Izačić
Dobro nam dosli dragi posjetioci !! Zamoljavamo vas da se registrirate i na takav nacin pomognete u daljnjem radu naseg Portala..! Naravno registracija nije obavazna vec je na dobrovoljnoj bazi. Ako ipak ne zelite da se registrirate kliknite na---Do not display again-- zatvorite ovaj prozorcic i ostanite uz nas jer ima jako puno interesantnih tema koje su vam dostupne i bez registracije.Hvala na posjeti i ljepo Druzenje zeli vam Izy...

PS: ZA KORISTENJE NASEG CHATA KLIKNITE U NAVIGACIJI NA NATPIS "PORTAL"...

Lijepo druzenje zeli vam ADMIN naseg Foruma Izacic-Vikici..



Join the forum, it's quick and easy

Izačić
Dobro nam dosli dragi posjetioci !! Zamoljavamo vas da se registrirate i na takav nacin pomognete u daljnjem radu naseg Portala..! Naravno registracija nije obavazna vec je na dobrovoljnoj bazi. Ako ipak ne zelite da se registrirate kliknite na---Do not display again-- zatvorite ovaj prozorcic i ostanite uz nas jer ima jako puno interesantnih tema koje su vam dostupne i bez registracije.Hvala na posjeti i ljepo Druzenje zeli vam Izy...

PS: ZA KORISTENJE NASEG CHATA KLIKNITE U NAVIGACIJI NA NATPIS "PORTAL"...

Lijepo druzenje zeli vam ADMIN naseg Foruma Izacic-Vikici..


Izačić
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DOBRO NAM DOSLI !! VI SE NALAZITE NA FORUMU IZACIC ! NA NASEM FORUMU MOZETE DA SLUSATE NAS RADIO IZACIC ISTO TAKO DA KORISTITE CHAT ILI JEDNOSTAVNO DA SE UKLJUCITE U DISKUSIJE KOJE SE VODE NA FORUMU ! PS : AKO NAS RADIO NE STARTA AUTOMATSKI MOZETE MANUELNO DA UKLJUCITE SA KLIKOM NA PLAY NA PLAYERU !!

Go down
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:28 pm
SAHIH HADIS 50

EL-EGARR IBN JESAR EL-MUZENI

prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "O ljudi, obraćajte se Allahu tevbom i traženjem oprosta! Zaista, ja tevbu činim stotinu puta na dan."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:29 pm
SAHIH HADIS 51

DŽABIR IBN ABDULLAH

prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Ko jede luk ili bijeli luk, neka se udalji od nas, ili neka napusti džamiju." U Muslimovom predanju kaže se: "Ko jede luk, crveni ili bijeli luk ili prasu, neka se ne približava džamiji, jer i meleki osjećaju nepnjatnost od onoga od čega je ljudi osjećaju."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:29 pm
SAHIH HADIS 52

EVS IBN EVS

je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: ‘Zaista je vaš najvredniji (najefdalniji) dan petak, pa što više u njemu donosite salavat na mene, jer zaista će vaši salavati biti meni predočeni. ‘ Tada su (ashabi) rekli: ‘O Allahov Poslaniče, kako će ti biti predočeni naši salavati kad budeš već istruhnuo (raspadnut)?' On je rekao: ‘Zaista je Allah zabranio zemlji tijela vjerovjesnika!"'

(Ebu Davud Es-Sidžistani, Sahih
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:30 pm
SAHIH HADIS 53

HASAN IBN ALI

Od Allahovog Poslanika sallallahu ‘alejhi ve selleme, zapamtio sam slijedeće riječi: "Ostavi sve ono što ti je sumnjivo (nisi siguran da li je halal ili haram), a drži se onog što ti nije sumnjivo. Zaista je iskrenos sigurnost, a laž je sumnjičavost."

(TIRMIZI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:30 pm
SAHIH HADIS 54

EBU HALID HAKIB IBN HIZAM

prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Kupac i prodavač imaju slobodu izbora dok se ne rastanu, pa ako budu iskreni i ispolje stvarno stanje (robe), bit će im bereket u pazaru, a ako zataje i slažu, onda de im nestati bereket, u onome što su pazarili."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:31 pm
SAHIH HADIS 55

EBU HUREJRE

prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Ako čujete nekoga u džamiji da se raspituje za izgubljenu životinju (stvar), recite mu: ‘Allah ti je ne vratio!', jer džamije nisu zbog toga pravljene."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:31 pm
SAHIH HADIS 56

HANZALE IBN ER-REBI EL-ESEDI

pripovijeda da ga je jedne prilike sreo Ebu-Bekr, r.a., i upitao: "Kako si, o Hanzale?" Ja mu tada rekoh: "Hanzala je dvolicnjak (postao munafik)l" Ebu-Bekr reče: "Subhanallah, šta govoriš?!" Rekoh mu: "Kada smo kod Allahova Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, i slušamo kako nam prica o Džennetu i Džehennemu, toliko nam je sve jasno kao da sve to gledamo svojim ocima, ali kada odemo od Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, i pozabavimo se svojom porodicom i svojim imecima, većinu toga zaboravimol" Ebu- Bekr reče: " Tako mi Allaha, i ja osjećam isto tako!" Zatim smo se nas dvojica uputili do Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, pa ja opet rekoh: "O Allahov Poslaniče, Hanzala je postao munafik!" Alejhisselam upita: "A kako to?" Ja mu rekoh: "Allahov Poslaniče, dok smo kod tebe i dok te slušamo kako nam pričaš o Džennetu i Džehennemu, to na nas utiče kao da sve to gledamo svojim očima. Ali kad odemo od tebe i pozabavimo se svojim porodicama i imecima, zaboravimo većinu od toga." Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, tada reče: "Tako mi Onoga u čijoj ruci je moja duša, kada biste vi stalno bili u stanju u kome se nalazite dok ste sa mnom, prisjećajući se svega, meleci bi se s vama rukovali u vašim kućama i čak na putevima kojima prolazite. Ali, o Hanzala, čas po čas!" (Čas za ibadet, a čas za dunjalucke potrebe.) Ovu je riječ izgovorio tri puta.

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:32 pm
SAHIH HADIS 57

HAVLA BINT AMR EL-ENSARI

veli: "Čula sam Allahova Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, kada je rekao: 'Zaista, pojedini ljudi nepravilno postupaju sa društvenim (Allahovim) imetkom (koristeći ga u svoju ličnu korist), te ih zbog toga čeka džehenemska vatra na Sudnjem danu."'

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:32 pm
SAHIH HADIS 58

EBU KATADE HARIS IBN RUBIJJ

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Zaista, ja stupim u namaz i poželim da dugo ostanem u njemu, pa začujem plač djeteta i skratim namaz, kako ne bih otežao njegovoj majci."

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:33 pm
SAHIH HADIS 59

HARIS IBN VEHB

prenosi od Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, da je rekao: "Hoćete li da vas obavijestim o tome ko su stanovnici Dženneta? Dženetlija je svaki nemoćni, slabi i skrušeni musliman. Kada bi on Allaha za nešto zakleo, Allah bi mu zasigurno to udovoljio. Hoćete li da vas obavijestim o stanovnicima Džehennema? To je svaki zadrti, sebični i oholi čovjek."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:33 pm
SAHIH HADIS 60

HALID IBN OMER EL-ADEVIJ

je rekao: "Držao nam je govor zapovjednik Basre' Utbe ibn Gazevan, pa je zahvalio Allahu, izrekao mu pohvalu, a zatim nastavio: 'Zaista je dunjaluk obznanio prolaznost i nestanak i okrenuo se u drugom pravcu, i od njega nije ništa drugo ostalo, osim koliko drška od posude, koju drži njen vlasnik. Vi ćete se sa njega odseliti u kuću koja nema prolaznosti, pa se preselite sa dobrima koja imate. Čuli smo da će se kamen baciti sa vrha Džehennema i on će padati sedamdeset godina, a da neće pasti na dno. Tako mi Allaha, on će se napuniti! Jeste li se začudili? Čuli smo da je između dva dovratka u Džennetu, koliko putovanje četrdeset godina. Doći će dan kada će na njima biti velika gužva. Vidio sam sebe među sedmoricom sa Allahovim Poslanikom, s.a.v.s. Nismo imali hrane nego lišće sa drveća pa su nam i usne znale popucati. Uzeo sam ogrtač, prepolovio ga sa Sa'ad ibn Malikom, pa sam obukao pola, a Sa'ad je obukao pola. Danas nema niko od nas, a da nije postao zapovjednikom u nekom od gradova. Utiečem se Allahu da me sačuva od toga, da u vlastitim očima budem velik, a kod Allaha mali."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:34 pm
SAHIH HADIS 61

