Izačić
Dobro nam dosli dragi posjetioci !! Zamoljavamo vas da se registrirate i na takav nacin pomognete u daljnjem radu naseg Portala..! Naravno registracija nije obavazna vec je na dobrovoljnoj bazi. Ako ipak ne zelite da se registrirate kliknite na---Do not display again-- zatvorite ovaj prozorcic i ostanite uz nas jer ima jako puno interesantnih tema koje su vam dostupne i bez registracije.Hvala na posjeti i ljepo Druzenje zeli vam Izy...

PS: ZA KORISTENJE NASEG CHATA KLIKNITE U NAVIGACIJI NA NATPIS "PORTAL"...

Lijepo druzenje zeli vam ADMIN naseg Foruma Izacic-Vikici..



Join the forum, it's quick and easy

Izačić
Dobro nam dosli dragi posjetioci !! Zamoljavamo vas da se registrirate i na takav nacin pomognete u daljnjem radu naseg Portala..! Naravno registracija nije obavazna vec je na dobrovoljnoj bazi. Ako ipak ne zelite da se registrirate kliknite na---Do not display again-- zatvorite ovaj prozorcic i ostanite uz nas jer ima jako puno interesantnih tema koje su vam dostupne i bez registracije.Hvala na posjeti i ljepo Druzenje zeli vam Izy...

PS: ZA KORISTENJE NASEG CHATA KLIKNITE U NAVIGACIJI NA NATPIS "PORTAL"...

Lijepo druzenje zeli vam ADMIN naseg Foruma Izacic-Vikici..


Izačić
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DOBRO NAM DOSLI !! VI SE NALAZITE NA FORUMU IZACIC ! NA NASEM FORUMU MOZETE DA SLUSATE NAS RADIO IZACIC ISTO TAKO DA KORISTITE CHAT ILI JEDNOSTAVNO DA SE UKLJUCITE U DISKUSIJE KOJE SE VODE NA FORUMU ! PS : AKO NAS RADIO NE STARTA AUTOMATSKI MOZETE MANUELNO DA UKLJUCITE SA KLIKOM NA PLAY NA PLAYERU !!

Go down
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Fri Dec 05, 2008 12:17 am
hahahha,hahaha bas si ovo dobro napisao,njekako njesto njekud i njeko,hahaha!supericka!thnx!!
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Sun Dec 07, 2008 1:19 am
sjecal te se nekad kad bi se na njivama radilo pa vrijeme rucka,kad one zene nose jelo na njivu,kad one serpe, tepsije nekako jedno na drugo stave pa u casef zamotaju pa prekonjiva,odnesose!all to one ne drze rukama, ono ko zaljepito na glavi!!ili kad te k djete zovu da im doneses hladne vode,pa ponekad snjima jedes!slatko bilo,na kraju brdara i pilava slatko!!!
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Sun Dec 07, 2008 6:03 pm
Evo jos jedna prica iz Haber kutije kako je to njekada se radilo



u nas je bijo hodža


..prije ovoga sad.. ma kakvi ovoga, prije, ovaj, bijo je prije ovoga sad, sačekaj, je'an, dvojca, ja', bila su znači dvoj'ca hodža prije ovoga sad, ovaj je doš'o tek, pa neja pe'šes godina. Al' reko' bijo je taj Derviš hodža, Derviš mu bilo ime, ja pamtim, ja sam tad bijo mali ka' je on bijo, al sam ga upamtijo. imo 'vako onu sidu bradu i vavik je on onu bradu češko.

i onoga mog školskog, onoga Rasima doli iz donjeg sela, njegov brat onaj, isto mu Ćamil bilo ime, imenjak moj, al on je bijo stariji od nas.. ja sam iš'o sa Rasimom u školu, a između Ćamila i Rasima menščini bide nji još troje četvaro. ali reko' velim ja za Rasima jer men je to Rasim prič'o, a on je sve znao, ko kad je njegov brat, taj Ćamil.

reko' taj će Ćamil aš'kovati sa hodžinom ćerkom, Asima jojz bilo ime, ja lipo i ime zapamtijo jer svak je viš' viko "hodžina Asima lipa ne mare lipša". uglavnom on je njojzi išav'o pod prozor, ono kako se je vaktile aškovalo, a oni su bili, pa evo ko sad ovaj moj stariji, petnes' šesnes godina, nije više imalo sigurno. a oni su još u školi zagledali se jedno drugo i od tada je to kren'lo.

uglavnom, ćamil je nju begenis'o, a i ona šćela, i iće njegovi nju zaprositi kod hodže Derviša. i hodža veli "more", a oni su isto 'vako bili više vjerski, ta njihova famelija, tako da su i bili dobri s hodžom. i iskupće oni svatove, i odu da je dovedu. i kad je trebalo izvesti mladu, hodža će nju izvesti, il ko je izvodijo, ne znam ja, al reko' izvedoše oni mladu, kad - vidćeš ti posla - nije to ta!

Nije Asima već sestra njezina. i ovaj će stric ćamilov, on je bijo u nji' najstariji, upitaće on Hodžu "šta je ovo hodža, mi smo došli po drugu 'ćer" - a hodža će njima "ne mare priko rede, ja dam samo ako ćemo po redu".

sad, da je to bila koja druga famelija, il da se je taj ćamil imalo više pit'o, oni bi to jalde nama razvalili. al' velim ti ja, oni su bili sa hodžom dobri i eto radi obraza oni ožene tog mog imenjaka sa curom skojom on nije aškovo nikako. rad obraza oni nju nešćedoše vratiti, a cura starija od njega pe'šes godina. jer pazi, ta je Asima bila najmlađa, a ta što su ju izveli bila najstarija od nji tri. al' ne dade hodža neg po redu.

i taj moj imenjak, nije njemu bilo pravo. je**** đe ć' ti biti pravo, aškovati tolke godine sa jednom curom i onda ti podmetnu njeku drugu. al eto, ovi su njegovi njega njekako savili, i Bogam' ostade on sa njom. Ali oni su njega brzo odveli tamo u Njemačku, posli je on i tu svoju ženu odv'o, i djece imali i tako to... Sad njeki su pričali da se ' on tamo propijo bijo, jel nije li ja ne znam. a znam da je uz'o sebi jurt i napravijo sebi kuću , a vamo gori on ne dolazi, bar ja ga nisam viđavo.

al reko ta Asima, nije morebit prošlo pola godine, udade se i ona, i to ukrala se, nije bilo svatova ništa. šta'š je****, nije viš' niko virovo tom hodži.

jes jes, taki je bijo Derviš hodža.
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Sun Dec 07, 2008 7:41 pm
HAHAHA,HA!
STA VELIS PO REDU,NEMA PREKO REDA!
BAS JE TAKO BILO,SJECAM SE JA I JA IMAM STARIJE SESTRE PA KAD SU SE UDAVALA,
PA KEZU KOJA SE JE UDALA,NAJSTARIJE MA NIJE NEGO TRECA PO REDU,AUUUUUU NASI ZENA ZNAS
KAKO ONE TO,PA KAKO NIJE CEKLA!(ma koga da cekas kad hoces idi)ZEZNUTA VREMENA BILA!!!!!!!!!

JADNA ASIMA!!
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Sun Dec 07, 2008 8:01 pm
E´vo vi´s ti kako je to njekada bilo


vidjo muju..


..jebo majku ja njega nisam vid'jo, ima sigurno još od rata ono. a ja i smo on bili zajedno u vojsci tamo u Valjevu, prije prekomande. a on evo i sad, vajik ista budala, hehehe.

on ka' je bijo u vojsci, pa mi imali sad onaj njeki čas. i sad zovne njega onaj oficir, lipo ga gori pred tablu izvede, veli "hod' mujo". pita njega oficir "vojniče, kaži mi koliko kila ima tona sjena?" - gleda mujo gleda pa će "druže kapetane.." pa se misli misli pa će ti "pa jedno osamsto kila bi moglo bit sigurno" hehe.

mi se počeli smijati. a jebiga mi smo izgleda svi bili čuli za tu caku već prije, znali jebiga. ja sam to još u školi bijo naučijo. mene učiteljica Fikra tri puta izvodila zbog toga. veli "šta je teže kila željeza il kila sjena?" - a ja, jebiga šta ću neg "željeza" - a ona meni "sjedi jedan", drugi put me izvodi a ja "sino" - jope "sjedi jedan" - i onda će tek meni Šuhra ona Fehmina objasniti, veli "nemoj misliti ni na sino ni na željezo, samo gledaj tu kilu, a kila je kila, neja veze čega." al jebiga nije mene fikra viš nikad ni upitala. zaključila jedinicu. i da nije babo oš'o i odnijo kafe i još nješta, ja bi već one godine prop'o. al sam zapamtijo, i mene da je onaj oficir pit'o ja bi nama znao, tona je tona, ka i kila kila.

a ja, da ja opričam do kraja, ovaj mujo tako reče, a njemu će oficir "ma kakvi osamsto kila crni mujo?! pa tona je tona! hiljadu kila!" - a Mujo će njemu "hiljadu? pa eto fala Bogu, znači ima i više."

ja kad smo ti se mi tek onda odvalili smijati, hajooooj!

a bom je Mujo najeb'o tada. mor'o na raport pa mu onda dalo misec dana da čisti vecejeve.
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Mon Dec 08, 2008 1:25 pm
hahahhahhaaahaa!

jes jes bas tako,onaj koje mogao ode u skolu ponese kilo kahve i bombunjerku i dobro,nisi trebo ni ici u skolu..
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Mon Dec 08, 2008 1:29 pm
tako je i prije bilo,djeca koja bi se rodila u bolnici a kad otac dode da vidi zenu i djete a babica trci nosi novorodence a
onaj dzep na onoj mediciskoj kecelji malo iskesi da nebi promasio,a nosi ko fol bebe,pare pare,pogotovo ako je sin!!!!!
sad je buket cvijeca lijepa ponuda!(mi moderni u bosni)..mada rade cekaju koji euro!! Shocked
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Mon Dec 08, 2008 6:55 pm
E´v v´is ti kako je to njekada jopet bilo !!!


išli malo Huski..


..išli ja i Zijo starom Huski nješta malo uraditi. ma' ono još litos - kad će ono biti, ne znam ja ni kad je to bilo - otkrile mu se dvi tri koruge na pojati, u njega je pojata sva cripom pokrivena, pa reko on je to bijo njekako vratijo, al pripo se da mu neće kakav vitar jope to razvaliti pa zovno mene i Ziju pita "bil' vi došli meni to zaliti malo malterom, da one prime", ma reko' "bi, što ne bi".

i baš odemo nas dvoj'ca, a šta imaš tu raditi, zamišati malo maltera i onaj red koruga zaliti, to neja možda pola sata posla sve skupa, jedino eto što se je trebalo gori popeti, zato je on nas najviše i zvao, jer jebiga đe će on, njemu je jemda i devedeseta nastala, ne mare se on penjati po krovov'ma.

al' jesmo mu se reko' ismijali, veli on "ee, dico moja, da sam ja malo mlađi ne bi ja vas zvao, al vako brate rađe vas zovnem neg da tražim belaja" - veli Zijo "ee daidža, da su babi muda" a to Zijo nako sa pojate - al ne čuje njega Huska. Kad će ti on posli nama jope, veli "e da mi je jope biti mlad, da mi je bar šezdeseta..." - reko' "daj bolan Huska, ja sve mislim ti'š reći da ti je bar dvajes i njeka, a ti šezdeseta, pa đe je tu mladost brate?" - kad on će ti "šta?! men da je sad šezdeseta, ja bi imo još trijes godina života isprid sebe, a znaš ti šta je to, to je bolan pola života, men' brate dosta!"

kad, u tom naide kombi njekakav, pravo u avliju, otvara čo'jek vrata, izlazi, naziva selam i poče nješta pričati - prodaje robu njekakvu, vako za obući, a ima robe pun kombi. Veli njemu Huska "fala tebi brate koji si doš'o, al ja imam obući više neg' šta mi treba." i čo'jek 'nako još malo pokušavo, ovo ono, kad vidi neja od toga ništa, pokupi on one prnje i hoće ići, ubaci one torbe u kombi, viš' poš'o kren'ti, kad Huska će ti njemu "ku'š ti momčino?" - a onaj čo'jek samo se okrenu, veli "šta, jeste se predomislili, hoćete ipak uzeti nešto?" - veli njemu Huska "ma jok! ja robe imam, mogu bacati!"

i onaj čojek, jebiga šta će, nije mu jasno 'naš, veli "dobro, hvala vam ipak, a ja sad ode dalje" - kad njemu će Huska, veli "nikud ti ne'š!" - a onaj čojek jope samo gledi, a ne znam ni ja vamo šta Huska hoće, 'naš. I ja i Zijo gledamo u Husku reko' šta je sad. Kad on će njemu, tome čoj'ku, reko' "u Huske Durića avliju još nije živa glava sa selamom ušla, a da je živa izašla, a da nije ručala prije nega je pošla izaći! jes' čuo!? neg dede' ostav' to svoje, neće to niko barkati i hodi vamo bujrum sa nami sidi, sa'će nami moja ona izniti ručak."

i neja pobro čo'jeku neg sjesti nondi sa nami i jesti. a ne znamo čo'jka nikako, nit on nas zna. čo'jek otuda njeđe, od Tuzle il' odakle ono reče, al' džabe, još on viče da mora ići, a-a, sjedi i jedi! jedi pa onda idi.
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Mon Dec 08, 2008 7:12 pm
HAHAHHA
HAHAHHAA
HAHAHAHHAH.MA DE ALAHATI GDJE TI OVO PRONALZIS,JA SE KOCAM OD SMIJEHA SVAKI PUT,JAO KAD CITAM
PA NIKAKO PROCITATI,JEDNOM SAM BILA U KLADUSI, E TAMO MLADE OSOBE JOS TAKO PRICAJU,KOMPLET ZA
RASUMIJETI AL KAD CITAM HAUS ZIVI..
AL VIDIS KAKVI SU NASI LJUDI,NEIKOM ZLO NE ZELE,STA VELI JEDI RUCAJ PA HAJD DALJE,A NIKAD COVJEKU
HAJTI,NEGO SAMO SJEDI SJEDI.hahahhahahhhaahah!!
STVARNO SMIJESNO,HAHAHA!!
al jes jes na kraju kapiram nasa NAS OBICAJ nes otici dok ne rucas!!!
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Mon Dec 08, 2008 7:46 pm
E´v v´is ti kako je to njekada jopet bilo !!!


bijo sa Alijom..


onim mojim rodanom. juče ja ga sreo u čaršiji, reko' "hajmo na pivu" - veli "hajmo". a uz'o je sebi sad novo auto, reko' "đe ti je onaj reno što si im'o" - veli "jebaji ga, oš'o u staro željezo". sad reko' vozi golfa njekog.

a reko' taj reno njegov, to je onaj reno čet'ri što su bili, ovaj, jednoč ja iš'o sa njim za Bihać, i sad doli niz Ostrožac spuštamo t' se mi, a vidim ja pari on to, onoga renoa, pičimo mi zapravo doli nizbrdo po 'nim krivinama. reko' "rodane, kud žuriš brate, polako bolan!" - kad on će ti meni "e moj ćamile, ne pitam se ja vovdi ništa ka i ni ti" kad pogledam ja doli, on je onu kočnicu nagaz'jo kol'ko je godic mog'o, al reko' džabe gazi kad auto ne valja, jebi ga. veli on posli meni "u mene moj reno živi svoj život" hehehe. a jesam mu se ismij'o. al dobro smo sišli jope, jes' bilo malo natisno, al fala Bogu dobro smo prošli. i jope je on tog renoa voz'o sve doskoro.

Et vi´sti to, kak´o je to njekad nama bilo svim´a, sada samo se vozaju ona njekakva kola sto imaju naprid onu zvizdu, il ono njesto slicno ko one halke,ma neznamti´ja vi´se ni kak´o se ota kola zovu, al´su brete fina.Al ne´k ovaj zeman ima ne´k,,,,,,,,,,,,reko je to admin,,,,,,,,,,,,,,,,, lol!
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Tue Dec 09, 2008 10:29 am
HAHAHHA,ADMIN ADMIN,TI SI NAMA POSTAO KAO DEDEMILOVIC(LUD ZBUNJEN NORMALAN)ZNA NJEGA HE!MISLIM DA SEON ZOVE MUSTAFA NADAREVIC,SAMO MU SE MOZES SMIJATI,BAS KAO I TEBI.
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Tue Dec 09, 2008 10:52 am
E´t tako smo mi njekad divanli ja i moj jaran tahir....

prič'o sa tahirom


.. jutros ja izajdem doli na strane, kad nondi pod onom njegovom hašlamom vidim tahira, ja nonamo njemu, stali mi 'nako. on samo meni klimnu glavom, ja njemu isto, i nako gle'amo doli niz strane, kad će ti on "hee jaaa'..." - i ja klimnem glavom, reko' "jes vala..." - otpuhnu on, otpuhnem ja, kad će ti on "ha ćamile, jalde jes..." - potvrdim ja "Bogam..." - "ne mare..." - "ne mare brate..."

"a šta ćeš?" - "ma jebati ga!" - "ne valja pa ga jebi..." - "a-a..." - počne on klimati glavom jope, pa će ti "eee ja', moj ćamile moj ćamile..." - "moj tahire..." - "ma 'naš šta, ko ga jebe..." - "ma i ja tako kajem..." - "ma ja'..." - "ja'..." - jope on klimnu glavom, ja isto samo 'nako puhnem, i onda 'nako malo gle'ali još doli niz strane, kad će ti on "hajmo brate" - reko' "ja taman šćeo reći" i mi ti fino svak svojoj kući.

dojdem ja kući, kad žena meni nama "đe s' ti bijo?" - reko' "bijo doli, malo stao s tahirom, pričali malo" - veli ona "e? pa šta priča Tahir?" - "a eto, priča..." - kad ona jope "šta?"

e jeb'o mater što ja to tako mrzim kad se žensko natalenta ispitivati.
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Wed Dec 10, 2008 12:25 pm
HAHAHA,VIDIS TO JESTE TAKO,MI ZENSKE SVE VOLIMO DA ZNAMO,STA SE DESAVA KAD NEGDJE IDETE(muski)

AL I KAD NEGDJE ODEMO,TOLIKO SMO KULTURNE-OBRAZOVANE DA I SAME ISPRICAMO,GDJE STA SKIM SMO SE
SRELE JER ZNAMO DA NIJE LIJEPO KAD OD DRUGIH TA PRICA STIZE DO USIJU..
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Wed Dec 10, 2008 8:27 pm
E´v v´is ti kako je to njekada jopet bilo !!!

rodila fatime..


..ajkina ona stričevka što bidne tamo u Švicarskoj. priča mi baš Ajka, zvao Mujo i eto tako kaže, da je rodila. a Mujo je moj rođak, on je meni dobro rod. reko' "pa šta kaže, šta je rodila?" - veli "pa curicu jope, pa znali su oni već prije da će biti žensko" - "jope curica?" e reko' baš mi žao Muje, tačno mu se ne da, evo već treće dite a vavik žensko. al' šta'š neja to neg' kako Bog dragi odredi, džabe je.

pa reko' "šta reče, kako su nad'li ime?" - veli "alvedina" - ma reko' "han' zar nije i ona prije jedna isto alvedina" - veli "nije, ona srednja je almedina" - "a čekaj, kako ono ime onoj najstarijoj" - veli "ona je almedina" - "pa hani jebem ga, sad reče da je ova srednja almedina" - "a jooj, ček čekaj, sad sam ji i ja pomišala, hani. ona najstarija mora biti onda aldina. jes' jes', aldina je" - reko' "dede mi ji sad jope pobroji i razvrstaj" - veli "pa evo 'vako, prva je aldina, druga je almedina, a treća je alvedina" - "aha, aha. ja vala ta imena nikad ne bi popamtijo. a čekaj, zar neja u 'ne tvoje druge stričevke isto žensko i isto njeko tako ime..." - veli "ima. u Đemke, u nje je, ček čekaj, Aldemira čini mi se. jes jes, aldemir i aldemira su u nje."

a eto baš mi žao muje. treb'o bi ga kako nasavitovati, da on vidi, ovaj, da ode kod kakvog hodže, il' ovog kojeg travara, ili ovi njeki. more to možda i kod doktora, pa da mu pomognu oko toga, jebiga. mislim, ako šćedne još proubavati. i ako fatime šćedne, jebiga i ona se pita, nemare ni ona vajik rađati, jalde. a ljudi jope je lakše kad je sin neg' kad je 'ći. svaka čast ćerama, evo u mene jedne, volim je više neg' sav svit. al jope' sve ima svoje brate, sin je sin.
icko
icko
Broj komentara : 103
Reputacija : 0
Join date : 2008-10-23
Godiste : 42
Mjesto : Calgary Canada

Character sheet
Igrice Igrice: 10

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Thu Dec 11, 2008 4:05 am
kad su zene zvali po cojkovom imenu.....

Ono u ratu pa one vojske sav svit svakuda hodalo,osli njeka grupa tamo u krajni u njeko selo tudi je u tome selu komsija od kosije kilometar daleko.
Jedna kuca vako na jednom brdu a druga kuca vako na drugom brdu
aha da ja vami kazem vako sta sam ono sceo reci za tu vojsku kad su osli kod ote njekve zene tamoka,najisli oni tuda i bom sta ce svrate se da zaisceu vode izedanlo to moj bratr,litno doba gotri dragi emer.
Izajde nane veli ovaj njeki neznam on mescini bude njegdi tamo od Orasca, nazva on sellam odselami nane.
Moremol mi nane dobti po casu vode bog ti davo?aaaa more djeco bog vam davo.
Haj te vi sjedite malo u hlad sad cu ja nema vamika ici dok vi i kahvu nepopjete,,sad cu ja vamika izniti i njekvog soka prvo ja pravila od bazge.
Izajde nane donese ona kahvu i soka njimaka,i oni malo poceli pricati tamo vamo
kad ce ovaj jope iz Orasca on je vajik budala volijo on vako pricati cudo,upita on njuke kako je njojzi ime?
Veli nane ah moj sinko mene zovu Hasanovce umene cojek je bijo dobar i njemu je bilo ime Hasan i oni mene zazvali po njemu,
Kad ce jope ova budala,a koko je tebi nane ime pravo?
Ah moj sinko kad je to ikada bilo kad sam ja dosla ovdika ima jemde 60god
a udala se mlada braco jemde nisam ni petnes imala puni.
i tako oni mene zvali Hasanovce i ja sam bome i zaboravla kako je meni pravo ime bilo
nije me niko zovno po imenu otade kako ja dode ovdi.

Da i ja njesto probam navome tipkalu natipkati
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Thu Dec 11, 2008 8:46 am
Hahahahah hahahahah e rodjak svaka ti cast hahahah Nane Hasanovce hajjj zaboravla ona i vise kako joj je pravoo ime,,,,et vi´s ti kakvi su to bili stari obicajui udaju mlado djete i odma joj ime od cojka hahahahha,,,,,
Ma super suu samo pisi rodjo dalje

Halilagic
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Thu Dec 11, 2008 11:27 am
hahahha,BRAVO Icko,hahhahah!jel te Suad zarazio,neka neka,hahahaaaa!

ma nije nana zaboravila ime,nego je ponosna bila na svog Hasana tako su one voljele po
imenu od muza da se podzovno,da svi ostali znaju da je ona njegova.
mozete zamisliti kad bi to danas tako bilo,jednostavno bi bilo,a ovako moras se upoznati
i na kraju jos pitas hej a koje je njegova zena(nezna se)ahhhh ja mislio ona druga! a znas
kad bi po imenu muza zvati lakse narodu bi bilo.
al pomisli po danasnjim imenima,:Elvis.Admin,Ermin,Adnan,Emir,,ehhh nemoze prije bi se
one sve na CE zavrsavale,kao Hasanovce,Munirovce,Mehmedovce itd,sve na CE...............
hajd ove gore zenu po imenu muska zovni,teze nego i samo ime zene!!onda svakom svoje ime!!


al dobar te je text Icko,pravi!!!pozzz flower em
icko
icko
Broj komentara : 103
Reputacija : 0
Join date : 2008-10-23
Godiste : 42
Mjesto : Calgary Canada

Character sheet
Igrice Igrice: 10

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Thu Dec 11, 2008 11:46 pm
Ma nemoje se nama srditi na meneka Amila!
Ja scevo reci tako kako to bijase u to doba.
Hehehe sala.... Ma mores ti vidati takog posla pa sve ljude zvali ovcama hheh
Evo gledaj sadeka ako si scevo reci HASANOVCE ispade Hasan ovce hehehe
Tako ja sadeka nedam da moju mladu iko zove po meme vire imenu Ismetovce
Pozzzz
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Mon Dec 15, 2008 8:20 am
PRANJE SUDA U NEKADASNJA VREMENA ISLO NA DRUGACIJI NACIN:
SUDE SE S LUGOM ILI S PIJESKOM PRALO,(ma kakvi u ona doba zamislilti vim ili carli)OTROVNO!!!hahahahha
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Mon Dec 15, 2008 6:57 pm
Kada naš Musliman ujutro ustane, umiva se iz ibrika. Ibrici su posude od bakra ili mjedi sa použim grlom. U ibricima drže oni vodu za piće, umivanje i uzimanje abdesta. Siromašniji Musliman lijeva sebi vodu na ruke sam ili mu lijeva žena ili koje dijete. Bogatiji ima slugu, koji u jednoj ruci drži ibrik, a u drugoj legenj, plitku posudu od bakra ili čina, sličnu lavoiru, pa dok gospodar pere ruke i lice drži mu sluga legenj pod rukama da voda po podu ne teče. Sluga ima na ramenu peškir, pa kada se je gospodar umio, uzme peškir slugi s ramena i tare ruke. Dok se pere čuči on i sluga mu. Čučanje je ne samo u Muslimana, nego i u svih Bošnjaka uopće vrlo u običaju, pa sastanu li se dvojica, trojica ili više njih na ulici, u polju ili gdje drugdje, gdje nema mindera ni sećija, čučnu oni, pa se tako po sahat, dva i više razgovaraju, a da ih noge na zabole.
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Mon Dec 15, 2008 6:59 pm
Pranje i kupanje je kod Muslimana zakonom propisano i zato ćeš u skoro svima većim mjestima Bosne i Hercegovine naći javna kupališta koja se također zovu hamami. I u narodnoj pjesmi spominju se više puta hamami, a osobito su lijepe one pjesme u kojima se opisuje kako se djevojka kupa i oblači:

Kad to čula Ajkuna divojka,
Uze ibrik i raki sajuna.
Ona ode u vruće hamame,
Umivala bilo lice svoje.
Nagizda se Sto god može bolje.
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Tue Dec 16, 2008 11:51 am
sjecal te se onih zima,kad na kraju sporeta serpa puna lipovog caja,pa kad se popije a onda novu vodu donasipaju tako se od jutra do noci ispija isti caj,hahahaaaa..
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Wed Dec 17, 2008 9:30 am
Kada bude muškom djetetu dvije godine, dobije fesić, gaće i čakšire. Čakšire su od čohe ili atlasa ili dinujaluka. Na gornje tijelo oblače djetetu košulju, a na košulju u proljeće i jesen koparan i rermenčić, ljeti ječermu i laki koparan, a zimi koparan, džemadan i zimski gunj. Kada su ga ovako obukli, opašu ga pojasom. Ti su pojasi dugi tri do četiri aršina, a prave ih od vune ili od pamuka, te su skoro uvijek crveno ili zeleno obojeni. Takav se pojas zove krmez, a vrijedi 40 helera do jedne krune. Djeca odličnijih i bogatijih roditelja dobivaju pojase satkane od svilenih i polusvilenih vlakanaca. Ti se pojasi zovu trabolozi, a odlikuju se vrlo lijepim bojama. Traboloz za dječaka od dvije do pet godina vrijedi četiri do šest, a za odrasla muškarca deset, dvadeset pa i trideset kruna. Na nogama nose jemenije ili firale, a samo nekoja djeca cipele. Za otomanske vlade i »dok je bolji vakat bio,« vezli su i muška i ženska odijela srebrnom i zlatnom žicom. Danas vezu srebrom i zlatom samo ženske haljine. Muška odijela vezu pamučnim, svilenim ili polusvilenim gajtanima.29

Kako se odijeva dječak od dvije do pet godina, onako se odijeva mladić, muž i starac, samo stoje odijelo za dijete i mladića uz tijelo, dočini muževi i starci vole da su im odijela malo prostranija. Bezi, age i neki imućniji trgovci nose zimi, osim zimskoga gunja, duge ili kratke zimske kapute postavljene lisičijim krznom. Takav kaput zove se ćurak, a vrijedi sto do dvjesta knma.

U prijašnja vremena nosili su i druga odijela, a napose dolame, tozluke i biogradske gunjeve, ali je to danas već sasvim prestalo. Samo neki te neki begovi čuvaju i danas dolame za uspomenu na stara
Admin
Admin
Admin
Broj komentara : 828
Reputacija : 0
Join date : 2008-09-15
Godiste : 56
Mjesto : Deutschland

Character sheet
Igrice Igrice: 10
https://izacic.forumieren.com

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Wed Dec 17, 2008 9:34 am
Ženska djeca dobivaju fesić; siromašnija bez kite, a imućnija sa zlatnom ili svilenom kitom. Fesiće kite cvijećem, lalama, biserom i dukatima. Na tijelo im oblače košuljice od beza koje im do gležanja sežu. Pod košuljom nose gaće koje im ispod košulje vire, ili ako ne nose gaća, oblače preko košulje dimije30 koje kao i gaće nad kukovima i na gležnjima vežu. Dimije kroje od basme, polusvile i svile. Dimije su u siromašnije djece i djevojaka jednostavne i bez svakoga nakita, doćim ih bogatije oko džepova i na gležnjima izvezu srebrnom i zlatnom žicom. Na košulje oblače koparane i jeleke koji im sežu jedva do kukova. Koparane i jeleke prave od atlasa, kadife, svile i polusvi-le. Jeleci su kraj rubova opšiveni zlatnini ili srebrnim širitom u širinu od jednoga do dva centimetra. Bogatije Muslimanke nose osim toga fermene, koji su sasvijem i sprijeda i straga izvezeni zlatnom ili srebrnom žicom, te su vrlo skupi.

Kao što muška, tako se i ženska djeca i djevojke pašu svilenim ili vunenim pojasevima. Ženski su pojasi nešto tanji i kraći negoli muški. Isto tako nose one i traboloze, samo što se muškarci pašu njima i dva i tri puta, doći m se ženska opaše samo jedanput, a krajeve pusti da joj preko koljena vise. Bogatije i odličnije Muslimanke nose mjesto traboloza kolane. To su vrlo fini kožni pojasi, izvezeni srebrom i zlatom, a kopče se kukama.

Siromašnija ženska djeca i djevojke nose na nogama nanule ili, kako ih one zovu, nalunc. Imućnije nose kožne ili svilene cipele. Kako se odijevaju ženska djeca, onako se odijevaju i djevojke, dok se ne udadu. Udate se žene odijevaju nešto drukčije, ali o tomu na drugome mjestu. Evo kako narodna pjesma opisuje odijevanje djevojke:

Oblačila bunmdi.uk košulju. Pod košulju pulli čiftijane, Na košulju telli morsku dibu.
EMILA
EMILA
Broj komentara : 380
Reputacija : 0
Join date : 2008-11-18
Godiste : 49
Mjesto : AMSTERDAM-HOLANDIJA

Character sheet
Igrice Igrice: 10
http://www.hyves.nl

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Fri Dec 19, 2008 6:53 pm
OCEVE CIPELE SU SE REDOVO MAZALE KREMOM I GLACALE,REZULTAT IMA DA SE SJAJE OD GLANCANJA.

A TAKODER SE ODIJELO REDOVNO S ROBARICOM CETKALO,,SVE MORALO BITI TIP TOP..
Sponsored content

"DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!! - Page 6 Empty Re: "DA SE NE ZABORAVI KAKO JE NEKAD ISLO''NASI VECINOM ZABORAVLJENI OBICAJI!!

Na vrh
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu