svoje ljudima, da bi se oni podsjetili.
222. I pitaju te o menstruaciji. Reci: “To je neprijatnost.” Zato se udaljite od žena u menstruaciji i ne približujte im se dok se ne očiste. Pa kad se očiste,tad im prilazite kako vam je odredio Allah.Uistinu, Allah voli pokajanike i voli čiste.
223. Žene vaše su njiva vaša, zato prilazite njivi svojoj kako hoćete, i pripravite za duše svoje. I bojte se Allaha i znajte da ćete Ga vi susresti; a obraduj vjernike.
224. I ne činite Allaha zaprekom za zakletve vaše, da ne biste činili dobro i bili bogobojazni i mirili ljude. A Allah je Onaj koji čuje, Znalac.
225. Neće vas kazniti Allah zbog nehotičnog u zakletvama vašim. Međutim, kazniće vas za ono šta su zaslužila srca vaša. A Allah je Oprosnik, Blagi.
226. Oni koji se zakunu ženama svojim, čekat će četiri mjeseca, pa ako se povrate, pa uistinu Allah je Oprosnik, Milosrdni.
227. A ako se odluče na razvod, pa uistinu Allah je Onaj koji čuje, Znalac.
228. A raspuštenice čekaju dušama svojim tri menstruacije. I nije im dozvoljeno da skrivaju šta je stvorio Allah u matericama njihovim, ako vjeruju u Allaha i Dan posljednji. A muževi njihovi su dostojniji vraćanju njihovom u tom roku, ako žele sređivanje. I imaju one slično pravo onom koje imaju ljudi nad njima pristojno, a imaju ljudi nad njima stepen. A Allah je Moćni, Mudri.
229. Razvod može biti dva puta, pa je zadržavanje poslije toga uljudno ili puštanje lijepo. I nije vam dopušteno da uzmete išta od onog šta ste im dali, izuzev ako se oboje budu bojali da neće stajati u granicama Allahovim. Pa ako se bojite da neće stajati u granicama Allahovim, tad njima dvoma nije grijeh u onome čime će se ona iskupiti. To su granice Allahove, zato ih ne prelazite! A ko pređe granice Allahove, pa ti takvi su zalimi.
230. Pa ako je razvede treći put, tad mu poslije nije dozvoljena, dok se ne uda za muža mimo njega. Pa ako je razvede drugi muž, tad nema prestupa njima dvoma da se povrate, ako misle da će čuvati granice Allahove. A to su granice Allahove, objašnjava ih ljudima koji znaju.

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

SURA BEKARA

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:50 am

231. I kad razvedete žene, pa dospiju roku svom, tad ih zadržite uljudno ili ih pustite uljudno. I ne zadržavajte ih nevoljom, da biste prestupili. A ko to učini, pa doista je učinio zulm duši svojoj. I ne uzimajte ajete Allahove ruglom i sjetite se blagodati Allahove prema vama, i šta vam je objavio od Knjige i mudrosti - savjetuje vas njome. I bojte se Allaha i znajte da je Allah o svakoj stvari Znalac.
232. I kad razvedete žene pa dospiju roku njihovom, tad ih ne sprječavajte da se udaju za muževe svoje, kad se oni sporazume međsobno uljudno. To se savjetuje od vas onom ko vjeruje u Allaha i Dan posljednji. To je časnije za vas i čišće; a Allah zna, a vi ne znate.
233. I majke će zadajati djecu svoju dvije pune godine, za onog ko želi da upotpuni dojenje. A na ocu: njegovo je opskrbljivanje njihovo i odijevanje njihovo pristojno. Ne opterećuje se duša izuzev sposobnošću njenom. Neće se oštetiti majka djetetom svojim, niti otac djetetom svojim. I na nasljedniku je to isto. Pa ako njih dvoje žele odbijanje djeteta po sporazumu njihovom i dogovoru, tad im nema grijeha. A ako želite naći dojilju djeci svojoj, tad vam nije grijeh - kad položite šta dajete uljudno. I bojte se Allaha i znajte da je Allah onog šta radite Vidilac.
234. A oni od vas koji umru i ostave žene, čekat će one dušama svojim četiri mjeseca i deset dana. Pa kad dospiju roku svom, tad nije na vama grijeh za ono što će učiniti sa dušama svojim pristojno; a Allah je o onom šta radite Obaviješteni.
235. I nema vam grijeha u onom čime navijestite prosidbu žena ili to sakrijete u dušama svojim. Zna Allah da ćete ih vi spominjati, međutim ne obećavajte im potajno, izuzev da govorite govor pristojan. I ne odlučujte se na bračnu vezu dok ne dospije propisano roku svom. I znajte da Allah zna šta je u dušama vašim, zato Ga se pričuvajte, i znajte da je Allah Oprosnik, Blagi.
236. Nije vam grijeh ako razvedete žene koje niste dotakli ili im odredili dio. I dajte im zadovoljštinu, imućan prema mogućnosti svojoj, a siromašan prema mogućnosti svojoj, zadovoljštinu pristojnu; obaveza je dobročinitelja.
237. A ako ih razvedete prije no što ih dotaknete, a već ste im odredili dio, tad dajete polovinu onog šta ste odredili, izuzev ako poštede ili poštedi onaj u čijoj je ruci ženidbena veza. A da poštedite, bliže je bogobojaznosti. I ne zaboravljajte dobrotu među sobom. Uistinu! Allah je onog šta radite Vidilac.
238. Čuvajte salate i salat srednji, i stojte Allahu skrušeni.
239. Pa ako se budete bojali, onda pješačeći ili jašući. Pa kad budete bezbjedni, tad spominjite Allaha, kao što vas je naučio ono što niste znali.
240. A oni od vas koji umru, i ostave žene, wasijjet je za žene njihove: izdržavanje do godine dana bez odlaska njihovog. Pa ako odu, tad vam nije grijeh u onom šta učine sa dušama svojim od pristojnog; a Allah je Moćni, Mudri.
241. I raspuštenicama pripada izdržavanje pristojno: obaveza je na bogobojaznima.
242. Tako vam objašnjava Allah ajete Svoje, da biste vi shvatili.
243. Zar nisi vidio one koji su izašli iz kuća svojih, a bilo ih je na hiljade, iz straha od smrti. Tad im je rekao Allah: “Umrite!”, zatim ih je oživio. Uistinu! Allah je Vlasnik blagodati nad ljudima, međutim većina ljudi ne zahvaljuje.
244. I borite se na putu Allahovom i znajte da je Allah Onaj koji čuje, Znalac.
245. Ko je taj ko će uzajmiti Allahu zajam lijep, pa da mu ga umnoži umnožavanjem velikim; a Allah uskraćuje i pruža, i Njemu se vraćate.
246. Zar nisi razmislio o velikanima sinova Israilovih poslije Musaa, kad rekoše vjerovjesniku svom: “Podigni nam vladara, borićemo se na putu Allahovom.” Reče: “Je li moguće - ako vam se propiše borba - da se nećete boriti?” Rekoše: “A šta nam je da se ne bismo borili na putu Allahovom, a već smo protjerani iz kuća naših i od sinova naših.” Pa pošto im je propisana borba, okrenuše se, izuzev malo njih; a Allah je Znalac zalima.
247. I reče im vjerovjesnik njihov: “Uistinu! Allah vam je već podigao Taluta vladarem.” Rekoše: “Otkud da njegova bude vlast nad nama, a mi smo dostojniji vlasti od njega i nije mu dato obilje imetka.” Reče: “Uistinu, Allah ga je odabrao nad vama i uvećao ga obimno u znanju i tijelu.” A Allah daje vlast Svoju kome hoće, i Allah je Sveobuhvatni, Znalac.
248. I reče im vjerovjesnik njihov: “Uistinu, znak vlasti njegove je što će vam doći tabut u kojem je smirenje od Gospodara vašeg i ostatak onog šta je ostavila porodica Musaova i porodica Harunova, nosiće ga meleci. Uistinu, u tome je znak za vas, ako ste vjernici.”

249. Pa pošto izađe Talut sa vojskama, reče: “Uistinu! Allah će vas iskušati rijekom. Pa ko se iz nje napije, pa nije od mene, a ko je se ne okusi - pa uistinu on je od mene, izuzev ko zagrabi hvatom ruke svoje.”Tad se napiše iz nje, izuzev malo njih. Pa pošto je prijeđe, on i oni koji su vjerovali s njim, rekoše: “Mi nemamo sile danas protiv Džaluta i vojski njegovih.” Oni koji su znali da će oni biti ti koji će sresti Allaha rekoše: “Koliko je malih grupa pobijedilo velike grupe s dozvolom Allahovom!” A Allah je uz strpljive.
250. I pošto se ukazaše Džalutu i vojskama njegovim, rekoše: “Gospodaru naš! Izlij na nas strpljenje i osnaži noge naše, i pomozi nas protiv naroda nevjernika.”
251. Tad su ih razbili s dozvolom Allahovom. I ubi Dawud Džaluta i dade njemu Allah vlast i mudrost i nauči ga ono šta je htio. A da nije Allahovog suzbijanja ljudi jednih drugima - sigurno bi se uneredila zemlja; međutim, Allah je Vlasnik dobrote nad svjetovima.
252. To su ajeti Allahovi, učimo ih tebi s Istinom; a uistinu, ti si od poslanih.
253. Ti poslanici! Odlikovali smo ih jedne nad drugima. Od njih je onaj s kojim je govorio Allah; i uzdigao je neke od njih stepenima. I dali smo Isau, sinu Merjeminu, dokaze jasne i pomogli ga Ruhul-kudusom. A da je htio Allah, ne bi se oni međusobno borili poslije njih, nakon što su im došli dokazi jasni. Međutim, razišli su se. Pa od njih je onaj ko je vjerovao i od njih ko nije vjerovao. A da je htio Allah, ne bi se borili međusobno. Međutim, Allah čini šta želi.
254. O vi koji vjerujete! Udjeljujte od onog čime smo vas opskrbili, prije nego dođe Dan u kojem neće biti trgovine, niti prijateljstva, a ni posredovanja. A nevjernici - oni su zalimi.
255. Allah! Samo je On Bog! Živi, Samoopstojeći! Ne obuzima Ga drijemež, niti san. Njegovo je šta je u nebesima i šta je na Zemlji. Ko je taj ko će posredovati kod Njega, izuzev s dozvolom Njegovom? Zna šta je pred njima, i šta iza njih, a ne obuhvataju ništa od znanja Njegovog, izuzev šta htjedne. Kursijja Njegova obuhvata nebesa i Zemlju, i ne umara Ga održavanje njihovo. A On je Svevišnji, Veličanstveni.
256. Nema prisiljavanja u vjeru! Doista se jasno razlikuje ispravnost od zablude! Pa ko zaniječe taguta, a povjeruje u Allaha, tad se doista uhvatio za hvatište najčvršće, kojem nema kidanja. A Allah je Onaj koji čuje, Znalac.
257. Allah je Zaštitnik onih koji vjeruju. Izvodi ih iz tmina na svjetlo. A koji ne vjeruju, zaštitnici njihovi su taguti. Izvode ih iz svjetlosti u tmine. Takvi će biti stanovnici vatre, oni će u njoj biti vječito.
258. Pa zar nisi vidio onog koji se prepirao s Ibrahimom o Gospodaru njegovom?, jer je Allah dao njemu vlast. Kad reče Ibrahim: “Gospodar moj je Taj koji oživljava i usmrćuje.” Reče: “Ja oživljavam i usmrćujem.” Ibrahim reče: “Pa uistinu, Allah dovodi Sunce sa istoka, ta dovedi ga sa zapada.” Tad se zbuni onaj koji nije vjerovao, a Allah ne upućuje narod zalima.
259. Ili kao onaj koji je prošao pored naselja, a ono pusto palo sa krovovima svojim. Reče: “Kako će Allah oživiti ovo poslije smrti njegove?” Tad ga usmrti Allah stotinu godina, potom ga podiže. Reče: “Koliko si ostao?” Reče: “Ostao sam dan ili dio dana.” Reče: “Naprotiv, ostao si sto godina. Pa pogledaj hranu svoju i piće svoje! Nije se ono pokvarilo; i pogledaj magarca svog; i da učinimo tebe znakom ljudima. I pogledaj kosti: kako ih sastavljamo, zatim ih zaodjevamo mesom.” Pa pošto mu bi jasno, reče: “Znam da je Allah nad svakom stvari Posjednik moći.”
260. I kad reče Ibrahim: “Gospodaru moj! Pokaži mi kako oživljavaš mrtve.” Reče: “Zar ne vjeruješ?” Reče: “Svakako, ali da se smiri srce moje.” Reče: “Pa uzmi četiri ptice, te ih nakloni sebi, zatim stavi na svako brdo dio njih, potom ih pozovi: doći će ti žurno; a znaj da je Allah Moćni,Mudri.”
261. Primjer onih koji troše imetke svoje na putu Allahovom je kao primjer zrna iz kog izraste sedam klasova, u svakom klasu stotinu zrna. A Allah umnožava kome hoće i Allah je Sveobuhvatni, Znalac.
262. Oni koji troše imetke svoje na putu Allahovom, zatim ne budu slijedili ono šta udjeljuju prebacivanjem niti uvredom, imaće oni nagradu svoju kod Gospodara svog, i neće biti straha nad njima, niti će oni tugovati.
263. Lijepe riječi i oprost su bolji od sadake koju prati uvreda; a Allah je Neovisni, Blagi.
264. O vi koji vjerujete! Ne kvarite sadake svoje prebacivanjem i uvredom, kao onaj koji udjeljuje imetak svoj da bi vidjeli ljudi, a ne vjeruje u Allaha i Dan posljednji. Pa primjer njegov je kao primjer stijene - na njoj prašina, pa je pogodi pljusak, te je ostavi golom. Neće se domoći ničeg od onog šta su stekli, a Allah ne upućuje narod nevjernika.
265. A primjer onih koji troše imetke svoje tražeći zadovoljstvo Allahovo i učvršćenje duša svojih, je kao primjer bašče na brdu: pogodi je pljusak pa dadne plod svoj dvostruko. Pa ako je ne pogodi pljusak, onda padne rosa. A Allah je onog šta radite Vidilac.

266. Da li bi volio neko od vas da on ima bašču palmi i grožđa ispod koje teku rijeke,i imadne on u njoj raznovrsnog voća: i pogodi ga starost, a imadne on potomke nejake, pa pogodi nju orkan - u njemu vatra, te spali? Tako vam objašnjava Allah znakove, da biste vi razmislili.
267. O vi koji vjerujete! Udjeljujte od dobrih stvari koje zarađujete i od onog šta izvodimo za vas iz zemlje. I ne namjenjujte loše od toga da dijelite, i ono šta ne biste uzeli, izuzev da zažmirite na to. A znajte da je Allah Neovisni, Hvaljeni.
268. Šejtan vam obećava bijedu i naređuje vam razvrat, a Allah vam obećava oprost od Sebe i blagodat; a Allah je Sveobuhvatni, Znalac.
269. Daje mudrost kome hoće. A kome se da mudrost, pa doista mu je dato mnogo dobro. A ne poučava se niko, izuzev posjednici razuma.
270. I šta udijelite od nafake ili zavjetujete od zavjeta, pa uistinu, Allah to zna. A nema za zalime nikakvih pomagača.
271. Ako ističete sadake, pa to je dobro. A ako ih krijete, i dajete ih fukarama, pa to je bolje za vas i pokriće vam neka loša djela vaša. A Allah je o onom šta radite Obaviješteni.
272. Nije na tebi upućivanje njihovo nego Allah upućuje koga hoće. A šta udijelite od dobrog, pa za duše je vaše; a dijelite jedino tražeći lice Allahovo. I šta udijelite od dobrog, biće vam nadoknađeno i vama se neće zulm učiniti.
273. Sadaka je za fukare koji ograničeni na putu Allahovom ne mogu krstariti po zemlji.Smatra ih neznalica bogatima zbog skromnosti. Poznaćeš ih po obilježju njihovom: ne traže od ljudi nasrtljivo. A šta utrošite od dobrog, pa uistinu, Allah je o tome Znalac.
274. Oni koji udjeljuju imetke svoje noću i danju, tajno i javno - pa imaće oni nagradu svoju kod Gospodara svog i neće biti straha nad njima i neće oni žaliti.
275. Oni koji jedu kamatu, neće ustati, osim kao što ustaje onaj koga udari šejtan svojim dodirom. To zato što oni kažu: “Zaista je trgovina kao kamata” - a dozvolio je Allah trgovinu, a zabranio kamatu. Pa onom kome dođe pouka od Gospodara njegovog te se sustegne, tad je njegovo ono šta je prethodilo, a stvar njegova je do Allaha. A ko se povrati - pa takvi će biti stanovnici vatre, oni će u njoj biti vječno.
276. Briše Allah kamatu, a povećava sadake. A Allah ne voli nijednog nevjernika, grješnika.
277. Uistinu, oni koji vjeruju i čine dobra djela i obavljaju salat i daju zekat, imaće oni nagradu svoju kod Gospodara svog, i neće bit straha nad njima i neće oni žaliti.
278. O vi koji vjerujete! Bojte se Allaha i ostavite šta je preostalo od kamate, ako ste vjernici.
279. Pa ako to ne učinite, tad budite upozoreni ratom od Allaha i Poslanika Njegovog. A ako se pokajete, tad su vaše glavnice imetaka vaših. Ne činite zulm i neće vam biti učinjen zulm.
280. A ako dužnik bude u nevolji, tad je odgoda do lahkoće; a da učinite to sadakom bolje je za vas, kad biste znali.
281. I bojte se Dana u kojem ćete biti vraćeni Allahu. Zatim će se platiti svakoj duši šta je zaslužila i njima se neće učiniti zulm.
282. O vi koji vjerujete! Kad dajete zajam do roka određenog, tad to zapišite. I neka zapiše pisar između vas pravedno. I neka ne odbije pisar da zapiše, kao što ga je poučio Allah, ta neka piše. I neka diktira onaj na kojem je dug i neka se boji Allaha Gospodara svog i ne umanji od njega ništa. Pa ako onaj na kojem je dug bude slabouman ili slab ili on ne može da diktira, tad neka diktira staratelj njegov pravedno. I pozovite da svjedoče dva svjedoka između vaših ljudi. Pa ako ne bude dva čovjeka, onda čovjek i dvije žene od onog s kim budete zadovoljni kao svjedocima - da ako zaluta jedna od njih, nek jedna od njih podsjeti drugu. I neka ne odbiju svjedoci kad budu pozvani. I nek vam ne bude mrsko da to zapišete, malo ili veliko, do roka njegovog. To je pravednije kod Allaha i pravilnije za svjedočenje i najpodesnije da ne sumnjate; izuzev ako bude trgovine prisutne koju obrćete među sobom, tad vam nije grijeh da je ne pišete. I uzmite svjedoke kad trgujete, i neka se ne ošteti pisar niti svjedok. A ako učinite štetu, pa uistinu, to je grijeh vaš. I bojte se Allaha, a uči vas Allah. A Allah je o svakoj stvari Znalac.
283. A ako budete na putovanju i ne nađete pisara, tad zalog nek bude uzet. Pa ako povjeri jedan od vas drugom, tad nek vrati onaj kojem je povjereno, emanet svoj, i neka se boji Allaha, Gospodara svog. I ne prikrivajte svjedočenje. A ko ga sakrije, pa uistinu, to je grijeh srca njegovog. A Allah je o onom što radite Znalac.
284. Allahovo je šta je u nebesima i šta je na Zemlji! I pokazivali vi šta je u dušama vašim ili to skrivali, obračunaće vas Allah za to, pa će oprostiti kome hoće, a kazniti koga hoće. A Allah je nad svakom stvari Posjednik moći.
285. Poslanik vjeruje u ono šta mu je objavljeno od Gospodara njegovog, i vjernici. Svaki vjeruje u Allaha i meleke Njegove i knjige Njegove i poslanike Njegove. “Ne pravimo razliku između ijednog od poslanika Njegovih.” I govore: “Čujemo i pokoravamo se. Oprost tvoj, Gospodaru naš! A dolazište je Tebi!”
286. Ne opterećuje Allah dušu, izuzev mogućnošću njenom. Imaće ona šta zasluži, a protiv nje je šta zavrijedi. Gospodaru naš! Ne kazni nas ako zaboravimo ili pogriješimo. Gospodaru naš! I ne tovari na nas teret kao što si ga tovario na one prije nas. Gospodaru naš! I ne tereti nas onim zašto mi nemamo moći. I briši nam grijehe, i oprosti nam i smiluj nam se. Ti si Zaštitnik naš, zato nas pomozi protiv naroda nevjernika!

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

ILMIHAL

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:53 am

U ime Allaha Milostivog Samilosnog
UVOD PRVOM IZDANJU
Hvala i zahvala Uzvišenom Allahu, dželle še’nuhu, Koji sve
u mjeri stvori i odredi, Koji mu’mine Pravim putem uputi, a
kafirima bolnu kaznu priredi.
Neka su salavat i selam na Njegovog resuli ekrema,
Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, koji vjerno dostavi
Allahovu poslanicu i emanet predade i ummet posavjetova i na
Allahovom putu se bori sve do preseljenja na ahiret. Neka ga
Uzvišeni Allah, subhanehu ve teala., obaspe svojom milošu i
podari mu najljepše što e ikome dati. Neka su mir i spas na
njegovu porodicu, ashabe i na iskrene sljedbenike do Sudnjeg
dana.
Osnova vjere Islama jeste akida, isto i izvorno uvjerenje
koje se oituje u šehadetu, koji se pored izgovaranja rijeima
pokazuje i na djelima. Prvo, temeljno i najvažnije djelo gdje se
potvruje šehadet jeste namaz koji vodi u svako dobro i odvraa
od svakog zla, veza je izmeu ovjeka i njegovog Uzvišenog
Gospodara, isti ljude od grijeha, granica je izmeu vjerovanja i
nevjerovanja, jaa mu’mina, garant je Allahove zaštite i za koga
e se prvo polagati raun na Sudnjem danu i prema kome e se
odreivati i ostala ljudska djela.
Namaz je nareen i narodima prije nas, s tim što su se
prema njemu neodgovorno ponijeli, poveli se za svojim strastima
i propast doživjeli. Uspjeh i napredak ovoga ummeta ovisi o
njegovoj primjeni Islama i najodgovornijem odnosu prema ovim
uzvišenim emanetima koji su nam povjereni, a jedan od
najvažnijih jeste namaz.
U proteklom periodu mnogi se nisu upoznali sa izvornom
Allahovom vjerom, te je nisu ni primjenjivali. Kod mnogih je još
uvijek prisutno uvjerenje da se musliman može biti po naciji,
porijeklu ili pukom pripisivanju muslimanima, bez znanja,
uvjerenja i pokornosti Allahu, subhanehu ve teala. Zato je danas
potrebno jedno svestrano i temeljito osvješenje muslimana,
poevši od akide, ispravnog islamskog vjerovanja, preko
namaza i svih drugih principa, propisa i djelatnosti, tako da vjera
obuhvati sve pore našeg života, privatnog i javnog, porodinog i
društvenog, sve dok Allahova Rije ne bude gornja i dok se
propisi ove vjere ne ponu primjenjivati na svim nivoima društva.
Naša obaveza prema Uzvišenom Stvoritelju jeste da u
Njega vjerujemo, u Njegovoj jednoi i jedinstvenosti, da Mu
budemo uvijek u pokornosti u skladu sa Njegovom voljom i
željom. Jer sve što je odredio i propisao zasnovano je na
savršenoj mudrosti i znanju u korist ljudima.
Zato je potrebno ispravni i izvorni Islam dostaviti i proširiti
meu širokim masama i uiniti ga pristupanim svima na lahak i
jednostavan nain, daleko od ispraznih filozofija i neosnovanog
teoretisanja i pretpostavki.
U tom smislu uraena je sa Allahovom, subhanehu ve
teala, pomou i ova knjiga koja ima za cilj da na jednom mjestu u
kratkim crtama objedini, na temelju jasnih dokaza iz Kur’ana i
Sunneta, osnovno što je potrebno da poznaje svaki musliman o
namazu i njegovim propisima.
Moglo bi se dosta pisati o ovoj tematici i opet govor o
namazu ne bi bio do kraja iscrpljen.
Molimo Allaha, subhanehu ve teala., da primi ovo skromno djelo i
da u njemu dadne svoj bereket i blagoslov kako bi korist od
njega došla do što šireg kruga ljudi.
Nijjet nam je pisati i o drugim oblastima iz Islama ovim
nainom i sve s ciljem olakšanja i shvatanja i rada po propisima
Allahove vjere.

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 10:57 am

PRIPREMA ZA NAMAZ
IŠENJE
istoa je propisana Kur’anom i Sunnetom. Uzvišeni Allah
kaže:
”... a ako ste džunupi, onda se okupajte!” (El-Maide, 6.)
“... i haljine svoje oisti!” (El-Muddessir, 4.)
“Allah zaista voli one koji se esto kaju i voli one koji
se mnogo iste.” (El-Bekare, 222.)
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže:
”Namaz nee biti primljen bez (prethodne) istoe.”1
“istoa je dio imana.”2
istoa se ostvaruje uklanjanjem neistoa isteom
vodom sa odjee klanjaa, tijela i mjesta gdje se klanja i da se
bude pod abdestom ili gusulom, a u sluaju da nema vode, pod
tejemmumom.
IME SE POSTIŽE ISTOA?
istoa se postiže sa dvije stvari:
1. Prirodnom vodom
Ona ima sve prirodne osobine tako da sa njom nije
pomiješano bilo šta što se u njoj obino ne nalazi, svejedno bilo
to neisto ili isto. U takvu vodu se ubrajaju:bunarska voda, voda
sa izvora, kišnica, rijena voda, otopina snijega i morska slana
voda.
U tom smislu, Uzvišeni kaže:
”I Mi s neba istu vodu spuštamo.” (El-Furkan, 48.)
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao:
”Voda je ista, osim ako se uprlja neim neistim pa promijeni
miris, okus i boju.”3
2. istom površinom zemlje
Tj. istim zemljinim tlom u vidu praha, pijeska, kamena i
slanae (onog što se rauna kao zemlja), jer je Allahov Poslanik,
sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ”istom zemljom musliman bi
se mogao istiti i kad ne bi imao vode deset godina. Kada nae
vodu, neka se njom opere.”4
Osnovno isenje se ostvaruje uklanjanjem fizike
prljavštine (materije koje su sa šerijatskog stanovišta neiste)
istom vodom sa odjee, tijela i mjesta gdje se klanja.
Vjersko išenje od apstraktne neistoe (tj. onog što je
tako šerijatski definisano), (džunupluk, vršenje velike i male
nužde...) postiže se uzimanjem abdesta ili kupanjem.
VRSTE VODA
Ovdje treba napomenuti da sa šerijatskog stanovišta
imamo više vrsta voda:
1. ista voda (tahuur), a to je izvorska voda, kišnica,
tekua voda, otopina od snijega, stajaa voda, bunarska i
morska slana voda. Sva ulema je suglasna (idžma’a) da su ovo
iste vode i da se njima postiže šerijatska istoa – taharet, ak i
onda kada promijeni svoj miris zbog dugog stojanja ili zbog
proticanja preko istih materija kao što je zemlja, prašina, blato,
liše itd.
Isto tako, ako se ista voda pomiješa sa uljem ili neim
slinim što se u njoj nee rastvoriti, ona ostaje i dalje upotrebljiva
za šerijatsko isenje. Propis je isti i kada se pomiješa sa malim
koliinama istih tvari, kao što su teni mirisi.
U iste (tahuur) vode spada i voda korištena za:
a) otklanjanje fizike neistoe ako time ne promijeni svoje
osobine.
b) voda korištena za abdest i gusul.
2. neista voda (nedžis), a to je svaka voda koja promijeni
jednu od svojih osobina (ukus, miris i boju) zbog miješanja sa
neistim materijama sa šerijatskog stanovišta, kao što je voda
korištena u odstranjivanju fizike neistoe i time promijenila
neku od svojih osobina, npr.: pranje djeije garderobe od
mokrae i izmeta.
3. ista, ali ne i istea voda (tahir) a to je voda koja se
pomiješa sa istim tvarima koje prevladaju njene osobine do te
mjere da se više ne zove vodom, kao aj, kahva, sok itd.
Meutim, ispravno mišljenje je da su samo dvije vrste vode, a
ova trea vrsta ona u osnovi i nije više voda, te ju je i suvišno
ubrajati u vodu.
Neki uenjaci pod ovu vrstu ubrajaju i korištenu vodu pri
abdestu ili kupanju, što je neispravno mišljenje jer istoa i
neistoa su šerijatski propisi koji se ne mogu ustanoviti bez
dokaza, a u svjetlu dokaza nalazimo samo dvije prve vrste vode.
Kada neista voda postaje ista:
Prema jaem (radžih) mišljenju islamske uleme, što je
stav imama Ahmeda, da neista voda postaje ista kada nestane
onih osobina zbog kojih smo je ocijenili kao neistu, bilo
odlijevanjem dijela zaprljane vode ili dodavanjem velike koliine
iste vode, ili da promjena ukusa, mirisa ili boje nestane sama ili
filtriranjem bez obzira da li se radilo o velikoj ili maloj koliini
vode, jer uspostavljanje šerijatskog propisa zavisi od njegovog
uzroka. Zbog toga kažemo da je voda neista kada je prisutan
uzrok njene neistoe, tj. promjena ukusa, mirisa ili boje
prljavštinom, kao što kažemo da je voda kad te promjene
nestane.5

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:00 am

Šta se smatra neistim?
Neistim se smatra sve što izae iz dva ljudska otvora:
izmet, mokraa, mezija, vedija i sl; zatim mokraa, balega i izmet
svih životinja ije je meso zabranjeno jesti; zatim krv, gnoj i ono
što se povrati u sluaju da toga ima puno, te sve od uginulih
životinja, osim kože ako se uzme i uštavi i tako oisti, jer je
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Svaka koža
je ista ako se uštavi.“6
Koža životinja ije je meso zabranjeno jesti nije dozvoljena
ni nakon što se uštavi, jer je njena osnova neista, dok koža
uginulih životinja ije se meso u osnovi može jesti da je zaklano
na propisan nain, ista je ako se uštavi.
Sperma je u osnovi ista, iako je od stvari koje je potrebno
odstraniti. Njen izlazak povod je nužnosti kupanja. Ona se može
odstraniti sa odjee pranjem vodom ili suhim istiranjem7

ABDEST
(Abdest je obavezno, Šerijatom ogranieno i propisano išenje
poslije posebnih uzroka.)
PROPISANOST I VRIJEDNOST ABDESTA
Propisanost abdesta
Abdest je propisan Kur’anom i Sunnetom. Uzvišeni Allah
kaže:
”O vjernici, kad hoete namaz obaviti, lica svoja i ruke svoje
do iza lakata operite – a dio glava svojih potarite – i noge
svoje do iza lanaka. (El-Maide, 6.)
U tom smislu, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem,
je rekao: ”Nikome od vas, sa izgubljenim abdestom namaz nee
biti primljen sve dok ponovo ne uzme abdest.”8
Vrijednost abdesta
Kolika je vrijednost biti pod abdestom najbolje potvruju
Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, rijei: ”Hoete li da vam
kažem ime Allah briše grijehe i uzdiže položaje?” Rekli su:
”Hoemo, Allahov Poslanie!” Odgovorio je: “Uzimanjem
abdesta tano onako kako je propisan, mnoštvom koraka na
putu do džamije i išekivanjem namaza, jednog iza drugog. To
vam je kao stražarenje.”9
Prenosi Ebu-Hurejre, radijallahu anhu, da je Poslanik,
sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
“Kada rob musliman, ” ili (je kazao) “mu’min (ovdje je
dilema kod ravije), uzimajui abdest opere svoje lice vodom, sa
vodom ili posljednjom kapljicom vode sa njegovog lica nestane
svaki grijeh koji je poinio gledajui svojim okom, a kada opere
ruke, sa vodom ili posljednjom kapljicom vode nestane svaki
grijeh koji je poinio svojim rukama, tako da ostane potpuno ist
od grijeha.”10
O FARZOVIMA I SUNNETIMA ABDESTA
Farzovi abdesta su:
1. nijjet srcem;
2. oprati cijelo lice;
3. oprati ruke do iza lakata;
4. potrati glavu od ela do potiljka;
5. oprati noge do iznad lanaka;
6. prilikom pranja pridržavati se redoslijeda i uzastopnosti.
7. uzastopnost pri uzimanju abdesta.11

Sunneti abdesta su:
1. izgovoriti Bismillah pri poetku abdesta;
2. ruke oprati tri puta;
3. oprati zube misvakom;
4. dobro izaprati usta i nos;
5. provui prste kroz bradu;
6. sve što se pere oprati dva ili tri puta, (dok pranje jedan ili
dva puta zadovoljava);
7. potrati unutrašnju i vanjsku stranu ušnih školjki;
8. pri pranju ruku i nogu protrljati izmeu prstiju. ;
9. prilikom pranja ruku i nogu, prvo oprati desnu pa onda
lijevu stranu;
10. poslije uzetog abdesta prouiti dovu.
KAKO SE UZIMA ABDEST?
1. Nijjet
Kada želiš uzeti abdest, zanijeti ga srcem, jer se djela
vrednuju prema nijjetu.
“Djela su prema namjerama.“12
Nijjet se ne izgovara rijeima, jer to nije od sunneta
Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ve je to (novotarija) bid’at
koga se dužnost kloniti.

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:02 am

2. Izgovoriti Bismillah
Allahov Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, kaže: “Nema
abdesta onaj ko prilikom
njegovog uzimanja nije
spomenuo Allahovo ime.“ 13 Ako
bi ovjek iz zaborava ispustio
izgovor „bismille“, abdest bi bio
valjan.
Imam Ahmed kao strunjak
hadisa kaže: “O ovom poglavlju
nije ništa pouzdano preneseno.”
“Šejh Usejmin zakljuuje da je
“bismilla” na poetku abdesta u
ovom sluaju sunnet, a da se
utvrdi pouzdanost predaje o ovoj
temi, bilo bi izgovaranje‚ bismille’ obavezno”14
Stalna komisija za fetve meutim kaže da je hadis
prenesen preko više puteva koji jaaju jedni druge, te je po njima
izgovaranje “bismille“ vadžib. Allah, dželle še’nuhu najbolje zna.15
3. Oprati šake tri puta vodom, prvo desnu pa lijevu
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: “Kada
uzimate abdest, ponite sa vašom desnom stranom.“16
Od Ebu - Hurejre, radijallahu
anhu, se prenosi da je kazao:
“Vidio sam Aliju, radijallahu anhu,
kada je uzimao abdest.
Prao je šake sve dotle dok bi
postale iste... Na kraju je rekao:
‘Želio sam da vam pokažem kako
je Poslanik, sallallahu alejhi ve
sellem, uzimao abdest.’ ” 17
4. Izaprati usta (desnom rukom) i
nos (lijevom rukom) tri puta
vodom, uzimajui vodu za usta i
za nos iz desne šake odjednom.
Prilikom išenja nosa uvui vodu u nos, a zatim izbaciti iz
nosa koristei pri tome lijevu šaku.
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: ”Kada uzimaš
abdest, dobro isperi usta.” 18
Isto tako kaže Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem,:
“Upotpuni abdest i istrljaj izmeu prstiju i dobro isperi nos ako ne
postiš.”19
5. Oprati lice tri puta od uha do uha i od korijena kose na elu
do vrha brade, i provui prste kroz bradu.
Uzvišeni Allah kaže:
“... operite lica svoja…“ (El-Maide, 6.)
Treba provui prste kroz bradu,
jer je Ammar Ibn Jasir, onome ko se
zaudio što to ini, rekao: “Šta mi
smeta da to i ja radim kada sam vidio
da Allahov Poslanik, sallallahu alejhi
ve sellem, provlai prste kroz svoju
bradu.?!“20
6. Oprati tri puta ruke od vrhova
prstiju do iza laktova, desnu pa lijevu.
Uzvišeni Allah kaže:
“... i ruke svoje do iza lakata...“ (El-
Maide, 6.)
Allahov Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, je rekao: “Moji
sljedbenici e od tragova abdesta na
Sudnjem danu doi sa bijelim
oznakama na elu i bijelim rukama i
nogama. Zato, ko je od vas u stanju
prati i više od onoga što se pere za
abdest, neka pere.“ 21

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:04 am

7. Potrati (mesh) glavu vlažnom rukom jedanput, poevši
sprijeda nazad i obratno.
Uzvišeni Allah kaže: “... i glave svoje potarite...“ (El-Maide, 6
Prilikom potiranja glave
mokrom rukom prvo poeti sa
prednjom stranom, jer u hadisu stoji
da je Allahov Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, svojim rukama
potrao glavu tako što je poeo
sprijeda glave i povukao ih do
potiljka, a zatim ih vratio nazad.“22
Što se tie potiranja vrata, ne
postoji ni jedan vjerodostojan hadis
da je to Poslanik sallallahu alejhi ve
sellem inio, tako da se ne smije ni raditi. Postoje dva
neprihvatljiva hadisa o potiranju
vrata. Prvi prenosi imam Ahmed u
kojem se kaže da je Poslanik
sallallahu alejhi ve sellem, potirao
glavu toliko da je dostigao prostor
izmeu ušiju na zadnjem dijelu glave
i dio vrata ispod toga. ak i ako bi se
prihvatio ovaj hadis, vrat se ne potire
posebno, nego je to samo u cilju
veeg obuhvatanja prilikom potiranja
glave. U drugom hadisu se kaže :
“Potiranje vrata je osiguranje od
okova .” Meutim, Nevevi za ovaj
hadis kaže da je mevdu (lažan), a neka ulema kaže da je daif.23
8. Potrati uši jednim kažiprstom unutrašnjost i palcem vanjski
dio.
“Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, potrao je uši
tako što bi kažiprste stavio u uši, a paleve iza ušiju.“24
Ruke se ne kvase posebno za potiranje ušiju ve se istom
vodom od mesha glave potiru i uši.
Prenosi se od Ebu- Umame, radijallahu anhu, da je kazao:
“Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, uzeo je abdest, pa je
umio lice tri puta, oprao ruke (iznad laktova) tri puta i potrao
glavu, a potom rekao:'Uši su dio glave.'25
9. Oprati noge tri puta od vrhova prstiju do iza lanaka, desnu
pa lijevu.
Uzvišeni Allah kaže:
“... i noge svoje do iza lanaka…“
(El-Maide, 6.)
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi
ve sellem, je rekao: “Kada uzimaš
abdest, istrljaj izmeu prstiju.“26
Sunnet je da se to ini malim
prstom lijeve ruke.
Prenosi se od El-Mustevreda Ibn
Šeddada, radijallahu anhu, da je rekao:
“Vidio sam Allahovog Poslanika,
sallallahu alejhi ve sellem, da pere
prste nogu malim prstom njegove
ruke.“

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:06 am

Poslije uzetog abdesta prouiti:
“Ešhedu en la ilahe ilallahu vahdehu la šerike lehu ve
ešhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu.
Allahummedž‘alni minet-tevvabine vedž‘alni minelmutetahhirine.“
(Svjedoim da nema Boga osim jednog jedinog
Allaha, koji nema nikakva sudruga i svjedoim da je Muhammed
Njegov rob i Njegov poslanik. Allahu, uini me od onih koji se
kaju i uini me od onih koji se iste.) 28
Allahov Poslanik,sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: “Ko
lijepo i propisno uzme abdest, a zatim proui: „Ešhedu en la ilahe
illallah... i Allahummedž‘alni minet-tevvabine... otvorit e mu se
svih osam džennetskih kapija da ue na koja god bude htio.“29
ŠTA E POKVARITI ABDEST
1. Sve što izae na analne otvore (prednji i zadnji):
mokraa, izmet, vjetar, zatim sperma, vedijja i mezija (Vedijja je
sluz /sekret prostate/ koja se ponekada pojavljuje poslije
napornog mokrenja, a mezija je sluz koja kod muškarca i kod
žene izlazi prilikom nadražaja i nije potrebno iza njih se kupati, ali
je potrebno oprati tragove vedijje i mezijje sa tjela i odjee jer su
neisti. Ako se posumnja u puštanje vjetra, to ne utie na
valjanost abdesta osim u sluaju da se uje zvuk ili osjeti miris.
2. Duboki san pri kome se izgubi svijest, osim u sluaju da
se zaspi u takvom položaju, pri kome uope nije mogue da
ovjek izgubi abdest. Prenosi se od Enesa Ibn Malika gdje kaže
da su ashabi Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem,
išekivali jaciju, pa bi im glave popadale (pridrijemali bi), a zatim
bi klanjali i ne bi se abdestili.”30 Ispravno je da samo duboki san
kvari abdest, a granica izmeu dubokog i lahkog sna je buenje
prilikom ispuštanja vjetra ili ako bi mu ispalo nešto što drži u ruci i
to se primijeti, a Allah najbolje zna.
3. Gubljenje svijesti bez obzira da li se radilo o padanju u
nesvijest, pijanstvu ili ludilu, jer osoba kojoj je svijest
poremeena nije sigurna da nije izgubila abdest.
4. Dodirivanje polnog organa direktno dlanom ili prstima
ruke, jer je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
”Neka onaj ko dodirne svoj polni organ ne klanja sve dok ponovo
ne uzme abdest.”26
5. Strastveno dodirivanje žene prema jaem (radžih)
mišljenju je da ne kvari abdest ukoliko ne doe do izluivanja
mezijja zbog uzbuivanja. Dokaz za ovaj stav je hadis Aiše,
radijallahu anha, da ju je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem,
poljubio, a poslije nije uzimao abdest.
Od Aiše, radijallahu anha, prenosi se da je kazala da je
Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, poljubio jednu od svojih
žena pa je izašao na namaz i nije se abdestio. Urve Ibn Zubejr
(njen sestri) je rekao: ”Ko je ta ako nisi ti”? Pa se ona,
radijallahu anha, nasmijala.27

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:06 am

MEKRUHI ABDESTA
1. Pranje dijelova tijela više od tri puta, jer se prenosi da
je neki beduin došao Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i pitao
ga o abdestu, što mu je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i
pokazao, preporuio po tri puta, a onda je rekao:”Ovo je abdest,
pa ko nešto na ovo doda, loše je postupio i zulum poinio.”28
2. Prosipanje vode, jer kada je Poslanik, sallallahu alejhi
ve sellem, prošao pored Sa'da, radijallahu anhu, dok je uzimao
abdest rekao mu je: ”Ne rasipaj (vodu)!” Sa'd je pitao: ”Zar i u
vodi ima rasipništva?” Odgovorio je: „Da, ak i da je ispred tebe
rijeka.”29
KADA JE MUSTEHAB (PREPORUENO) PROMIJENITI
ABDEST
1. Kada se ne može kontrolisati mokraa i vjetar i
veinu svoga vremena ima nagon za mokrenjem i puštanjem
vjetra, mustehab (lijepo) mu je za svaki namaz promijeniti
abdest.

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:08 am

2. Onome ko je ogasulio i spremio umrlog ili ga nosio,
jer je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ”Ko
okupa umrlog, neka uzme gusul, a ko ga ponese, neka uzme
abdest!”30
Ovaj hadis ukazuje na to da je kupanje u tom sluaju
vadžib. Meutim, iz rijei Ibn Omera vidi se da ashabi to nisu
tako razumjeli, nego su to smatrali mustehabom, lijepim i
preporuljivim što dokazuje sljedei hadis: ”Niste se dužni
okupati kada okupate svoje umrle, jer oni nisu neisti. Dovoljno
vam je da operete ruke.”31 Od Ibn Omera, radijallahu anhu, se
prenosi: ”Kupali smo mrtvace, neki od nas su se nakon toga
kupali a neki nisu.”32
3. Prije spavanja, jer je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi
ve sellem, Bera Ibn Azibu rekao: ”Kada poeš u postelju uzmi
abdest isto onako kao što ga uzimaš za namaz. ” 33
SAHIBI UZUR
Ko bude imao neki uzur (smetnju), (nemogunost držanje
mokrae, nekontrolisan izlazak vjetra ili istihazu), da bi bio ist za
namaz mora ispuniti slijedee uvjete:
oprati mokrau ili krv nakon nastupanja namaskog
vremena
· zaštititi se krpom koja e sprijeiti odlijevanje krvi, ili
zamotati polni organ neim što e sprijeiti izlazak
mokrae
· kad nastupi namasko vrijeme uzeti abdest za dotini
namaz, a potom ne obraati pažnju hoe li nešto istei ili
se ispustiti
· s jednim abdestom može se klanjati samo jedan farznamaz
i više sunneta. Ako se desi da bude izmeu dva
pojavljivanja mokrae ili krvi toliko vremena da se može
oistiti, uzeti abdest i obaviti namaz, onda je sahibi uzur
dužan u tom vremenu oistiti se i klanjati.
U tom smislu, treba napomenuti da je Allahov Poslanik,
sallallahu alejhi ve sellem, za ženu koja poslije menstruacije ima
istihazu rekao: ”Ostavljat e namaz u danima dok joj traje
uobiajena menstruacija. Nakon toga e se okupati i za svaki e
namaz uzimati abdest, a postit e i klanjat e.”34

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:10 am

MESH
MESH PO MESTVAMA, OBUI, ARAPAMA
Mesh po mestvama, obui, arapama, i cipelama propisan
je Kur’anom i Sunnetom. Kur’anom je propisan u ranije citiranom
ajetu o abdestu (El-Maide, 6.), gdje su noge spomenute nakon
potiranja glave, tako da se po jednom mutevatir kiraetu tekst
ajeta može razumjeti i u znaenju:
”...a glave svoje i noge svoje do iza lanaka potarite!
Od Safvana Ibn Assala se prenosi: ”Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, nareivao nam je kada smo na putu da ne
skidamo svoje mestve tri dana i tri noi, osim ako se
odžunupimo, a ne u sluaju velike i male nužde i spavanja.”31
Od Mugire Ibn Šu’beta, radijallahu anhu, prenosi se da je
opisujui abdest Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:”Bio
sam na putu sa Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, pa je
obavio prirodnu potrebu, potom se abdestio. Polijevao sam mu
vodu, te je oprao lice i ruke, a zatim potrao po glavi i mestvama.”
32
Od ashaba Mugire Ibn Šu’beta, radijallahu anhu, takoer
se prenosi da je rekao: “Abdestio se Poslanik, sallallahu alejhi ve
sellem, pa je potrao po svojim arapama i nanulama.“
UVJETI ZA MESH
1. Da se obuju mestve, cipele ili arape na noge dok je
ovjek pod abdestom. Dokaz za to su Poslanikove, sallallahu
alejhi ve sellem, rijei, upuene Mugiri Ibn Šu’betu, kad mu je
ovaj htio pomoi da skine obuu kako bi oprao noge pri uzimanju
abdesta: “Ostavi ih, obukao sam ih na iste noge, te je potrao po
njima.”34
2. Da su dovoljno duboke, tako da pokrivaju cijelu površinu
noge koja se pere prilikom uzimanja abdesta.
3. Allahov Poslanik,sallallahu alejhi ve sellem,ograniio je
dužinu (valjanosti uzimanja mesha po obui, mestvama ili
arapama) na tri dana i noi za putnika, a na dan i no za onoga
ko je u svome mjestu. Alija, radijallahu anhu, je rekao: ”Poslanik,
sallallahu alejhi ve sellem, ograniio je mesh na tri dana i noi
za putnika, a dan i no za onoga ko nije putnik.”35 To se rauna
od trenutka kada je prvi put uinjen mesh, a ne od vremena kada
je uzet abdest za njega.
4. Da se obua (mestve, arape), poslije uzimanja mesha
ne skida. Ako se skine, noge se moraju oprati, u suprotnom,
abdest e biti pokvaren.
Napomena: U nuždi, zbog hladnoe ili putovanja, umjesto
mesha po glavi dozvoljeno je uzeti mesh po turbanu i kiki
(pramenovima kose koji padaju na elo), jer Muslim bilježi
predaju u kojoj se kaže da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem,
uzimajui abdest, kada je jedne prilike bio na putu potrao
pramenove kose i turban.3
Vezano za mesh po obui, pokrivau glave kao što je
turban i sl., potrebno je naglasiti da isti propisi važe i za ženu i za
muškarca.
Od majke pravovjernih Ummu-Selleme prenosi se da je inila
mesh po pokrivau svoje glave. 37
Ibn-Tejmijje u djelu “Velike fetve” kaže:
”Ummu- Selleme je potirala po pokrivau svoje glave, a ona to
ne bi inila bez Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem,
dozvole.”38

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:10 am

KAKO SE UZIMA MESH ?
Mesh se uzima s gornje strane obue, potirui od prsta
prema zglobu, i to samo jedanput.
Od Alije, radijallahu anhu, se prenosi da je rekao: ”Kada bi
vjera bila po logici, potiranje s donje strane mestava bilo bi
prioritetnije od gornjeg. Meutim, vidio sam Poslanika, sallallahu
alejhi ve sellem, da potire s gornje strane.” 39
Ovo znai da se vjera uzima po onome što je Uzvišeni
propisao, a ne po zakljucima i pretpostavkama.

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:12 am

GUSUL- KUPANJE
(Gusul je Šerijatom propisano išenje od džunupluka, hajda
(hajza) i nifasa, koje uz nijjet srcem obuhvata sapiranje
itavog tijela vodom.)
PROPISANOST GUSULA
Gusul (kupanje) je propisan Kur’anom i Sunnetom.
Uzvišeni Allah kaže:
“A ako ste džunupi, onda se okupajte!“ (El-Maide, 6.)
„... i kada ste džunupi – osim ako ste u prolazu - sve
dok se ne okupate.“ (En-Nisa, 43.)
“Kada se dva spolna organa dodirnu, obavezno je kupanje
(gusul).“ 40 Tj. kada glava muškog polnog organa nestane u
ženskom makar ne izašla sperma ili kada se mjesta obrezivanja
kod muškarca i žene dodirnu.41
Gusul-(kupanje) je obavezno u slijedeim sluajevima:
1. Kada je neko džunup, tj.kada iz njega izae sjeme,
radilo se o muškarcima ili ženama u snu ili javi, te nakon spolnog
odnosa ili dodira spolnih organa, bez obzira da li je došlo do
polucije (izlaska sperme) ili nije. Pod polucijom se podrazumijeva
izlazak sperme sa osjeajem slasti bez obzira da li se to desilo u
snu ili na javi, muškarcu ili ženi, jer Uzvišeni kaže:
„A ako ste džunupi, onda se okupajte!“ (El-Maide, 6.)
Isto tako, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: ”Kada
sjedne izmeu njena etiri kraka, i mjesta obrezivanja se
dodirnu, kupanje postaje obavezno.”42
En-Nevevi u komentaru ovaga hadisa kaže: ”Svi uenjaci
se slažu da ono što obavezuje kupanje jeste ulazak glave od
ispravnog muškog polnog organa, toliko da se ona ne vidi.”43
2. Nakon prestanka hajza ili nifasa (kod žene), jer je
Uzvišeni rekao:
“Zato ne opite sa ženama za vrijeme mjesenog
pranja, i ne prilazite im dok se ne okupaju. A kada se
okupaju, onda im prilazite onako kako vam je Allah naredio.“
(El-Bekare, 222.)
“Saekaj onoliko koliko ti je ranije trajao hajz (menstruacija), pa
se onda okupaj!“ 44
3. Prilikom primanja Islama, jer se osoba koja je ranije
bila nevjernik, pa nakon toga primila Islam, dužna okupati. Dokaz
za to je da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem,
naredio Sumami el-Hanefiju da se okupa kada je ovaj primio

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

NAMAZ

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:14 am

N A M A Z
(Svrha i cilj bivstvovanja insana-ovjeka na dunjaluku je
svekoliko praktino iskazivanje pokornosti Allahu, dželle še’nuhu,
kroz razne oblike ibadeta.)
ZNAENJE NAMAZA
Uzvišeni Allah kaže:
"Džine i ljude sam stvorio samo zato da Mi ibadet ine.
(Ez-Zarijat, 56.)
Ibadet je zajedniko ime za sve ono što voli Uzvišeni Allah
i ime je zadovoljan od tajnih i javnih djela i rijei. Može biti tajan
u srcu, kao što su ljubav, strah, poniznost Allahu i sl. i javan
jezikom kao što su zikr, dova, uenje Kur’ana, upuivanje na
dobro i odvraanje od zla i dr. Može biti vanjskim organima kao
što je namaz, post, zekat, hadždž, džihad, klanje žrtve Allahu,
dželle še’nuhu i dr.
Namaz zauzima centralno mjesto u tom ibadetu. Zgrada
vjere ne može stajati bez namaskog stuba.
Prenosi se od Abdullaha Ibn Omera, radijallahu anhu, da je
rekao: „uo sam Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem,
kako kaže: „Islam je izgraen na pet stvari: svjedoenju da nema
Boga osim Allaha, i da je Muhammed Njegov rob i poslanik,
obavljanju namaza, davanju zekata, hodoašu Kabe i postu
mjeseca ramazana.“76
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, takoer kaže.:
„Glava svih stvari je Islam, a njegov stub je namaz...“77
Islam se temelji na pet temelja-ruknova. Ostali ruknovi,
osim namaza, ne moraju uvijek i u svakoj prilici biti prisutni u
praksi svakog muslimana. Naime, ima muslimana koji su
siromašni i nisu dužni ii na hadždž, dijeliti zekat… Ima ih
bolesnih, iznemoglih, putnika i sl., a ne moraju u tim
(ne)prilikama postiti itd. Dakle, ti ruknovi Islama ne moraju biti
uvijek u njihovoj praksi nego kad se ispune uvjeti za izvršavanje.
Svi muslimani nisu u mogunosti da ih obavljaju i imaju šerijatsko
opravdanje za to.
Od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem,
takoer se prenosi da je rekao: “Šta mislite da je ispred kue
nekog od vas rijeka, pa da se u njoj okupa svaki dan pet puta, da
li bi ostalo od neistoe išta na njemu?“
Kažu: “Ne bi,” Poslanik kaže: “To je primjer pet namaza,
Allah njima briše grijehe.”78
Namaz je posebna vrsta ibadeta koji poinje tekbirom a
završava selamom. Rije salat (namaz) jeziki oznaava dovu.
Namaz je stub vjere i prvi ibadet kojim je Allah obavezao
svoje robove. U poetku je bilo propisano po dva rekata, da bi
tokom Miradža (uzdignua Allahova poslanika Muhammeda,
sallallahu alejhi ve sellem, iznad sedam nebesa) Uzvišeni Allah,
u direktnom obraanju svom Poslaniku sallallahu alejhi ve
sellem, propisao pet namaza. Enes, radijallahu anhu, prenosi:
“U noi Miradža Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem,
propisano je pedeset (dnevnih) namaza. Zatim je to smanjeno do
granice od pet dnevnih namaza. Onda je oglašeno (od strane
Allaha, dželle še’nuhu): 'Muhammede, ja ne poriem ono što
kažem! Imat eš nagradu za ovih pet kao za pedeset.'” 79
Svi muslimani su suglasni da onaj ko ostavlja namaz,
zanijekavši njegovu obaveznost, postaje nevjernik. Meutim, ko
priznaje njegovu obaveznost, ali ga izostavlja zbog zauzetosti ili
lijenosti, prema mišljenju jednog dijela uenjaka, ne prestaje biti
vjernik, ali postaje veliki griješnik i dužan je da se pokaje.
Neki ashabi, kao i neki kasniji uenjaci, smatraju da
prestaje biti musliman onaj ko namjerno izostavi namaz ukoliko
proe cjelokupno namasko vrijeme.
Uzvišeni Allah o ovakvima kaže:
”A njih (prave vjernike) zamijeniše zli potomci, koji
namaz ostaviše, i za požudama pooše, oni e sigurno
ružnu završnicu imati.” (Merjem, 59.)
Uzvišeni, takoer, kaže:
”Teško se klanjaima, koji su nemarni prema svome
namazu, koji se samo pretvaraju.” (El-Ma’un, 4-6.)
Uzvišeni Allah, govorei o ovim nesretnicima kaže:
“Šta vas je dovelo u Sekar (Džehennem). Rekoše:
Klanjai nismo bili...” (El-Muddessir, 42.-43.)
Onaj ko ostavi namaz i kao takav doe pred Allaha, dželle
še’nuhu, bit e u društvu Faraona, Hamana, i Ubejja Ibn Halefa

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:15 am

Poslanik,a.s., je upitao: 'Džibrile, ko su ovi?' Odgovorio je: 'To su
oni kojima je bilo teško saginjati glavu i klanjati namaz...' 88
Namaz kojim nas je Uzvišeni Allah zadužio sastoji se od
pet namaza u toku dana i noi i to u tano odreeno vrijeme.
Uzvišeni Allah kaže:
“Vjernicima je propisano da u odreeno vrijeme namaz
obavljaju.” (En-Nisa', 103.)
Sabah, podne i ikindija – namazi su na poetku, u sredini i
pri kraju dana, dok su akšam i jacija u prvim asovima noi.
Kaže Uzvišeni:
“I obavljaj namaz poetkom i krajem dana i u prvim
asovima noi.” (Hud, 114.)
Uzvišeni Allah, takoer kaže:
„Pomozite sebi strpljenjem i namazom, a to je, zaista,
teško, osim poslušnim, koji su uvjereni da e pred
Gospodara svoga stati i da e se Njemu vratiti.“ (El-Bekare,
46.)
I kaže:
„Redovno namaz obavljajte, naroito onaj srednji, i
pred Allahom ponizno stojte. “ (El-Bekare, 238.)
Ikindija je prema mišljenju veine mufessira srednji namaz
koji se spominje u Kur´anu.
Upitao je neki ovjek Allahova Poslanika, sallallahu alejhi
ve sellem.:
“Koja je islamska naredba Allahu najdraža? “

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:16 am

KAKO DOŽIVJETI NAMAZ ?
Poznato nam je da su prve generacije ispravnih
muslimana u pravom smislu doživljavali namaz, davali namazu
život, a tek onda su njihova srca osjetila pravu slast, oi bi im
bile sretne i u namazu bi osjetili pravo zadovoljstvo.
Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže:
„Od dunjalukih stvari su mi dragi miris i žene, a srea i
radost moga oka i moje zadovoljstvo jesu u namazu.“90
Namaz obavljen na pravi nain predstavlja život jednog
srca, tj. ono bez ega srce vjernika ne može živjeti.
Život namaza jeste, ustvari, „bogobojaznost“ koju ovjek
nosi u svome srcu.
Prenosi se od Huzejfe Ibn Jemana, radijallahu anhu, da je
rekao:
„uvajte se licemjerne bogobojaznosti“. Pa su ga upitali:
„Šta je to licemjerna bogobojaznost?“ Odgovorio im je: „Da vidiš
tijelo kako je bogobojazno, a srce nije bogobojazno.“

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:18 am

NAMASKI ŠARTOVI
Šartovi (uslovi) za obaveznost namaza su slijedei:
1. Da je musliman
2. Da je pametan, jer luda osoba nije dužna klanjati. Dokaz
za to su Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, rijei:
“Odgovornost je skinuta sa tri osobe: sa onoga ko spava dok se
ne probudi, sa djeteta dok ne postane punodobno i sa lude
osobe dok ne doe pameti.“ 94
3. Da je punodoban, jer djetetu dok ne postane punodobno
namaz nije obavezan. To ne znai da e ga propuštati i prema
njemu se nestrasno odnositi. Stoga obaveza namaza postaje sa
punoljetstvom tako da e o namazu od tog vremena biti pitan, ali
ako ga bude obavljao kako treba prije toga imat e nagradu za
to. Dijete treba navikavati da klanja i prije nego što postane
punodobno, jer je Poslanik,sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
“Tražite od svoje djece da klanjaju kada napune sedam godina, a
od deset ih na namaz – ako je potrebno- nagonite i batinama, i
razdvojite ih u postelji.“95
4. Da žena nije sa hajzom i nifasom, jer takva žena ne
klanja dok joj ne prestane hajz i nifas, kao što stoji u hadisu u
kome Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: “Kada ti se
pojavi hajz, prestani klanjati!“

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  KOV@ on Mon Jan 19, 2009 11:18 am

Šartovi (uslovi) za ispravnost namaza su slijedei:
1. Iskren nijjet (namjera) da se klanja u ime Allaha,
subhanehu ve te’ala
2. Da je osoba ista od malog i velikog hadesa (neistoe),
tj. da je sa abdestom ili gusulom kada je potrebno, te da joj je
isto tijelo, odjea i mjesto gdje klanja od materijalnih vidova
neistoe. Dokaz za to su rijei Poslanika, sallallahu alejhi ve
sellem,: “Allah nee primiti namaz obavljen bez (propisne)
istoe.“ 97
3. Da je osoba propisno obuena, tako da su joj pokriveni
svi stidni dijelovi tijela. U tom smislu Uzvišeni kaže:
“O sinovi Ademovi, lijepo se obucite kad hoete da
namaz obavite!“ (El-Ea’raf, 31.)
4. Spoznaja da je nastupilo namasko vrijeme, jer namaz se
ne može klanjati prije nego što nastupi njegovo vrijeme, kao što
stoji u rijeima Uzvišenog: “... vjernicima je propisano da u
odreeno vrijeme namaz obavljaju“ (En-Nisa’, 103.)
5. Da se okrene prema kibli, jer Allah, subhanehu ve teala,
kaže:
“… i gdje god se nalazili, vi lica svoja prema toj strani
okrenite.“ (El-Bekare, 150.)

KOV@

Character sheet

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content Today at 2:50 am