HAKIM IBN HIZAM

je rekao: "Tražio sam od Allahova Poslanika, s.a.v.s., pa mi je dao, pa sam opet tražio, pa mi je dao, pa sam opet tražio, pa mi je dao. Zatim je rekao: 'O Hakime, zaista je ovaj imetak sladak kao zeleno voće, pa ko ga uzme velikodušno i darežljivo, imat će u njemu berićet, a ko ga uzme pohlepno, neće u njemu imati berićet i bit će kao onaj koji jede, a ne može se najesti. Gornja ruka (koja daje) bolja je od donje ruke (koja prima)!"' Dalje je Hakim pričao: "Rekao sam: 'O Allahov Poslaniče, tako mi Onoga koji te je poslao sa istinom, nikad više neću od nekoga uzeti do odlaska sa dunjalukal"' Ebu-Bekr pozivao je poslije Hakima da mu da dar, i on je odbio od njega išta uzeti. Zatim ga je 'Umer r.a., pozivao da mu da poklon, ali je i njega odbijao. Tada je rekao ('Umer): 'O muslimani, uzimam vas kao svjedoke protiv Hakima, da sam mu ja davao njegovo pravo koje mu je Allah dao iz ovoga plijena, pa ga on odbija uzeti!' Tako Hakim nije ništa uzeo ni od koga poslije Vjerovjesnika, s.a.v.s., sve do svoje smrti.‘"

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:34 pm
SAHIH HADIS 62

EBU HIRAŠ HADRET IBN EBU HADRET EL-ESLEMI

prenosi da je čuo Allahovog Poslanika, kada kaže: " Izbjegavanje brata muslimana godinu dana je kao njegovo ubojstvo."

(EBU DAVUD ES-SIDŽISTANI, Sahih
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:35 pm
SAHIH HADIS 63

HABBAB IBN ERETT

pripovijeda: “Mi smo se požalili Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi we selem, naprogone idolopoklonika, a on bijaše u hladu Ka'be, naslonjen na svoj ogrtač, pa mu rekosmo: 'Zar nam nećeš tražiti pomoć od Allaha dž.š. zar za nas nećeš učiti dovu?' On nam na to odgovori: 'Znajte da je među narodima prije vas bilo ljudi kojima bi iskopali rupu u zemlji, zatim ga stavili u nju, donijeli pilu kojom bi prepilili njegovu glavu (odozgo) na dva dijela, ili bi mu željeznim bodljama meso i kožu od kostiju odvajali, ali sve to ga ne bi natjeralo da ostavi svoju vjeru. Tako mi Allaha, uistinu će Allah dž.š., upotpuniti ovu vjeru dotle da će konjanik putovati sam iz San'a do Hadremevta (sa kraja do nakraj Arapskog poluotoka), nikoga se ne plašeći, osim Allaha dž.š., i vuka za svoje stado, međutim vi to požurujete (nestrpljivi ste)." A po jednom drugom rijvajetu: "On je mirno ležao na svom ogrtaču pod glavom, pored svega što smo trpili od idolopoklonika."

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:35 pm
SAHIH HADIS 64

HAVLA BINT HAKIM

veli da je čula Resulullaha, sallallahu 'alejhi ve selleme, kad kaže: "Ko stigne u neko mjesto, pa rekne: ‘Utječem se Allahovim savršenim riječima od zla onoga što je stvorio', neće mu ništa naškoditi sve dok ne ode iz tog mjesta."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:36 pm
SAHIH HADIS 65

EL-VAKID HARIS IBN AVF

prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., sjedio u džamij sa ljudima i razgovarao. Došla su tri čovjeka u džamiju. Dvojica su prišla do Allahovog Poslanika, s.a.v.s., a jedan je otišao. Stali su pred Poslanika, s.a.v.s. Jedan je primijetio prazno mjesto u halki, pa je sjeo, a drugi je sjeo iza halke. Pošto je Poslanik, s.a.v.s., završio razgovor, reče: "Hoćete li da vas izvijestim o trojici?'. ‘ Jedan od njih sklonio se kod Allaha, pa ga je Allah primio, drugi se postidio pa se Allah njega postidio, a što se tiče trećeg, on je okrenuo leđa, i napustio, pa se i Allah od njega okrenuo."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:36 pm
SAHIH HADIS 66

HIŠAM IBN HAKIM IBN HIZAM

pripovijeda: "Putujući kroz Siriju, vidio sam grupu povezanih seljaka koji su stajali na sunčevoj žezi i kojim su po glavama sipali ulje. 'Šta to radite?', upitao sam ih. 'Kažnjavamo ih, zato što nisu platili porez!', odgovoriše. Zaklinjem se da sam čuo Allahovog Poslanika, a.s., kada je rekao: ‘Allah će kazniti one koji ljude kažnjavaju na ovom svijetu! ' Poslije sam otišao namjesniku i zatražio da ih puste, što je on i učinio."
(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:37 pm
SAHIH HADIS 67

HUSAJN IBN ABDURRAHMAN

je rekao: Bio sam kod Se'id b. Džubejra koji je upitao: Ko je od vas jučer vidio zvijezdu koja je pala? Odgovorio sam: Ja sam vidio. A zatim sam rekao: Ja tada nisam klanjao, ali me nešto ujelo. Upitao je: Sta si poduzeo? Odgovorio sam: Tražio sam ko će mi učiti rukju.(1) Upitao je: Sta te je navelo na to? Odgovorio sam: Hadis koji nam je prenio Eš-Š'abi. Upitao je: Šta vam je prenio Eš-Š'abi? Odgovorio sam: Prenio nam je od Burejde b. Husejba el-Eslemija da je rekao: Rukja je dozvoljena samo za urok i otrov od akrepa. Primijetio je: Lijepo će postupiti ko se ograniči na ono što je čuo. Međutim, Ibn Abbas prenosi da je Poslanik, savs, rekao: Predočeni su mi narodi, pa sam vidio poslanika s nekoliko ljudi, drugog s jednim ili dva čovjeka a vidio sam poslanika bez ijednog sljedbenika. Nakon toga mi je pokazana velika skupina ljudi pa sam mislio da su moj ummet. Rečeno mi je: Ovo je Musa i njegov narod, ali, pogledaj na horizont! Pogledao sam pa sam vidio ogromnu masu. Rečeno mi je: Pogledaj na drugu stranu horizonta! Pogledao sam i vidio ogromnu masu. Rečeno mi je: Ovo je tvoj ummet. Sa njima će sedamdeset hiljada ući u Džennet bez polaganja računa i bez kažnjavanja. Zatim je ustao i ušao u svoju sobu. Potom su ljudi počeli raspravljati o onima koji će ući u Džennet bez polaganja računa i bez kažnjavanja. Neki od njih su rekli: Možda su to oni koji su se družili s Allahovim Poslanikom, Drugi su opet rekli: Možda su to oni koji su rođeni u islamu i nisu činili širk. Spomenuli su još druge stvari. Nakon toga je Allahov Poslanik, A, izišao i upitao: O čemu to raspravljate? Rekli su mu, a on je rekao: To su oni koji ne čine rukju niti traže da im se to čini, koji ne gataju i koji se na svoga Gospodara oslanjaju. Tada je ustao Ukkaše b. Mihsan i rekao: Zamoli Allaha da me učini od njih! Rekao je: Ti si od njih. Zatim je ustao drugi čovjek i rekao: Zumoli Allaha da me učini od njih! Rekao je: Pretekao te s tim Ukkaše.

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:37 pm
SAHIH HADIS 68

IJAS IBN SALEBE EL-HARIS

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Ko uskrati, ili uzurpira pravo nekog čovjeka muslimana svojom (krivom) zakletvom, Allah mu je osigurao Džehennem, a zabranio mu je Džennet." Neki čovjek reče: "Čak ako to bude i nešto beznačajno, Allahov Poslaniče!" "Makar to bila grančica misvaka (drveta)", odgovori on.

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:38 pm
SAHIH HADIS 69

JAHJA

je rekao: Pitao sam Ebu Selemu: Šta je od Kur'ana prvo objavljeno? Odgovorio je: Ja ejjuhe-l-muddessir!/O ti pokriveni! Upitao sam: Zar nije Ikre'? Odgovorio mi je: Pitao sam Džabira b. Abdullaha, 6: Šta je prvo objavljeno od Kur'ana? Rekao je: Ja ejjuhe-l-muddessir/O ti pokriveni! Upitao sam: Zar nije Ikre'? Džabir je tada rekao: Ispričaću vam ono što nam je ispričao Allahov Poslanik, . On je rekao: Proveo sam mjesec dana u pećini Hira. Kada sam taj rok ispunio krenuo sam niz brdo i stigao u dolinu. Tada me je neko pozvao. Pogledao sam ispred i iza sebe, desno i lijevo, ali nikoga nisam vidio. Zatim me je neko ponovo pozvao, ali nikoga nisam vidio. Zatim sam i po treći put pozvan. Podigao sam glavu i vidio ga na prijestolju, na nebu. Znači Džibrila, . Od tog prizora sam se žestoko uplašio. Došao sam Hatidži i rekao: Pokrijte me! Pokrili su me i posuli vodom. Tada je Allah objavio ove ajete: O ti, pokriveni! Ustani i opominji! I Gospodara svog veličaj! I haljine svoje očisti! I kumira se kloni! (El-Muddesir, 1-5)

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:39 pm
SAHIH HADIS 70

JEZID IBN HAJJAN

je rekao: "Jednog dana smo ja, Husajn b. Sebre i 'Amr b. Muslim otišli Zejdu b. Erkamu, r.a. Nakon šta smo sjeli kod njega, Husajn mu reče: ‘O Zejde! Uistinu si ti vidio mnogo hajra! Vidio si Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, i čuo njegov govor, sa njim u boj išao i za njim klaniao. Zaista si mnogo hajra doživio! Pričaj nam nešto od onoga što si čuo od Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme. ‘ On tada reče: 'Bratiću moj! Tako mi Allaha, već sam ostario, davno je to bilo, a ponešto sam i zaboravio od onoga što sam čuo od Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, te primite od mene ono što vam kažem, a ne pitajte me za ono što prešutim. ‘ Zatim reče: 'Jednog dana je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, ustao i održao govor na izvoru između Mekke i Medine, koji se zove Humma u kome se zahvalio Allahu, dž.š., tesbih Mu učinio, govorio i opominjao, a zatim rekao: - O ljudi! Zaista sam ja samo čovjek, uskoro če doći izaslanik moga Gospodara (melek smrti), te ću mu se ja odazvati, a među vama ostavljam dva velika emaneta: prvi je Allahova Knjiga, u kojoj je uputa i nur, te je čvrsto prihvatite i nje se držite! - Pa je govorio o Kur'anu i nužnosti njegove primjene u životu, a zatim rekao: - I moja obitelj. Allahom vas opominjem za moju obitelj!' Husajn ga zatim upita: 'A ko je njegova obitelj, o Zejde? Zar nisu njegove žene od njegove obitelji?' 'Njegove žene spadaju u ehli-bejt, ali njegova su obitelj oni kojima je zabranjena sadaka poslije njegove smrti', odgovori on. Husajn reče: 'A ko su oni?' 'Oni su: obitelj Alije, obitelj 'Akila, obitelj Dža'fera i obitelj 'Abbasova', odgovori on. 'Svima ovima je zabranjeno primanje sadake?', upita Husajn. 'Da', odgovori on." U drugom rivajetu stoji: "Uistinu, ja vama ostavljam dva velika emaneta: jedan od njih je Allahova Knjiga, koja je Njegovo uže; ko ga bude slijedio, bit će na pravom putu, a ko ga ostavi, bit će u zabludi."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:39 pm
SAHIH HADIS 71

JEIŠ IBN TIHFA EL-GIFARIJ

pripovijeda: "Moj je otac rekao: ‘Dok sam ležao u mesdžidu potrbuške, došao je čovjek i svojom nogom me pomakao i rekao: ‘Zaista ovako ležanje Allah mrzi. ‘ Pa sam pogledao, kad to bi Allahov Poslanik, s.a.v.s."

(EBU DAVUD ES-SIDŽISTANI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:40 pm
SAHIH HADIS 72

KAB IBN UDŽRETE

prenosi od Allahova Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: 'Pratioce (namaza, tj. tesbih, spominjanje Allaha, dž.š., neće izgubiti (neće se kajati) onaj koji ih izgovara ili čini iza svakog propisanog namaza: trideset tri puta'subhanallahi', trideset tri puta'elhamdu lillahi', trideset četiri puta'Allahu ekber'."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:40 pm
SAHIH HADIS 74

EBU EL-HATTAB KATADE

priča da je rekao Enesu: "Je li rukovanje bilo poznato među ashabima - drugovima Allahova Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme,?" "Jeste", odgovorio mu je Enes.

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:41 pm
SAHIH HADIS 75

EBU MERSED KENNAZ IBN HUSEIN

prenosi da je čuo Allahovog Poslanika, a.s., kada je rekao: "Ne klanjajte prema kaburima i ne sjedajte na njih!"

(MUSLIM, Sahih)
Sponsored content

bosanski - ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 5 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Na vrh
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu