Izačić
Dobro nam dosli dragi posjetioci !! Zamoljavamo vas da se registrirate i na takav nacin pomognete u daljnjem radu naseg Portala..! Naravno registracija nije obavazna vec je na dobrovoljnoj bazi. Ako ipak ne zelite da se registrirate kliknite na---Do not display again-- zatvorite ovaj prozorcic i ostanite uz nas jer ima jako puno interesantnih tema koje su vam dostupne i bez registracije.Hvala na posjeti i ljepo Druzenje zeli vam Izy...

PS: ZA KORISTENJE NASEG CHATA KLIKNITE U NAVIGACIJI NA NATPIS "PORTAL"...

Lijepo druzenje zeli vam ADMIN naseg Foruma Izacic-Vikici..



Join the forum, it's quick and easy

Izačić
Dobro nam dosli dragi posjetioci !! Zamoljavamo vas da se registrirate i na takav nacin pomognete u daljnjem radu naseg Portala..! Naravno registracija nije obavazna vec je na dobrovoljnoj bazi. Ako ipak ne zelite da se registrirate kliknite na---Do not display again-- zatvorite ovaj prozorcic i ostanite uz nas jer ima jako puno interesantnih tema koje su vam dostupne i bez registracije.Hvala na posjeti i ljepo Druzenje zeli vam Izy...

PS: ZA KORISTENJE NASEG CHATA KLIKNITE U NAVIGACIJI NA NATPIS "PORTAL"...

Lijepo druzenje zeli vam ADMIN naseg Foruma Izacic-Vikici..


Izačić
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DOBRO NAM DOSLI !! VI SE NALAZITE NA FORUMU IZACIC ! NA NASEM FORUMU MOZETE DA SLUSATE NAS RADIO IZACIC ISTO TAKO DA KORISTITE CHAT ILI JEDNOSTAVNO DA SE UKLJUCITE U DISKUSIJE KOJE SE VODE NA FORUMU ! PS : AKO NAS RADIO NE STARTA AUTOMATSKI MOZETE MANUELNO DA UKLJUCITE SA KLIKOM NA PLAY NA PLAYERU !!

Go down
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:41 pm
SAHIH HADIS 76

UMMU KULSUM BINT UKBE IBN MUAJT

veli: "Čula sam Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, kada je rekao: 'Nije lažac onaj koji nastoji izmiriti ljude, pa prenese dobro ili kaže dobro (lijepu riječ) od sebe, u cilju njihova izmirenja."' U Muslimovom rivajetu navodi se da je još dodala: "I nisam čula da je dozvolio bilo šta od laži koje svijet praktikuje, izuzev u tri stvari: u ratu, u pomirenju između ljudi i u priči čovjeka svojoj ženi i žene njemu."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:42 pm
SAHIH HADIS 77

EBU ZERR DŽUNDUB IBN DŽUNADE

pripovijeda da su neki ljudi rekli: " O Allahov Poslaniče, imućni ljudi odnesoše (Allahove) nagrade, klanjaju se kao i mi, poste kao i mi, i pored toga od viška svoga imetka udjeljuju sadaku." On im tada reče: "Zar Allah, dž.š., nije i vama omogućio da sadaku djelite? Svaki tesbih je sadaka, svaki tekbir je sadaka, svako "elhamdu lillahi" je sadaka, svaki izgovoren šehadet je sadaka, naređivanje na dobro je sadaka i sprečavanje zla je sadaka, pa čak i bračni odnos je sadaka." Oni tada rekoše: "Allahov Poslaniče, zar i za zadovoljavanje svoje strasti čovjek ima nagradu?" Alejhisselam reče: 'Šta mislite, kada bi tu svoju strast čovjek udovoljio na nedozvoljen način, bi li zaslužio kaznu? Isto tako, ako to uradi na dozvoljen (halal) način, zaslužuje nagradu."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:42 pm
SAHIH HADIS 78

EBU MALIK EL-HARIS EL-EŠARI

Čistota (tjelesna i moralna) polovica je imana, zahvalaAllahu (el-hamdu lillahi) puni vjerniku mjerilo njegovih dobrih djela, veličanje Allaha (subhanellahi) puni sve između nebesa i Zemlje, namaz je nur (svjetlost), sadaka je dokaz (vjere), sabur je sjaj, a Kur`an je dokaz za ili protiv tebe. Svaki čovjek, kada osvane, svojui dušu prodaje, pa je otkupi (od kazne), ili je upropasti.

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:43 pm
SAHIH HADIS 79

EBU JALA MAKIL IBN JESAR

prenosi: "Čuo sam Allahova Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: 'Nema nijednog roba kome je Allah dao da bude pretpostavljeni svojim podanicima, a da mu Allah neće, kada umre, zabraniti ulazak u Džennet, ukoliko bude varao svoje podanike. ‘" U drugom predanju stoji: "...pa ih ne bude čuvao svojim savjetom, neće osjetiti ni miris Dženneta." A u Muslimovom predanju stoji: "Nijedan emir (zapovjednik) kome budu povjereni poslovi muslimana, pa ne uloži trud za njih niti im daje savjete, neće s njima ući u Džennet."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:43 pm
SAHIH HADIS 80

EBU JALA MAKIL IBN JESAR

je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: ‘Ibadet u vrijeme anarhije i fitneta je kao hidžra meni."'

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:44 pm
SAHIH HADIS 81

EL-MAMUR IBN SUVEJD

je rekao: "Vidio sam Ebu-Zerra, r.a., ogrnutog plaštem, a u isti takav je bio ogmut i njegov rob, pa sam ga pitao o tome, a on mi rekao je da je grdio jednog čovjeka u vrijeme Allahova Poslanika, s.a.v.s., te mu je prigovorio zbog njegove majke, a Vjerovjesnik, s.a.v.s., mu je rekao: ‘Ti si čovjek u kom ima džahilijeta! Oni su vaša braća, vaš imetak koji je Allah učinio vašim vlasništvom. Pa u koga bude brat u njegovom vlasništvu, neka ga hrani onim što i on jede, neka ga oblači od onoga što on oblači. Nemojte im naređivati ono što ne mogu, a ako im naredite, pomozite im!'"

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:44 pm
SAHIH HADIS 82

MAHMUD IBN ER-REBI

kaže: Došavši u Medinu, sreo sam 'Itbana b. Malika i rekao mu: Jedan hadis od tebe je dospio do mene. Odgovorio je: Vid mi je bio oslabio, pa sam poručio Allahovom Poslaniku, : Volio bih da mi dođeš i klanjaš u mojoj kući i tako je učiniš musallom/mjestom za klanjanje. Došao mi je Vjerovjesnik, i neki ashabi, kako je Allah htio da bude. Ušao je i klanjao u mojoj kući, dok su ashabi međusobno razgovarali i optuživali Malika b. Duhšuma da je najviše kriv za to (za licemjerstvo i postupke licemjera), rekavši: Željeli su da ga prokune, pa da propadne i željeli su da ga snađe kakvo zlo, pa kada je Allahov Poslanik, , završio namaz, rekao je: Zar on ne svjedoči da nema drugog boga osim Allaha i da sam ja Allahov Poslanik? On to kaže, ali to nije u njegovom srcu! - rekoše oni. Niko ko bude svjedočio da nema boga osim Allaha i da sam ja Allahov Poslanik neće ući u Vatru niti će ga ona progutati. Enes je rekao: Zadivio me taj hadis, pa sam svom sinu rekao: Zapiši ga! - i on ga je zapisao.

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:45 pm
SAHIH HADIS 83

MESRUK EBU AIŠA

je rekao: Sjedio sam naslonjen kod Aiše, r.a, pa mi je rekla: Ebu Aiša, ko bude od tri stvari o bilo kojoj govorio, izmislio je o Allahu veliku laž. Upitao sam: Koje su to stvari? Rekla je: Ko vjeruje da je Muhammed vidio svog Gospodara izmislio je veliku laž. Mesruk je rekao: Bio sam naslonjen pa sam sjeo i rekao: Majko pravovjernih, sačekaj malo, nemoj me požurivati. Zar Uzvišeni Allah nije rekao: Vidio ga je na obzorju najvišem.(Et-Tekwir, 23) On ga je i drugi put vidio?!(En-Nedžm, 13) Aiša, ra, je rekla: Ja sam bila prva od ovog ummeta koja je pitala Allahova Poslanika, s.a.v.s, o tome. Poslanik je tada rekao: To je bio Džibril, a.s. Njega sam samo dva puta vidio u liku u kojem je stvoren. Vidio sam ga kada se spuštao s nebesa, svojom grandioznošću zatvorio je prostor između nebesa i Zemlje. Zatim je upitala: Zar nisi čuo da je Uzvišeni Allah rekao: "Pogledi do Njega ne mogu doprijeti, a On do pogleda dopire; On je milostiv i upućen u svej?!" (El-Enam, 103) Zar nisi čuo da je Allah rekao i ovo: "Nijednom čovjeku nije dato da mu se Allah obraća osim na jednom od tri načina: nadahnućem, ili iza zastora, ili da pošalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono što On želi. On je, zaista, Uzvišen i Mudar?!" (Eš-Šura, 51) Rekla je potom: Ko smatra da Allahov Poslanik nije sve dostavio od Allahove Knjige izmislio je veliku laž. Allah je rekao: "O Poslaniče, kazuj ono što ti se objavljuje od Gospodara tvoga, ako ne učiniš, onda nisi dostavio poslanicu Njegovu." (El-Maida, 67) Rekla je: Ko vjeruje da može reći šta će biti sutra, izmislio je veliku laž. Allah je rekao: "Reci: Niko ni na nebesima ni na Zemlji ne zna gajb, osim Allaha." (En-Neml, 65) Davud(1) je dodao da je Aiša, ra, rekla još i ovo: Da je Muhammed, s.a.v.s, prikrio nešto od onog što mu je objavljeno, prikrio bi ovaj ajet: A kada ti reče onome kome je Allah milost darovao, a kome si ti dobro učinio: "Zadrži ženu svoju i boj se Allaha!" - u sebi si skrivao ono što će Allah objelodaniti i ljudi si se bojao, a preče je da se Allaha bojiš. (El-Ahzab, 37)

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:45 pm
SAHIH HADIS 84

EBU MABED MIKDAD IBN ESVED

kazuje da je pitao Allahovog Poslanika, a.s.: "Ako se sukobim s nevjernikom i on mi sabljom odsiječe ruku, a zatim pobjegne na drvo i kaže: 'Prihvatam islam', smijem li ga ubiti nakon što to kaže, Allahov Poslaniče?" "Ne smiješ! " "Ali, Allahov Poslaniče, on mi je odsjekao ruku, a zatim je to rekao pošto ju je odsjekao!?" "Ne smiješ ga ubiti, jer, ako ga tada ubiješ, on bit će u položaju u kom si ti bio prije nego što si ga ubio, a ti ćeš biti u položaju u kom je on bio prije nego što je to izgovorio."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:46 pm
SAHIH HADIS 85

MUSTEVRID IBN ŠEDDAD

je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: ‘Dunjaluk prema ahiretu je kao kad bi jedan od vas stavio prst u more, pa neka pogleda u prst čime se vraća."'

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:47 pm
SAHIH HADIS 86

MUAVIJA IBN EL-HAKIM ES-SULEMI

prenosi: "Dok sam klanjao sa Allahovim Poslanikom, s.a.v.s., neko je kihnuo, pa sam rekao: 'Neka ti se Allah smiluje. ‘ Svijet mi je uputio oštre poglede, pa sam rekao: ‘Propao sam, zbog čega gledate u mene?' A oni su počeli udarati rukama po svojim stegnima. Kad sam vidio da me oni ušutkuju, ušutio sam. Kada je Allahov Poslanik, s.a.v.s., klanjao - i oca i majku bih za njega žrtvovao, nisam vidio učitelja sposobnijeg i boljeg u podučavanju. Tako mi Allaha, on me nije napustio, niti me je udario, niti uvrijedio, nego je rekao: 'Zaista, u ovom namazu nije dozvoljeno ništa od ljudskog govora. On (namaz) je tesbih, tekbir i učenje Kur'anai' Ili kako je rekao Allahov Poslanik, s.a.v.s. Rekao sam: ‘O Allahov Poslaniče, ja sam nedavno bio u neznaboštvu, pa nas je Allah počastio islamom, ali ima nas koji idemo vračarima!' Rekao je: ‘Ti nemoj ići!' Rekao sam: 'Ima nas koji smo sujevjemi i (imamo zle slutnje)!' Rekao je: 'To oni osjete u svojim grudima i neka ih to ne sprečava u njihovim namjerama."'

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:47 pm
SAHIH HADIS 87

MUAVIJA

pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Mujezini će biti najdužih vratova na Sudnjem danu (s najvećom nadom će isčekivati Allahovu milost)."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:47 pm
SAHIH HADIS 88

MUAVIJA

je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: 'Kome Allah želi dobro, poduči ga i uputi ka spoznaji vjere."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:48 pm
SAHIH HADIS 89

MUHAMMED IBN ZEJD

kazuje da su neki ljudi upitali njegovog djeda Abdullaha b. Omera r.a.: "Kada posjećujemo vladare, mi govorimo suprotno onome što govorimo kada izađemo?" Abdullah im odgovori: "To smo ubrajali u licemjerstvo u doba Allahovog Poslanika, s.a.v.s."

(BUHARI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Fri Jan 23, 2009 11:49 pm
SAHIH HADIS 90

EBU NEDŽIH EL-IRABAD IBN SARIJA

prenosi i kaže: "Održao nam je Poslanik, s.a.v.s., rječit vaz od koga su srca zatreperila, a oči zasuzile, pa rekosmo: "Allahov Poslaniče, kao da je ovo oproštajni govor. Daj nam oporuku." On reče: "Oporučujem vam bogobojaznost i pokornost, makar vam bio zapovjednik rob-Abesinac. Onaj ko poživi od vas, vidjet će mnoga razmimoilaženja. Dužnost vam je slijediti moj sunnet i tradiciju mojih upućenih, ispravnih halifa. Držite se sunneta maksimalno (zubima zagrizite) i nikako ne slijedite novotarije, jer je svaka novotarija zabluda."

EBU DAVUD ES-SIDŽISTANI, TIRMIZI, Hasen-sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Sat Jan 24, 2009 3:39 am
SAHIH HADIS 91

NEVAS IBN SEMAN

prenosi da je Vjerovjesnik, a.s., rekao: "Dobročinstvo je ljepota naravi, a grijeh je ono što se koleba u tvojoj duši i ne želiš da za to saznaju ljudi."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Sat Jan 24, 2009 3:40 am
SAHIH HADIS 92

NEVAS IBN SEMAN

veli: "Jedno jutro Allahov Poslanik, s.a.v.s., govorio je o Dedžalu. Spuštao je i dizao svoj glas o njemu, (pridajući tome važnost) tako da smo zamišljali da je Dedžal u palmoviku nedaleko od Medine. Pošto smo otišli kod njega, on primijeti na nama to, pa reče Ata je vama?' Mi rekosmo: ‘Allahov Poslaniče, ti si govorio o Dedžalu jutros, pa si dizao i spuštao glas, tako da smo mi mislili da je on negdje nedaleko od Medine. ‘ Poslanik reče: ‘Od drugog se ja bojim za vas. Ako on izade, a ja budem medu vama, ja ću vas od njega zaštititi, a ako mene ne bude medu vama, onda je svaki čovjek sam sebi branitelj, a Allah je zastupnik moj i svakog muslimana. Dedžal je mladić kudrave kose, njegovo oko je prazno i mrtvo (slijep je u jedno oko). Kao da ga ja uporedujem s Abdul- - Uzzom, sinom Katanovim (Uzza je bio kurejški idol, ženski idol). Ko ga od vas dočeka, neka prouči početne ajete sure "Kehfa". On će izaći na put izmedu Šama i Iraka, pa če odvračati desno.i lijevo (od Pravog puta). 0 Allahovi robovi, budite čvrsti!' Mi tada rekosmo: ‘Allahov Poslaniče, a koliko će on boraviti na Zemlji?' Poslanik reče: 'Četrdeset dana! Jedan dan će biti kao godina, jedan kao mjesec, jedan kao sedmica, a ostali dani će biti dani obični, vaši. ‘ Mi rekosmo: ‘Allahov Poslaniče, taj dan koji će biti kao godina, hoće li nam biti dovoljan u njemu namaz jednog običnog dana?' Poslanik reče: ‘Ne, nego mu odredite vrijeme. ‘ Mi rekosmo: ‘Allahov Poslaniče, a kako će se brzo kretati po zemlji?' Poslanik reče: ‘Kao kiša koju vjetar tjera. On će doći jednoj grupi ljudi, pa će ih pozvati, pa će mu oni vjerovati i odazvati mu se. On će narediti zemlji pa će kišu liti, a zemlja će plodove davati. Stada će se više napasati i ugojiti i davat će više mlijeka. A zatim će doći narodu, pa če ih zvati, a oni će ga odbiti. Neće prihvatiti njegove riječi, pa će se on vratiti od njih. Oni će osvanuti ogoljeni, a u njihovim rukama neće bit ništa od njihove imovine. Onda če naići period ruševina, pa će im reći: ‘Izbacujte svoja blaga. ‘ Pa če za njima ići i pratiti ga blago razvalina (starih gradova), kao što pčele prate maticu. A zatim će pozvati jednog čovjeka, mladića, pa će ga udariti svojom sabijom i rastavit će ga na dva dijela, kao što čine strijelci (dok udaraju svezanog), a onda će ga pozvati, pa će se odazvati, a njegovo lice če sjati od smijeha. Dok on bude tako radio, Allah će poslati Mesiha, sina Merjemina, a.s., pa će siči na bijelu Menaru, u istočnoj strani Damaska, izmedu dvije žuto-bijele munare, a ruke će držati na krilima dva meleka. Kada pogne svoju glavu, kapi vode če mu kapati, a kad digne, onda će mu teći kao zrna bisera. Koji god kafir osjeti njegov dah, neće ostati živ. Njegov će dah dosezati dokle doseže njegov pogled. Pa će tražiti Dedžala dok ga ne nađe na vratima Ludda, gdje će ga ubiti. Poslije toga doći će Isa, a.s., ljudima koje je Allah sačuvao od Dedžala, pa će im potrti njihova lica i saopćit će im njihove deredže u Džennetu. Dok bude tako činio, Allah će objaviti Isau, a.s.: 'Izveo sam Ja robove Moje, protiv kojih se niko neće moći boriti, pa skloni ti robove Moje na Tur. ‘ A onda će Allah izvesti Jedžudža i Medžudža, koji će navaliti sa svih strana. Iza svake humke pješčane će se spuštati do jezera Taberija. Prvi od njih će mu svu vodu popiti, a kad dodu zadnji, reći će: ‘Ovdje je nekad bila voda. ‘ Isa, a.s., i njegovo društvo će biti zatečeni u teškoj neprilici, da će jedna volovska glava biti vrednija od stotinu zlatnika vama danas. Allahov Poslanik, Isa, a.s., i njegovo društvo težit će da idu Allahu. Allah će poslati na Jedžudža i Medžudža i njihove vratove crve, pa će osvanuti svi, kao jedan, usmrćeni. Zatim će Isa, a.s., sa svojim društvom, r.a., sići sa Tura u podnožje, ali na zemlji neće naći ni jedan pedalj, a da neće bit napunjen leševima i smradom njihovim. Isa, a.s., sa svojim društvom obratit će se Allahu, pa će Allah poslati ptice slične vratovima horosanskih deva koje će odnijeti i baciti leševe njihove gdje Allah htjedne. A onda će Allah dati kišu od koje se neće ni jedna kuća sačuvati, bila ona od blata sazidana ili od dlake napravljena. Ta kiša će svu zemlju očistiti tako da će ostati kao ogledalo. A zatim će se reći zemlji: ‘Pronikni plodovima i okiti se bereketom. ‘ Tada će se čitava skupina najesti od jednog šipka i moći će stati u hladovinu njegove kore. U mlijeku će biti bereket. Jedna muža deva zadovoljit će sakupljene ljude, a jedna krava muzara - čitavo pleme; a jedna ovca muzara zadovoljit će mlijekom jedan ogranak plemena. Dok oni budu tako živjeli, Allah će im poslati mirisni vjetar, pa će ih dodirnuti ispod njihovih pazuha i dušu svakog mumina i svakog muslimana uzeti. Samo će ostati najgori ljudi, koji će otvoreno zinaluk činiti, kako to čine magarci, i na njih će se izliti strahote Kijam-dana." Prevodilac: Tekst tumačenja zagonetnih riječi izostavljen je kao nepotreban jer su riječi prevedene na naš jezik koliko je bilo moguće. Čitaoce upozoravamo da za tumačenje ovog hadisa treba poseban tumač, jer je tekst, sigurno, pun išareta i rumuzeta (aluzija i alegorija)

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Sat Jan 24, 2009 3:41 am
SAHIH HADIS 93

EBU BEKR NUFEJ IBN HARIS ES-SEKAFI

Kada se sukobe dva muslimana sa svojim sabljama, i ubica i ubijeni će u Dzehennem. Tada sam ja rekao: - Allahov Poslaniče, za ubicu nam je jasno, ali zasto ubijeni? Poslanik savs reče: "Jer je i on nastijao ubiti onog drugog.

MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Sat Jan 24, 2009 3:41 am
SAHIH HADIS 94

EBU BEKR NUFEJ IBN HARIS ES-SEKAFI

veli da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "'Hoćete li da vas obavijestim o najvećim grijesima?' - tri puta. Mi odgovorismo: ‘Svakako, o Allahov Poslaniče!' On tada reče: ‘Allahu pripisivanje druga i neposlušnost roditeljima. ‘ Bio je naslonjen, zatim se ispravi sjedeći i reče: ‘Svakako, i Iažan govor i lažno svjedočenje!' Zatim je toliko dugo ponavljao ovo dvoje zadnje da smo rekli: ‘Da hoće ušutjetil"

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Sat Jan 24, 2009 3:42 am
SAHIH HADIS 95

EBU ABDULLAH EN-NUMAN IBN BEŠIR

prenosi se da je rekao: "Čuo sam Allahova Poslanika, s.a.v.s., da kaže: 'Zaista, ili ćete poravnati vaše safove ili će Allah vaša srca razjediniti."' (Muttefekun alejhi) A u Muslimovom predanju stoji: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., poravnao je naše safove kao da ispravlja strijelu, dok ne bi vidio da smo od njega naučili (bitnost i potrebu ravnanja safova). Tako je jednog dana istupio i skoro da učini tekbir kad primjeti čovjeka isturenih prsa i reče: 'Allahovi robovi zasigurno, ili ćete poravnati svoje safove, ili će Allah vaša srca razjediniti. ‘"

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Sat Jan 24, 2009 3:42 am
SAHIH HADIS 96

EBU ABDULLAH EN-NUMAN IBN BEŠIR

veli da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Primjer vjernika u međusobnoj pažnji, milosrđu i saosjećanju primjer je jednog tijela. Kada oboli jedan njegov organ, svi ostali organi odazovu mu se i pridruže u bolu sa nesanicom i temperaturom."

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih )
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Sat Jan 24, 2009 3:43 am
SAHIH HADIS 97

EBU ABDULLAH EN-NUMAN IBN BEŠIR

je rekao: "Vidio sam vašeg Poslanika, s.a.v.s., kad nije imao ni loših hurmi kojih bi se najeo."

(MUSLIM, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Sat Jan 24, 2009 3:43 am
SAHIH HADIS 98

EBU ABDULLAH EN-NUMAN IBN BEŠIR

veli: "Čuo sam Allahovog Poslanika, a.s., kako kaže: 'Zaista je halal (dozvoljeno) objašnjen, a zaista je i haram (nedozvoljeno) objašnjen, a između ovoga dvoga su sumnjive stvari i poslovi (šubuhati) koje ne poznaje većina ljudi. Pa ko se bude čuvao šubuhata, očuvat će čistoću svoje vjere i svoje časti, a ko se upusti u šubuhate, past će u harame, kao što je čoban, koji čuva stado oko zabrana, u opasnosti da mu stado upadne u zabranjeno. Zaista, svaki vladar ima svoje zabrane, a Allahove zabrane su Njegovi harami. Zaista, u svakom tijelu ima jedan dio (organ) koji, ako valja, onda je i cijelo tijelo dobro, a ako taj dio bude pokvaren, pokvari se i cijelo tijelo, a to je srce."'
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Sat Jan 24, 2009 3:44 am
SAHIH HADIS 99

EBU ABDULLAH EN-NUMAN IBN BEŠIR

pripovijeda da ga je otac doveo Allahovom Poslaniku, a.s., i rekao mu: "Ovome sinu sam poklonio slugu!" "Jesi li svakom djetetu poklonio isto što i njemu?", upita ga. "Nisam!", odgovori mu. "Vrati taj poklon!", naredi mu Allahov Poslanik, a.s.

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih)
KOV@
KOV@
Broj komentara : 361
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-28

Character sheet
Igrice Igrice: 10

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Sat Jan 24, 2009 3:45 am
SAHIH HADIS 100

OMER IBN EBI SELEME

prenosi: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao mi je: 'Spomeni Allaha, jedi svojom desnom (rukom), i jedi ispred sebe!"'

(MUTTEFEKUN ALEJHI, Sahih
Sponsored content

ISLAM,ISLAM ,DIN - Page 6 Empty Re: ISLAM,ISLAM ,DIN

Na vrh
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu